Football League: Ηττήθηκε στην Καλαμαριά η Αναγέννηση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Την ήττα με 2-0 γνώρισε το απόγευμα της Κυριακής στην Καλαμαριά για την 4η αγωνιστικής της Football League η Αναγέννηση.
Οι κιτρινόμαυροι κινήθηκαν σε χαμηλούς ρυθμούς με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στα σημεία κατακτώντας έτσι τους τρεις βαθμούς στον αγώνα.
Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο 15λεπτο όπου είχαμε δύο σουτ που δεν βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους ο Απόλλων κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν ο Μπρίτο έγινε αποδέκτης παράλληλης πάσας από τον Χασομέρη και από κοντά νίκησε τον Γκέκα. Να σημειώσουμε ότι από πλευράς των παικτών της Αναγέννησης υπήρξαν διαμαρτυρίες για την εγκυρότητα του τέρματος θεωρώντας ότι έχει γίνει επιθετικό φάουλ απο πλευράς του Χασομέρη. Στη συνέχεια η Αναγέννηση προσπάθησε να βγει μπροστά να ισοφαρίσει και εως τη λήξη του ημιχρόνου και είχε κάποιες καλές προσπάθειες σε προσπάθειες των Σουντουρά και Κονέ (δις) που στην πρώτη περίπτωση η μπάλα πέρασε άουτ ενώ στις άλλες δύο μπλόκαρε ο Λόπεζ.
Χωρίς ρυθμό το β' μέρος με την Αναγέννηση να μην μπορεί να απειλήσει του γηπεδούχους και παρά την είσοδο του Τζέκου στο 59'. Αντ' αυτού στο 75' ο Χασομέρης με κεφαλιά νίκησε τον Γκέκα και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του. Τέσσερα λεπτά μάλιστα αργότερα είχαν και δοκάρι σε προσπάθεια του Ντούγκα.
* Να σημειώσουμε ότι στο γήπεδο βρέθηκαν και περίπου 40-50 φίλοι της Αναγέννησης
Συνθεσεις ομάδων:
Απόλλλων Πόντου (Καλαΐτζίδης): Λόπεθ, Γεωργιάδης, Μπρίτο (46' Ντούγκα), Συμελίδης, Ν΄Λουντούλου (85' Καλογέρης), Καλαϊτζίδης, Καπίας, Λιόνης (58' Φάμπιο), Βεργώνης, Χασομέρης, Σαμαράς
Αναγέννηση Καρδίτσας (Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι (80' Παπαευθυμίου), Ποζατζίδης, Θεοδωράκης, Κισκαμπάνης, Σουντουρά, Σταματάκης, Μπιτέλης, Πλαβούκος, Κονέ (78' Κωνσταντινόπουλος), Χατζάρας (59' Τζέκος)
Στους υπόλοιπους αγώνες είχαμε τον Άρη να κάνει σουπερ ανατροπή από 2-0 στο Ηράκλειο και πλέον να είναι μόνος στην κορυφή με το απόλυτο σε 4 αγώνες. Η Παναχαϊκή δεν τα κατάφερε στον αγώνα με τον Κισσαμικό και έμεινε στους 10 βαθμούς όσους έχει και η Δράμα που πέρασε από το Ελ Πασο. Τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Καραϊσκάκη που τα πάει εξαιρετικά στην πρώτη του χρονιά σε επαγγελματική κατηγορία ενώ και ο Απόλλων Λάρισας κατάφερε να κάνει σεφτέ σήμερα στις νίκες με καθαρό σκορ απέναντι στον Πανσερραϊκό. Τέλος, χωρις νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο Αιγίνιο κάτι που κρατά χαμηλά στη βαθμολογία τους γηπεδούχους.
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
Παναχαϊκή - Κισσαμικός 0-0
Αχαρναϊκός - Βέροια 0-3 α.α.
Εργοτέλης - Άρης 2-3
Καραϊσκάκης - Σπάρτη 2-1
Καλλιθέα - Δόξα Δράμας 0-1
Απόλλων Λάρισας - Πανσερραϊκός 3-0
Τρίκαλα - ΟΦΗ 0-0 (Σάββατο 18/11)
Απόλλων - Αναγέννηση Καρδ. 2-0
Αιγινιακός - Παναιγιάλειος 1-1
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Επιστροφή στην Καρδίτσα για την Αναγέννηση για την 5η αγωνιστική όπου θα αντιμετωπίσει το νεοφώτιστο στην κατηγορία Απόλλωνα Λάρισας. Από τους υπόλοιπους αγώνες ξεχωρίζει το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Άρη και Παναχαϊκή.
Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:
Κισσαμικός - Βέροια
Άρης - Παναχαϊκή
Σπάρτη - Αχαρναϊκός 3-0 α.α.
Δόξα Δράμας - Εργοτέλης
Πανσερραϊκός - Καραϊσκάκης
ΟΦΗ - Καλλιθέα
Αναγέννηση Καρδ. - Απόλλων Λάρισας
Παναιγιάλειος - Τρίκαλα
Αιγινιακός - Απόλλων