Έμειναν στο «Μηδέν» Αναγέννηση και Τύρναβος - Κακή εμφάνιση, φυσιολογικό αποτέλεσμα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Με στόχο να «ξορκίσει» το κακό που δεν της έχει επιτρέψει να πετύχει εντός έδρας νίκη μετά από την κατάκτηση εκτός έδρας τριπόντου, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου Καρδίτσας η Αναγέννηση. Αντί όμως για συνεχόμενο τρίποντο …τρίτωσε το κακό και οι κιτρινόμαυροι περιορίστηκαν και πάλι σε ένα βαθμό.
Το παιχνίδι δεν αντέχει σε καμία κριτική. Ο κόσμος που βρέθηκε στις κερκίδες απογοητεύτηκε από το θέαμα και δεν ξέρω κατά πόσο δικαιολογούνται από τις απουσίες της τοπικής ομάδας στη μεσαία γραμμή η έλλειψη έμπνευσης, η αδυναμία οργάνωσης και η υστέρηση σε πάθος. Όταν χρειάζονται 86 λεπτά για ν’ απειλήσεις πρώτη φορά, μάλλον οι δικαιολογίες περιττεύουν.
Συμπερασματικά καμία από τις δύο ομάδες δεν έπεισε ότι δικαιούνταν τη νίκη. Ο Τύρναβος βέβαια δεν δυσαρεστήθηκε καθόλου με την ισοπαλία, αντίθετα με την Αναγέννηση που ήθελε τους τρεις βαθμούς και παρηγορήθηκε με τη διατήρηση του αήττητου εντός έδρας.
Με έναν από τους νεοαποκτηθέντες στη σύνθεση και συγκεκριμένα τον Σίμωση στην κορυφή της επίθεσης παρέταξε την Αναγέννηση ο κ. Θεοδοσιάδης. Αριστερά και δεξιά στην γραμμή κρούσης ξεκίνησαν ο Μπουντούρης με τον Χλωρό. Ο Γήτας ήταν αυτός που έφτιαχνε παιχνίδι στη μεσαία γραμμή σε συνεργασία με τον Χατζηρίζο, δίνοντας ταυτόχρονα βοήθεια στον Υφαντή που είχε πιο ανασταλτικά καθήκοντα. Εδώ να σημειώσουμε πως το κέντρο είναι ο χώρος που η Αναγέννησης είχε τα περισσότερα προβλήματα καθώς ο Μίχος τραυματίστηκε στην προπόνηση, ο Καραχάλιος δεν ήταν έτοιμος και ο Μπιτέλης έχει συμπληρώσει κάρτες. Έτσι παρατάχθηκε μια τριάδα που δεν έχουμε ξαναδεί φέτος.
Συνεχίζοντας να πούμε ότι στην άμυνα δεξιά αγωνίστηκε ο Γκουγκούδης, αριστερά ο Δημόπουλος και στόπερ οι Ρόβας-Οικονόμου, ενώ την εστία κλήθηκε να υπερασπιστεί ο Σιαράβας.
Για την φιλοξενούμενη ομάδα του Τυρνάβου ο κ. Διγκόζης επέλεξε κάτω από τα δοκάρια τον Πρίφτη. Στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά αγωνίστηκαν οι Κουρτεσιώτης, Τέλος, Καραμανλής και Σκούπρας, στη μεσαία γραμμή Ντατίδης, Όμο και Τσούκαλος και στην επίθεση οι Μάρτινς Παπαχρήστος και Σαχινίδης.
Στο προηγούμενο εντός έδρας παιχνίδι με την Δόξα Δράμας πιστέψαμε ότι είχαμε δει το χειρότερο εντός έδρας πρώτο ημίχρονο για την Αναγέννηση. Δυστυχώς οι κιτρινόμαυροι μας διέψευσαν. Ήρθε το πρώτο 45λεπτο με τον Τύρναβο για να πάρει την πρωτοκαθεδρία στον τομέα αυτό.
