Μπένος: "Η ομάδα θα ματώνει μέσα στο γήπεδο" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Την πρώτη του επίσημη συνέντευξη έδωσε στα γραφεία της ΠΑΕ Α.Ο. Τρίκαλα ο νέος προπονητής Γιώργος Μπένος.
Ο Κος Μπένος δήλωσε σχετικά με τα νέα του καθήκοντα:
«Θα ήθελα να ευχαριστήσω την διοίκηση των Τρικάλων και τον κ.Πλεξίδα για την εμπιστοσύνη που μου έδειξε να μου αναθέσει την τεχνική ηγεσία αυτής της ομάδας. Μιας ομάδας με τεράστια ιστορία στον Ελληνικό χώρο, μιας ομάδας που μετά από πολλά χρόνια ανήρθε στην Β΄ Εθνική και με όπλο και σύμμαχο τον κόσμο που σε κάθε παιχνίδι είναι ο 12ος παίκτης αυτής της ομάδας και με ένα πολύ καλό και πλούσιο ρόστερ, αποδέχθηκα αυτή την πρόταση με μοναδικό γνώμονα το να μπορέσουμε να αξιοποιήσουμε το όσο δυνατόν καλύτερα αυτό το ρόστερ να πάμε με σταθερά βήματα σε αυτή την κατηγορία.
Το μόνο που μπορώ να υποσχεθώ είναι πολύ δουλειά, με πολύ συνέπεια και από κει και πέρα μέρα με τη μέρα, Κυριακή με Κυριακή πρέπει να βελτιωνόμαστε , αρχής γενομένης από αυτή την Κυριακή που παίζουμε ίσως με την πιο φορμαρισμένη ομάδα της Β΄ Εθνικής αυτή την στιγμή, το οποίο για εμάς είναι ένα σοβαρό κίνητρο αφενός και αφετέρου θα πρέπει να συνεχίσουμε να έχουμε τα ίδια θετικά αποτελέσματα που είχαμε μέχρι τώρα στην έδρα μας».
Επαναλαμβάνω ξεκίνησαν με πλούσια ρόστερ και το τέλος του χρόνου είχαν υποβιβαστεί. Δεν χρειάζονται μεγάλα λόγια. Αυτό είναι το ρόστερ. Τίποτα δεν είναι δεδομένο στην Β΄ Εθνική. Πρέπει να κάνεις την υπέρβαση στην Β΄Εθνική, δεν γίνεται. Τα πρωταθλήματα κερδίζονται μέρα με τη μέρα και κάθε Κυριακή. Δεν αγοράζονται, ούτε πουλιούνται στα φαρμακεία.
Για την φιλοσοφία που τον διακρίνει ως προπονητή δήλωσε:
Δεν μπορείς να αλλάξεις εύκολα την κατάσταση που γνωρίζεις λίγο. Βλέπουμε την συμπεριφορά της ομάδας και από κει και πέρα θα δούμε μέχρι την Κυριακή. Θα δούμε τις αδυναμίες που έχουμε και θα προσπαθήσουμε να τις διορθώσουμε ώστε να παρουσιαστούμε πανέτοιμοι. Πρέπει να προσαρμοζόμαστε με βάση τους αντιπάλους που παίζουμε και να εκμεταλλευτώ τα προτερήματα που έχει η ομάδα μου και να ελαττώσω τα μειονεκτήματα ανάλογα με τις συμπεριφορές των αντιπάλων Στην Β΄ Εθνική πρέπει να προσαρμόζεσαι. Νομίζω ότι τις διακρίσεις τις φέρνουν οι άμυνες…