Football League: Υπέταξε τον Παναιγιάλειο και πήρε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα η Αναγέννηση (+Φώτο)
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Τεράστιας σημασίας νίκη όχι τόσο βαθμολογικά αλλά ψυχολογικά πέτυχε η Αναγέννηση επικρατώντας στο ΔΑΚ 1-0 του Παναιγιάλειου.
Η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα παίζοντας με δύναμη και αποφασιστικότητα στάθηκε εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο και διεκδίκησε επί ίσοις όροις μια νίκη που ήθελε διακαώς.
Κατάφερε να περιορίσει την δραστηριότητα της ομάδας του Αιγίου, να παίξει έξυπνα ψάχνοντας τις δικές της στιγμές στο γήπεδο και όταν τις βρήκε πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ σκορπίζοντας ενθουσιασμό στον κόσμο της.
Το ήθελε περισσότερο το μάτς η Αναγέννηση για να δουν την συνέχεια με περισσότερη αισιοδοξία οι νεαροί της παίκτες και για να μαζέψει τον κόσμο στο γήπεδο και το πήρε παλικαρίσια.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Συστήματα
Η χρησιμοποίηση τόσο του Τζέκου όσο και του Κονέ ήταν ή έκπληξη από πλευράς Γιώργου Βαζάκα. Δεν έπαιξε όμως με δύο σέντερ φορ αφού ο Αφρικανός επιθετικός πήγε στην αριστερή πτέρυγα της επίθεσης και ο Καρδιτσιώτης φόρος έπαιξε στο κέντρο αυτής έχοντας δεξιά τον Πλαβούκο.
Αυτή ήταν η επιθετική γραμμή των κιτρινόμαυρων στο 4-3-3. Από εκι και πέρα είχαμε τον Γκέκα κάτω από τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα τον Καρίκι και αριστερά τον Ποζατζίδη, με στόπερ τους Θεοδωράκη και Ρουσσάκη με τον πρώτο να αντικαθιστά τον τιμωρημένο Κισκαμπάνη.
Η τριάδα της μεσαίας γραμμής είχε τον Μπιτέλη ως καθαρό και μόνο αμυντικό χαφ και μπροστά του σε πιο επιθετικογενή ρόλο τους Σουντουρά και Σταματάκη.
Ο Νίκος Κουρμπανάς για τον Παναιγιάλειο επέλεξε σύστημα 4-2-3-1. Με τερματοφύλακα τον Πολίτη, δεξιά στην άμυνα τον Τσερκέζο, αριστερά τον Παπαχρήστο και στόπερ του Ιντζίδη και Σμίλτο. Μπροστά από την τετράδα της άμυνας δύο αμυντικά χαφ και συγκεκριμένα Καζναφέρης και Μπρους. Επιτελικό χαφ ο Κριστέτο, στη δεξιά πτέρυγα ο Σκαρτσίλας, στην αριστερή ο Αρναρέλλης και σέντερ φορ ο Γεωργακόπουλος.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Η μορφή του παιχνιδιού
Ένα κακό 45λεπτο ήταν το πρώτο στο παιχνίδι της Αναγέννησης με τον Παναιγιάλειο. Ελάχιστες τελικές, σχεδόν καμία αξιόλογη φάση με πολλά πλάγια άουτ και άλλα τόσα φάουλ να χαρακτηρίζουν τις προσπάθειες των παικτών.
Το θετικό στοιχείο του συγκεκριμένου διαστήματος είναι ότι τόσο οι γηπεδούχοι όσοι και οι φιλοξενούμενοι δεν κλείστηκαν και έδειξαν ότι ήθελαν την νίκη. Από την επιθυμία όμως μέχρι την υλοποίηση η διαφορά είναι μεγάλη. Και γινότανε ακόμα μεγαλύτερη όταν επιχειρούνταν τελική πάσα για να δημιουργηθεί και τελική προσπάθεια.
Εκεί έρχονταν τα δύσκολα και όποτε ξεπεράστηκαν είχαμε κακές εκτελέσεις που έδωσαν την δυνατότητα σε αμυντικούς και τερματοφύλακες να απομακρύνουν εύκολα και να τελειώσουν προς όφελος της άμυνας τις φάσεις.
Η Αναγέννηση προσπάθησε κυρίως με τους πολύ κινητικούς Σουντουρά, Σταματάκη και Κονέ να δημιουργήσει ρήγματα και ν’ ανοίξει διαδρόμους χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία, ενώ ο Παναιγιάλειος κινήθηκε πολύ από τα πλάγια με Αρναρέλλη και Σκαρτσίλα αλλά τις λίγες φορές που η μπάλα έφθασε στον Γεωργακόπουλο αυτός δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει καμία.
