"Εξάσφαιρη" με τον Ατρόμητο η Αναγέννηση (Φώτο & Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Άλλη μια άνετη νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Καρδίτσας στο δεύτερο φιλικό της που έγινε το απόγευμα της Κυριακής στο Μουζάκι όπου και προετοιμάζεται, κερδίζοντας με 6-0 τον Ατρόμητο Παλαμά που φέτος κοιτάζει κορυφή στην Α' Ερασιτεχνική του νομού μας.
Ο αγώνας αν και υπό καλύτερες καιρικές συνθήκες σε σχέση με το φιλικό με τον Αστέρα Καρδίτσας δεν είχε ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του, ενώ δεν έλλειψαν και κάποιες δυνατές μονομαχίες και από τις δύο πλευρές.
Η Αναγέννηση προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο εκμεταλλευόμενη τον οίστρο του Σωκράτη Μπουντούρη που "χόρευε" από την δεξιά πλευρά της άμυνας του Ατρομήτου στο α΄ ημίχρονο. Ο Ατρόμητος Παλαμά στάθηκε καλά ανασταλτικά στον αγώνα παρά τα έξι γκολ ωστόσο επιθετικά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ιδιαίτερα καλό πλην μιας διπλής φάσης στο 30' όπου ο Γάτσιος αρχικά και ο Ανυφαντάκος παίρνοντας το ριμπάουντ από τον Αναστασίου απείλησαν την εστία της Αναγέννησης.
Η πρώτη καλή στιγμή για την Αναγέννηση ήρθε από τον Δημόπουλο που σέντραρε από αριστερά αλλά δεν μπόρεσε να εκμετταλευτεί κανένας επιτιθέμενος, όμως τρία λεπτά αργότερα από το ίδιο σημείο ο Μπουντούρης σέντραρε στην καρδιά της άμυνας και ο Κρανιώτης σκόραρε ανοίγοντας λογαριασμό τη φετινή σεζόν. Στο 20' ακυρώθηκε ως οφσάιντ όμορφο γκολ του Μπουντούρη και έπειτα από έξοχη μακρινή σέντρα του Κουκούλη ενώ στο 21' ο αρχηγός είχε σουτ από το ύψος της περιοχής που πέρασε ξυστά από τη συμβολή των δοκών. Στο 37' ο Μπουντούρης πέρασε κάθετη πάσα στον επερχόμενο Μπουσινάκη που ανατράπηκε, με τον Μπουντούρη να κάνει το 2-0 από τα 11 βήματα.
Στο β' μέρος ο Θεοδοσιάδης έκανε και πάλι αλλαγή όλων των παικτών δίνοντας ίδιο χρόνο και στους υπολοίπους ενώ λιγότερες αλλαγές έκανε ο Στάμος για τον Ατρόμητο με αποτέλεσμα η κούραση να καταβάλει σε μεγαλύτερο βαθμό τους παίκτες της παλαμιώτικης ομάδας.
Χωρίς ευκαιρίες το β' ημίχρονο πέρα από τα τέσσερα γκολ της Αναγέννησης που μάλιστα επιτεύχθησαν μέσα σε έξι λεπτά. Ο Γκούγκουδης και ο Χλωρός στο 71' και 73' ανέβασαν το δείκτη σε 4-0 με μακρινά σουτ ενώ την σκυτάλη πήραν αμέσως μετά Γεωργακόπουλος και Μίχος που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το πάγωμα της άμυνας του Ατρομήτου.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Σιαράβας (Αναστασίου), Πόλακ, Φλιούκας, Δημόπουλος, Κουκούλης, Κόκκινος, Γήττας, Μπιτέλης, Κρανιώτης, Μπουντούρης, Μπουσινάκης. Στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν: Αναστασίου (Τσάμης), Μίχος (Μυργιώτης), Οικονόμου, Ρόβας, Κοντός (Πάτρας), Γεωργακόπουλος, Γκουγκούδης, Τζάνης, Χατζηρίζος, Καραχάλιος και Χλωρός.
Ατρόμητος Παλαμά (Στάμος): Πατσιαλής, Ανυφαντάκος, Ασίμ, Λιάπης, Φαλάγγας, Κυριάκης, Κυριακόπουλος, Γκόβαρης, Μετούσι, Γάτσιος, Παληγιάννης. Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι Τέγας, Μαγαλιός, Κοντογιάννης, Παπανικολάου, Ρόκας και Παλούκης.
Διαιτητές: Μαλλιώρας, Κουκούλη, Βογιατζής
Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα δοκιμάστηκε για την Αναγέννηση ο Πόλακ από την Σερβία που αγωνίζεται ως στόπερ. Τις επόμενες ημέρες αναμένεται να αποφασίσουν προπονητής και διοίκηση αν υπάρχει περίπτωσή απόκτησής του.
Περίπου 100 φίλαθλοι βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Μουζακίου και παρακολούθησαν τον αγώνα των δύο ομάδων.
Ολοκληρώνεται την προσεχή Τρίτη το βασικό στάδιο της προετοιμασίας που υλοποιήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο Μουζάκι. Οι κιτρινόμαυροι θα δώσουν το πρώτο σημαντικό φιλικό της προετοιμασίας απέναντι στην Παναχαϊκή το Σάββατο 17 Αυγούστου στο Δημοτικό Στάδιο με πιθανή ώρα έναρξης στις 20:00.
Δηλώσεις του Γ. Χλωρού για την πρώτη του εικόνα από την Αναγέννηση:
Δηλώσεις του Γ. Στάμου για τους στόχους του Ατρομήτου Παλαμά:
Δηλώσεις του Γ. Στάμου για την φετινή Αναγέννηση: