Δεν βγήκε και πάλι απόφαση για Ολ. Βόλου, Καβάλα και Ηρακλή Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη στα γραφεία της Ένωσης Β’ και Γ’ Εθνικής έκτακτη Γενική Συνέλευση μεταξύ των μελών των ΠΑΕ της δεύτερης τη τάξει εθνικής κατηγορίας, προκειμένου να ληφθεί μία απόφαση για την «αποκατάσταση» των Ολυμπιακού Βόλου, Καβάλας και Ηρακλή,
Το κλίμα στην έκτακτη Γενική Συνέλευση δεν ήταν θετικό για τις τρεις ομάδας, μια και πολλές ΠΑΕ εξέφρασαν στην άρνησή τους για την ένταξη των τριών συλλόγων στην δεύτερη τη τάξει εθνική κατηγορία, αν πρώτα δεν ξεκαθαρίσει το τι μέλει με τις ομάδες που θα ανέβουν από το νέο πρωτάθλημα της Football League και αυτές που θα πέσουν από τη Super League.
Μάλιστα, σύμφωνα πληροφορίες, χρειάστηκε να καταβληθεί μεγάλη προσπάθεια από μερικά μέλη, προκειμένου να μην «κλείσουν» οριστικά την… πόρτα στον διάλογο με την διοργανώτρια αρχή της πρώτης κατηγορίας του ελληνικού ποδοσφαίρου, καθώς η Super League απάντησε αρνητικά στο προηγούμενο αίτημα της Ένωσης για άνοδο πέντε ομάδων στο νέο πρωτάθλημα και την πτώση τριών από την πρώτη τη τάξει εθνική κατηγορία. Οι ομάδες που εμφανίστηκαν αρνητικές στο διάλογο ήταν οι Παναιτωλικός, Εργοτέλης, Νίκη Βόλου και Απόλλων Σμύρνης.
Ωστόσο, έπειτα από διαβουλεύσεις, αποφασίστηκε να δημιουργηθεί μία επιτροπή από τους Σπύρο Καλογιάννη, Στέλιο Σφακιανάκη, Ανδρέα Πάτση, Κώστα Παπαδόπουλο και Νίκο Σαλευρή, οι οποίοι θα συναντηθούν με την Super League και την ΕΠΟ, προκειμένου να συζητήσουν και να πάρουν μία οριστική απόφαση για την… τύχη των Ολυμπιακού Βόλου, Καβάλας και Ηρακλή.
Αναλυτικά η ανακοίνωση:
«Το Δ.Σ. της Football League κατά τη σημερινή του συνεδρίαση αποφάσισε όπως:
Το θέμα της αναδιάρθρωσης των κατηγοριών, λόγω και των παράπλευρων προβλημάτων που δημιουργούνται, πρέπει να απασχολήσει όλους τους φορείς του ποδοσφαίρου, οι οποίοι άμεσα απαιτείται από κοινού να λάβουν απόφαση.
Για το λόγο αυτό προτείνεται κοινή συνάντηση ΕΠΟ, SUPER LEAGUE και FOOTBALL LEAGUE στα γραφεία της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας, έως την Τρίτη 4/9/2012, προκειμένου να αντιμετωπισθούν νομικά, θεσμικά και οικονομικά θέματα που δημιουργούνται από την αναδιάρθρωση των κατηγοριών. Η πρόταση αυτή θα υποβληθεί αρμοδίως στην Πολιτεία».