Football League: Άντεξε η Αναγέννηση με 10 παίκτες και έμεινε στο 0-0 με τον Απόλλωνα (+Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Ενίοτε και οι ισοπαλίες μοιάζουν με νίκες και αυτό συνέβη την Κυριακή στο ΔΑΚ Καρδίτσας όπου Αναγέννηση και Απόλλωνας έμειναν στο 0-0.
Κι αυτό γιατί μια πολύ ψυχωμένη και μαχητική τοπική ομάδα, παρότι έμεινε από το 41 με δέκα παίκτες, έπαιξε στα ίσα ένα από τα φερόμενα φαβορί της κατηγορίας και δεν άφησε να φανεί σε καμία στιγμή το αριθμητικό της μειονέκτημα.
Οι κιτρινόμαυροι ήθελαν την νίκη και 11 προς 11 είχαν πολλές πιθανότητες να την πάρουν καθώς ήταν καλύτεροι στο διάστημα που υπήρχε ισορροπία και κυρίως πιο απειλητικοί. Έδειξαν να έχουν ξεπεράσει την ήττα από την Σπάρτη και μπήκαν αποφασισμένοι για το παιχνίδι.
Όπως εξελίχτηκαν πάντως τα πράγματα και η ισοπαλία δεν είναι κακό αποτέλεσμα αν και κρατάει χαμηλά βαθμολογικά την ομάδα του Γιάννη Μάγγου, που στο τέλος χειροκροτήθηκε θερμά από τον κόσμο της.
Συστήματα
Με σύστημα 4-2-3-1 επέλεξε να ξεκινήσει ο κ. Μάγκος με τον Πρίφτη γκολκίπερ, δεξιά στην άμυνα τον Καραγιάννη και αριστερά τον Δημόπουλο, ενώ στόπερ ήταν οι Κισκαμπάνης Μάιγκα. Η χρησιμοποίηση του Μάιγκα απελευθέρωσε τον Σμίλτο που έπαιξε αμυντικό χαφ μαζί με τον Φέτση. Μπροστά του μία ακόμη τριάδα στη μεσαία γραμμή με Μπλεντι αριστερά, Μπιτέλη στο κέντρο και Τσιλούλη δεξιά, ενώ μοναδικός κλασσικός επιθετικός ήταν ο Τζέκος.
Ένα σύστημα 4-4-2 ήταν η επιλογή του κ. Σπανού με Χιώτη κάτω από τα δοκάρια και τετράδα στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά, τους Βαλεριάνο, Κυργιάκη, Δεληζήση και Πάνο. Εσωτερικοί χαφ οι Πορτουλίδης και Τζάνης, εξωτερικοί οι Κάσσος και Σιατραβάνης και επιθετικό δίδυμο οι Ρομάνο, Διαμαντόπουλος, με τον πρώτο να έχει πιο ελεύθερο ρόλο και να κινείται ουσιαστικά μπροστά από την τετράδα της μεσαίας γραμμής.
Η μορφή του παιχνιδιού
Ένα πολύ καλό πρώτο εικοσάλεπτο είδαν οι 300-400 φίλαθλοι που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΔΑΚ. Με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να επιβληθεί αλλά την Αναγέννηση να είναι προετοιμασμένη και όχι μόνο να μην αιφνιδιάζεται αλλά να αντιδρά εξαιρετικά και να απαντά με ευκαιρία στην ευκαιρία των φιλοξενουμένων.
Οι κιτρινόμαυροι με εξαιρετική αμυντική λειτουργία στη μεσαία γραμμή έκλεψαν πολλές μπάλες και επιχείρησαν να βγουν με ταχύτητα μπροστά και το κατάφεραν αρκετές φορές, έστω κι αν αυτές δεν μετουσιώθηκαν σε τελικές προσπάθειες και κυρίως σε ξεκάθαρες ευκαιρίες. Πάντως η Αναγέννηση ήταν η ομάδα που επισκέφτηκε περισσότερες φορές την αντίπαλη εστία αυτό το διάστημα.