Σε γενικές γραμμές είχαμε ένα 0-0 που συνόδευσε δίκαια τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τη λήξη του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η Αναγέννηση μπήκε πιο δυνατά στο ματς και έδειξε ότι θέλει πολύ το τρίποντο. Προσπάθησε να πιέσει και να δημιουργήσει ευκαιρίες αλλά κυρίως να παίξει παιχνίδι κυριαρχίας. Για ένα διάστημα το κατάφερε και σ αυτό ευτύχησε να πετύχει ένα πολύ όμορφο γκολ σαν σύνολο προσπάθειας. Στάθηκε και σε μια-δύο φάσεις τυχερή αλλά η τύχη ευνοεί τους δυνατούς και η Αναγέννηση είχε πολύ δύναμη.
Μετά το γκολ άρχισαν οι κινήσεις των προπονητών με τον Κουρμπανά να γυρίζει το σύστημα σε 4-4-2 βάζοντας τον Σταματή δίπλα στον Γεωργακόπουλο και αντικαθιστώντας τον κουρασμένο Αρναρέλλη με τον Γκούφα.
Η απάντηση του Βαζάκα ήταν ο Μπούσδρας για να ενισχύσει το κέντρο της άμυνας αντί του Κονέ και ο ξεκούραστος Χαντζάρας για να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, που είχε προωθηθεί αφού στο τέλος ο Ιντζίδης έπαιζε τρίτο σέντερ φορ.
Τίποτα όμως από αυτές τις κινήσεις δεν άλλαξε την εικόνα, άλλες ευκαιρίες δεν υπήρξαν και η Αναγέννηση πήρε μια σπουδαία και δίκαιη νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα από κόσμο και παίκτες.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Τo γκολ
73. Εξαιρετική συνεργασία Ποζατζίδη-Τζέκου με τον δεύτερο να τροφοδοτεί εκ νέου τον πρώτο, να τον βγάζει τετ-α-τετ και να νικά τον Πολίτη πετυχαίνοντας το 1-0
Το φιλμ του αγώνα
10. Η πρώτη τελική για την Αναγέννηση με εκτέλεση φάουλ από τον Σταματάκη που μπλόκαρε εύκολα ο Πολίτης
12. Γύρισμα του Σκαρτσέλα μέσα στην περιοχή και γυριστό του Γεωργακόπουλου που δεν βρήκε καλά την μπάλα για να μπλοκάρει ο Γκέκας
32. Σέντρα του Κριστέτο στο ύψος του πέναλτι με τον Γεωργακόπουλο να μην καταφέρνει να βρει την μπάλα με το κεφάλι
65. Κίνηση του Ποζατζίδη προς την περιοχή και σουτ έξω από αυτή έστειλε την μπάλα δίπαλ από το κάθετο δοκάρι
67. Ο Αρναρέλλης μπήκε από αριστερά και πλάσαρε διαγώνια νικώντας τον Γκέκα αλλά τον σταμάτησε η ρίζα του δοκαριού
74. Κεφαλιά του Αρναρέλλη στέλνει την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι όπου κάνει προβολή στην ανυπεράσπιστη εστία ο Κριστέτο αλλά δεν προλαβαίνει την μπάλα.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Η παρακάμερα του ματς
-Όπως συνηθίζει η Αναγέννηση βγήκε πρώτη για προθέρμανση στον αγωνιστικό χώρο και ακολούθησε ένα δεκάλεπτο αργότερα ο Παναιγιάλειος
-Στην ενδεκάδα του Παναιγιάλειου ήταν ο Σμίλτος που πέρυσι αγωνιζότανε με την φανέλα της Αναγέννησης
-Σε τρία μέρη χωρίζεται η κερκίδα των επισήμων και πλέον δεν έχουν άμεση επικοινωνία μεταξύ τους αφού τοποθετήθηκαν πόρτες και πλαστικό διάζωμα στα κάγκελα που προϋπήρχαν. Βέβαια είναι όλα χαμηλά και μπορεί κάποιος να περάσει από πάνω αλλά πλέον ο διαχωρισμός είναι ευδιάκριτος