Ήταν το πιο ανούσιο διάστημα που έχουμε δει στο φετινό πρωτάθλημα, με τις δύο ομάδες να συνωστίζονται στο κέντρο, να αδυνατούν να βρουν διαδρόμους, να συναγωνίζονται σε λάθη, νευρικότητα και φάουλ μακριά από τις δύο εστίες. Ελάχιστες φορές υπήρξε ορθολογική ανάπτυξη και η όποια προσπάθεια να φθάσουν σε κάποιο γκολ αφορούσε άστοχα γεμίσματα που ήταν εύκολη δουλειά για τους αμυντικούς.
Όλα κι όλα έγιναν τρία σουτ τα οποία πέρασαν μακριά απ’ τα γκολπόστ και δεν καταγράφονται καν σαν ευκαιρίες.
Η κλισέ έκφραση ότι «οι φίλαθλοι θα θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα αυτό το 45λεπτο» δεν θα μπορούσε να βρει καλύτερη εφαρμογή.
Το σκηνικό στο ξεκίνημα της επανάληψης δεν άλλαξε. Ο κ. Θεοδοσιάδης σχετικά νωρίς έβγαλε τον Σίμωση και έβαλε τον Γεωργακόπουλο δεξιά στην επίθεση περνώντας σέντερ φορ τον Χλωρό. Λίγο μετά το 60' απέσυρε τον Δημόπουλο, πέρασε στα χαφ τον Τιμόνοφ και οπισθοχώρησε αριστερό μπακ ο Χατζηρίζος. Οι ευκαιρίες όμως και κατ’ επέκταση τα γκολ δεν έρχονταν και η ομάδα παρουσιαζότανε χωρίς ικανότητα δημιουργίας.
Αυτό διευκόλυνε τον φιλοξενούμενο Τύρναβο που δεν πιέστηκε και δεν είχε προβλήματα να υπερασπιστεί την εστία του. Αντίθετα ήταν η ομάδα που απείλησε στο ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου.
Όλα αυτά μέχρι το 86'. Η Αναγέννηση τότε είχε την πρώτη της καλή στιγμή και ακολούθησαν άλλες δύο που υποχρέωσαν τον κόσμο στην κερκίδα να σηκωθεί από τη θέση του προσδοκώντας σε μια επιτυχία.
Η αλήθεια όμως είναι ότι με τη συγκεκριμένη εμφάνιση η ομάδα της Καρδίτσας δεν δικαιούταν κάτι περισσότερο από την ισοπαλία.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
57. Ο Γεωργίου μπήκε από πλάγια δεξιά και σούταρε δυνατά για ν’ αποκρούσει εντυπωσιακά ο Σιαράβας
86. Σέντρα του Χατζηρίζου και κεφαλιά του Χλωρού έφεραν την μπάλα δίπλα απ’ το δοκάρι του Πρίφτη
88. Εξαιρετική μπαλιά Μπουντούρη σε Ρόβα, που έπιασε την κεφαλιά για να διώξει δύσκολα σε κόρνερ ο Πρίφτης
90+1 Δεύτερη κίτρινη στον Όμο και ο Τύρναβος μένει με 10 παίκτες
90+2 Ο Τιμόνοφ βρήκε μέσα στην περιοχή τον Αναστασόπουλο που σούταρε δυνατά πάνω απ’ το δοκάρι
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Γκουγκούδης, Δημόπουλος (67' Τιμόνοφ), Οικονόμου, Ρόβας, Υφαντής, Γήτας (83' Αναστασόπουλος), Χατζηρίζος, Μπουντούρης, Σίμωσης (59' Γεωργακόπουλος), Χλωρός.
Τύρναβος 2005 (Διγκόζης): Πρίφτης Σκούπρας, Καραμανλής, Τέλλος, Παπαχρήστος(54 Γεωργίου), Σαχινίδης (65' Κανούλας), Ντατίδης, Όμο, Κουρτεσιώτης, Τσούκαλος, Μάρτινς (81' Μάγγος).
Π.Κ.