Ακολούθησε ένα εικοσάλεπτο με τις δύο ομάδες να ρίχνουν ρυθμό και να χάνουν κομμάτι της δημιουργικότητας και της επιθετικότητας που έδειχναν και στο 41 έγινε η φάση που στιγμάτισε το πρώτο ημίχρονο, καθώς μέσα από μια γενικευμένη συμπλοκή ο διαιτητής είδε χτύπημα του Δημόπουλο σε αντίπαλο και άφησε την Αναγέννηση με 10 πάικτες για τα υπόλοιπα 49 λεπτά του παιχνιδιού συν τις καθυστερήσεις.
Άμεσα άλλαξε και το σύστημα από τον Μάγκο με τον Σμίλτο να γίνεται τρίτο στόπερ, τον Μπλέντι να παίρνει όλη την πλευρά αριστερά και την Αναγέννηση να αμύνεται με 5-3-1 και να επιτίθεται με 3-5-1.
Η επανάληψη ξεκίνησε χωρίς κάποιες διαφοροποιήσεις αλλά και χωρίς να διακρίνει κάποιος που δεν ξέρει ότι η μία ομάδα είχε αριθμητική υπεροχή. Αντίθετα και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έδειχναν μεγαλύτερη δίψα για το παιχνίδι και που απείλησαν να σκοράρουν με τον Μπλέντι.
Οι πάγκοι παίζουν το δικό τους παιχνίδι και μέχριο το 65 ο Σπανός βάζει δύο φρέσκα χαφ, Αλμπάνη και Τσιάρα, ενώ ο Μάγκος αντικαθιστά τρον καταβεβλημένο από τις πολλές μονομαχίες Τζέκο με τον φρέσκο Ντιαττά, αναζητώντας τρόπο να κλέψει το παιχνίδι.
Το βασικό όμως είναι ότι ο πολύ φιλόδοξος Απόλλωνας δεν έχει απειλήσει και κάνει την πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο κοντά στο 70, χωρίς πάντως να νιώσει ιδιαίτερη ανησυχία ο Πρίφτης.
Η ομάδα της Ριζούπολης έχει μεν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια, και φέρνει γύρω από την περιοχή των γηπεδούχων αλλά φλυαρεί και δεν λέει κάτι ουσιαστικό. Από την άλλη όλες οι μπαλιές της Αναγέννησης έχουν σαν στόχο τον Ντιαττά για να βγει η καλή φάση στην εστία του Χιώτη.
Βέβαια όσο περνάει η ώρα και λόγω αριθμητικού μειονεκτήματος και λόγω αγωνιστικού χώρου, οι γηπεδούχοι χάνουν δυνάμεις αλλά κρατάνε αμυντικά και μάλιστα με σχετική ευκολία. Στο τελευταίο δεκάλεπτο πάντως η πίεση αυξήθηκε και στο 82 οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ένα γκολ μετά από προσπάθεια μέσα στην περιοχή, με τον βοηθό όμως να υποδεικνύει τον σκόρερ σε θέση οφσάιντ. Από παίκτες και πάγκο υπήρξαν διαμαρτυρίες αλλά διά γυμνού οφθαλμού ο Διαμαντόπουλος έμοιαζε να είναι εκτεθειμένος.
Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του παιχνιδιού καθώς το υπόλοιπο διάστημα και οι καθυστερήσεις δεν έφεραν κάτι άλλο παρά μόνο 3 αλλαγές.
Το φιλμ του αγώνα
7. Σέντρα από αριστερά μέσα στην περιοχή του Πρίφτη, βρήκε αμαρκάριστο μέσα στην μικρή περιοχή τον Τζανή, που σούταρε απ’ ευθείας για ν’ αποκρούσει εντυπωσιακά ο κιτρινόμαυρος γκολκίπερ
14. Παράλληλη σέντρα του Μπιτέλη και προβολή του Τζέκου έστειλε την μπάλα δίπλα αππο το κάθετο δοκάρι του Χιώτη
41. Μετά από μία μονομαχία που έφερε τραυματισμό του Φέτση, τα πνεύματα οξύνθηκαν και απειλήθηκε γενικευμένη σύρραξη. Με το τέλος της έντασης ο κ. Γρατσάνης έδειξε κίτρινη κάρτα στον Χιώτη και κόκκινη στο Δημόπουλο, αφήνοντας την Αναγέννηση με 10 παίκτες.
58. Προσπάθεια του Μπλέντι από αριστερά και σουτ μέσα από την περιοχή, βρήκε σε ετοιμότητα τον Χιώτη που μπλόκαρε.