-Κανονικά από την οδό Λαρίσης, όπως είχε ανακοινωθεί, έγινε η είσοδος των φιλάθλων στο γήπεδο, καθώς μόνο όταν υπάρχουν φίλαθλοι των φιλοξενουμένων επιλέγεται η είσοδος από το κλειστό
-Συστάσεις να μην πεταχτούν χαρτάκια κατά την είσοδο των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο έκανε ο πρόεδρος του ΔΑΚ κ. Τάντος, καθώς δεν υπάρχει προσωπικό για να καθαρίζει τις κερκίδες. Πάντως η έκκλησή του δεν εισακούστηκε
-Για πρώτη φορά στη φετινή χρονιά ξεκίνησαν μαζί στην ενδεκάδα της Αναγέννησης οι δύο σέντερ φορ που διαθέτει και συγκεκριμένα Κονέ και Τζέκος
-Παρών στο γήπεδο και ο πρόεδρος της ΕΠΣΚ κ. Παλάσκας που πριν το ξεκίνημα είχε μια σύντομη συνομιλία με τον πρώην πρόεδρο της Αναγέννησης Βασίλη Μπούρμπο
-Ο οποίος Βασίλης Μπούρμπος κάθισε με τον πρόεδρο του Παναιγιαλείου κ. Ρέλλα που βρέθηκε στις κερκίδες του ΔΑΚ
-Τους φιλάθλους να φωνάξουν ενισχύοντας την ομάδα παρότρυνε ο Γιώργος Βαζάκας ειδικά προς το τέλος του ματς
-Χωρίς τον προπονητή του έπαιξε τα τελευταία λεπτά ο Παναιγιάλειος αφού ο κ. Κουρμπανάς αποβλήθηκε για διαμαρτυρία
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Οι συνθέσεις
Αναγέννηση (Βαζάκας): Γκέκας, Ρουσσάκης, Καρρίκι(84 Χαντζάρας), Θεοδωράκης, Ποζατζίδης, Σταματάκης, Μπιτέλης(90 Μασούρας), Πλαβούκος Σουντουρά, Τζέκος, Κονέ(79 Μπούσδρας
Παναιγιάλειος (Κουρμπανάς): Πολίτης, Τσερκέζος(83 Ντέμο) Παπαχρήστος, Σμίλτος, Ιντζίδης, Μπρους, Καζναφέρης(77 Σταματής)), Κριστέτο, Σκαρτσίλας, Αρναρέλλης(77 Γκούφας), Γεωργακόπουλος
![]() |
![]() |
![]() |
Άρης και Παναχαϊκή είναι οι δύο ομάδες που έχουν το 3 στα 3 καθώς σήμερα κέρδισαν στις έδρες τους Καλλιθέα και Εργοτέλη αντίστοιχα. ΌΦΗ και Κισσαμικός σκόραραν συνολικά 10 γκολ και μοιράζονται την 3η θέση μαζί με τη Δόξα που έφερε το Σάββατο ισοπαλία με τα Τρίκαλα. Διπλό έκπληξη έβγαλε ο Καραϊσκάκης στη Βέροια ενώ χορταστική ισοπαλία είχαμε στις Σέρρες. Τέλος, νίκη την πρώτη στο πρωτάθλημα πήρε η Σπάρτη απέναντι στον νεοφώτιστο Απόλλωνα Λάρισας.
Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
Κισσαμικός - Αχαρναϊκός 4-1
Παναχαϊκή - Εργοτέλης 2-1
Βέροια - Καραϊσκάκης 0-2
Άρης - Καλλιθέα 2-0
Σπάρτη - Απόλλων Λάρισας 2-0
Δόξα Δράμας - Τρίκαλα 0-0 (Σάββατο 11/11)
Πανσερραϊκός - Απόλλων 3-3
ΟΦΗ - Αιγινιακός 6-0
Αναγέννηση Καρδ. - Παναιγιάλειος 1-0
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Στην Καλαμαριά κόντρα στον τοπικό Απόλλων θα αγωνιστεί την 4η αγωνιστική η ομάδα του Γ. Βαζάκα. Τρίκαλα - ΟΦΗ και Εργοτέλης - Άρης τα δύο πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της αγωνιστικής.
Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:
Παναχαϊκή - Κισσαμικός
Αχαρναϊκός - Βέροια
Εργοτέλης - Άρης
Καραϊσκάκης - Σπάρτη
Καλλιθέα - Δόξα Δράμας
Απόλλων Λάρισας - Πανσερραϊκός
Τρίκαλα - ΟΦΗ
Απόλλων - Αναγέννηση Καρδ.
Αιγινιακός - Παναιγιάλειος