Ελεύθερος ο Κομπότης για το θέμα της δωροδοκίας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Ελεύθερος αφέθη ο πρόεδρος του Λεβαδειακού Γιάννης Κομπότης, μετά την κατάθεση που έδωσε στην αντιεισαγγελέα Πρωτοδικών Τρικάλων κ. Πούλιου, καθώς δεν προέκυψαν σε βάρος του επαρκή στοιχεία.
Ο κ. Κομπότης κρατείτο στην αστυνομική διεύθυνση Τρικάλων μετά την καταγγελία για δωροδοκία του τερματοφύλακα των Τρικάλων, Χρήστου Πουρή.
Ο πρόεδρος του Λεβαδειακού κατά την αποχώρησή του από το δικαστικό μέγαρο δεν προέβη σε δηλώσεις. Ωστόσο ο συνήγορός του τόνισε σχετικά: «Όλα αυτά είναι αθλιότητες. Η μήνυση στερείται κάθε νομικής και ουσιαστικής θεμελίωσης. Μας κάνει εντύπωση γιατί ο κύριος Κομπότης δεν συνελήφθη το Σάββατο, όταν ήταν στην πόλη των Τρικάλων και αυτό συνέβη λίγο πριν από την έναρξη του αγώνα».
Πάντως η υπόθεση δεν έκλεισε, καθώς θα συνεχιστεί η προανάκριση αφού από τις αστυνομικές αρχές αναζητείται ο διαμεσολαβητής στη φερόμενη δωροδοκία του τερματοφύλακα των Τρικάλων. Όλα τα στοιχεία που θα συγκεντρωθούν θα αξιολογηθούν και εάν υπάρξουν αποδείξεις θα προχωρήσει η δικογραφία. Σε περίπτωση που τα στοιχεία που θα συγκεντρωθούν δεν είναι επαρκή, η υπόθεση θα μπει στο αρχείο.
Εξ άλλου η εισαγγελία Τρικάλων έχει παραγγείλει την άρση του τηλεφωνικού απορρήτου, προκειμένου να ελεγχθούν οι τηλεφωνικές συνομιλίες του Πουρή τα τελευταία εικοσιτετράωρα.
Η ΠΑΕ Τρίκαλα εξέδωσε ανακοίνωση μέσω της οποίας καταδικάζει τέτοιου είδους γεγονότα.
Αναλυτικά η ανακοίνωση των Τρικάλων είναι η εξής:
«Η ΠΑΕ Α.Ο. Τρίκαλα μετά το θέμα που δημιουργήθηκε από την καταγγελία του ποδοσφαιριστή της ομάδας μας κ. Χρήστου Πουρή περί απόπειρας δωροδοκίας σε βάρος του την παραμονή του αγώνα με την ΠΑΕ Λεβαδειακός , καταδικάζει τέτοιου είδους γεγονότα όπου και αν συμβαίνουν. Πάγια θέση της ΠΑΕ Τρίκαλα είναι ότι πάντα οι αγώνες πρέπει να παίζονται στους αγωνιστικούς χώρους και ότι δεν έχει με κανέναν διοικητικό παράγοντα , ποδοσφαιριστή και όποιον άλλο ασχολείται με τον χώρο του ποδοσφαίρου, προσωπικές διαφορές. Το ζήτημα το οποίο έχει προκύψει έχει πάρει την δικαστική διερεύνηση με βάση την καταγγελία του ποδοσφαιριστή της ομάδας μας».Στο αυτόφωρο Τρικάλων οδηγείται τη Δευτέρα το πρωί ο πρόεδρος της ποδοσφαιρικής ομάδας του Λεβαδειακού, Γιάννης Κομπότης, κατηγορούμενος για απόπειρα δωροδοκίας, ύστερα από καταγγελία, που έκαναν στην Αστυνομία ο τερματοφύλακας των Τρικάλων, Χρίστος Πουρής, και ο πρόεδρος της ομάδας, Βαγγέλης Πλεξίδας.
Το ιστορικό της υπόθεσης
Όπως έγινε γνωστό απο την Αστυνομία, ο τερματοφύλακας και ο πρόεδρος των Τρικάλων, πήγαν το Σάββατο στις 6 το απόγευμα στο αστυνομικό τμήμα και κατήγγειλαν ότι 33χρονος, ο οποίος γνωρίζεται απο 10ετίας με τον Πουρή και διαμένει στη Λιβαδειά τού τηλεφώνησε τρεις φορές, από τη 1 το μεσημέρι έως τις 5.30 το απόγευμα, ως εκπρόσωπος του προέδρου του Λεβαδειακού και του πρότεινε να δεχτεί ποσό 20.000 Ευρώ, προκειμένου να έχει μειωμένη απόδοση στον Κυριακάτικο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων.
Επίσης, σύμφωνα με την καταγγελία, ο μεσάζων είπε στον ποδοσφαιριστή πως αν είχει πρόβλημα με την ομάδα λόγω της μειωμένης απόδοσης, που θα παρουσιάσει, θα του έκαναν συμβόλαιο, το οποίο θα του εξασφάλιζε μεταγραφή σε άλλη ομάδα.
Μετά την καταγγελία, σήμερα το πρωί, η Ασφάλεια Τρικάλων ενημέρωσε τον εισαγγελέα, ο οποίος έδωσε εντολή να προχωρήσει η προανακριτική διαδικασία και να συλληφθεί ο πρόεδρος του Λεβαδειακού.
Πράγματι, το απόγευμα ο κ. Κομπότης συνελήφθη από άνδρες της Αστυνομίας και οδηγήθηκε στο Τμήμα Ασφάλειας Τρικάλων, όπου σχηματίστηκε σε βάρος του δικογραφία, καθώς και σε βάρος του φερομένου ως μεσάζοντα.
Ο κ. Κομπότης από την πλευρά του υπέβαλε μήνυση για ψευδή καταμήνυση σε βάρος του προέδρου των Τρικάλων και του τερματοφύλακα, βάσει της οποίας συνελήφθησαν και οι δύο μετά τον ποδοσφαιρικό αγώνα.
Ωστόσο, με εντολή του εισαγγελέα, ο οποίος ενημερώθηκε σχετικά, απαλλάχθηκαν -για την συγκεκριμένη υπόθεση- με το σκεπτικό ότι η μήνυση του προέδρου του Λεβαδειακού είχε χαρακτήρα αντιπερισπασμού και στο αυτόφωρο θα οδηγηθεί μόνον ο κ. Κομπότης μαζί με όλο το προανακριτικό υλικό.
Ο τερματοφύλακας αφέθηκε ελεύθερος, αλλά ο πρόεδρος της ομάδας των Τρικάλων κρατήθηκε, επειδή σε βάρος του εκρεμούσε καταδικαστική απόφαση για άλλη υπόθεση, αγορανομικού ενδιαφέροντος.