Η παρακάμερα του ματς
-Πάρα πολύ υγρασία είχε στο ΔΑΚ Καρδίτσας με αποτέλεσμα να είναι τα πάντα βρεγμένα χωρίς ουσιαστικά να βρέχει
-Στις 2:15 βγήκαν οι δύο ομάδες για προθέρμανση, και ένα τέταρτο αργότερα το διαιτητικό τρίο
-Θετικά σχολιάστηκε από όλους τους συναδέλφους το ότι καθαρίστηκαν τα τζάμια στα δημοσιογραφικά θεωρεία και μπορούσες να δεις χωρίς να είναι ανοιχτό το παράθυρο
-Στην λυόμενη κερκίδα όπου συνήθως κάθεται ο κόσμος των φιλοξενούμενων βρέθηκαν 15 περίπου φίλαθλοι της ελαφράς ταξιαρχίας που έκαναν το ταξίδι μέχρι την Καρδίτσα
-Πρόβλημα είχαν τα δίχτυα στο τέρμα προς την οδό Λ. Δημοκρατίας και χρειάστηκε η παρέμβαση των ανθρώπων της Αναγέννησης για να λυθεί
-Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των ποδοσφαιρίσεων της Βραζιλιάνικης ομάδας που αποδεκατίστηκε στο αεροπορικό δυστύχημα, τηρήθηκε πριν την έναρξη του ματς
-Πανό με αποχαιρετιστήριο μήνυμα για την ομάδα από την Βραζιλία είχαν ανεβάσει και οι φανατικοί φίλαθλοι της Αναγέννησης
Οι συνθέσεις
Αναγέννηση (Μάγγος): Πρίφτης, Καραγιάννης, Δημόπουλος, Μάιγκα, Κισκαμπάνης, Φέτσης, Σμίλτος, Μπλέντι, Τζέκος (65 Ντιατά), Μπιτέλης (90+1 Τσόπελας), Τσιλούλης (90+3 Ξέρας)
Απόλλων Σμύρνης (Σπανός): Χιώτης, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Κύργιας, Πάνος, Πορτουλίδης, Διαμαντόπουλος, Σιατραβάνης(90 Γκούφας), Ρομάνο, Τζάνης (63 Αλμπάνης), Κάσσος (53 Τσιάρας)
Η ισοπαλία του Απόλλωνα στην Καρδίτσα έφερε συγκάτοικό του στην πρώτη θέση τη Λαμία που "καθάρισε" τον Πανευλευσινιακό από το πρώτο ημίχρονο (4-0). Την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Αγροτικός Αστέρας λίγο πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας του στο Αίγιο κι έτσι πλέον είναι στην 3η θέση της βαθμολογίας μαζί με την Σπάρτη που σε ένα παιχνίδι με δύο ανατροπές κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στον Αιγινιακό. Μεγάλη νίκη επίσης για τον Αχαρναϊκό στα Χανιά ενώ νίκη με 1-0 πανηγύρισε και ο Πανθρακικός επί του Κισσαμικού επίσης λίγο πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας.
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
Πανθρακικός - Κισσαμικός 1-0
Χανιά - Αχαρναϊκός 2-3
Λαμία - Πανελευσινιακός 4-0
Αναγέννηση Καρδ. - Απόλλων Σμύρνης 0-0
Παναιγιάλειος - Αγροτικός Αστέρας 1-0
Σπάρτη - Αιγινιακός 3-2
Καλλιθέα - Πανσερραϊκός (5/12 στις 15:00)
Άρης - Καλλονή (5/12 στις 15:00)
Τρίκαλα - ΟΦΗ (7/12 στις 15:00)
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Με αγώνα εκτός έδρας απέναντι στον Αιγινιακό συνεχίζεται η προσπάθεια της Αναγέννησης. Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζουν οι αγώνες του Απόλλωνα με τον Αγροτικό και της Λαμίας με τα Τρίκαλα.
Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:
Απόλλων Σμύρνης - Αγροτικός Αστέρας
Αιγινιακός - Αναγέννηση Καρδ.
Πανσερραϊκός - Παναιγιάλειος
Κισσαμικός - Σπάρτη
Αχαρναϊκός - Καλλιθέα
Καλλονή - Πανθρακικός
ΟΦΗ - Χανιά
Πανελευσινιακός - Άρης
Λαμία - Τρίκαλα
Π.Κ.