Ήττα με 3-1 για την Αναγέννηση από τον Ηρακλή - Κρατά την 4η θέση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Την ήττα με 3-1 γνώρισε η Αναγέννηση στο Καυταντζόγλειο από τον Ηρακλή, που την αναγκάζει να έχει συγκάτοικο την ομάδα της Θεσσαλονίκης πλέον στην 4η θέση της βαθμολογίας.
Η αναμέτρηση θα μπορούσε να έχει θετικό τέλος για την ομάδα της Καρδίτσας καθώς στάθηκε καλά στην δύσκολη από πολλές πλευρές αναμέτρηση. Παράπονα είχαν οι κιτρινόμαυροι για την διαιτησία του Φωτιάδη από την Καστοριά τόσο για τις δύο κίτρινες στον Κουκούλη όσο και για άλλα σφυρίγματά του κατά την διάρκεια του αγώνα.
Στο αγωνιστικό μέρος τώρα ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 17' έπειτα από ατομική προσπάθεια του Ονουάτσι που σούταρε, ο Σιαράβας απέκρουσε αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στην προσπάθεια του Ζαχόρα που ακολούθησε.
Η Αναγέννηση ανέκτησε την ψυχολογία μετά το 1-0 και σε λίγα λεπτά απείλησε με ισοφάριση με τον Μπουσινάκη να σουτάρει και τον Κηπουρό να αποκρούει στο 27'. Στο 40' ωστόσο ήταν η ώρα του αρχηγού να μιλήσει και έπειτα από συνδυασμό με τον Χλωρό πλάσαρε για το 1-1 αποτέλεσμα που έμεινε και στο ημίχρονο αφού ο Τάι των γηπεδούχων δεν πλάσαρε επιτυχώς στο 45' τον Σιαράβα.
Η Αναγέννηση έχασε σπουδαία ευκαιρία στην επανάληψη (47΄) με τον Μπουντούρη να σουτάρει από πλεονεκτική θέση και τους αμυνόμενους να διώχνουν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, φάση που αν γινόταν το 1-2 όλα μπορεί να ήταν διαφορετικά στο τέλος. Αντί για αυτό όμως έγινε το 2-1 στο 68' με πλασέ του Τσιλιανίδη ενώ προηγουμένως οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή ευκαιρία με τον Ζαχόρα που εξουδετέρωσε ο Σιαράβας. Σαν να μην έφθανε το 2-1 ήρθε 10' αργότερα και η αποβολή του Κουκούλη με δεύτερη κίτρινη, φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν όπως προαναφέραμε οι κιτρινόμαυροι θεωρώντας ότι δεν υπήρχε καν παράβαση.
Ο Ηρακλής απείλησε εκ νέου στο 84' με τον Καρδιτσιώτη Σιατραβάνη να πιάνει σουτ που πέρασε λίγο πάνω από την εστία της Αναγέννησης ενώ στο 88' από τα 11' βήματα γράφθηκε ο επίλογος της αναμέτρησης με τον Πορτουλίδη να διαμορφώνει το τελικό 3-1.
Συνθέσεις αγώνα:
Ηρακλής (Γκιγιέρμο Όγιος): Κηπουρός, Ονουάτσι (91' Παληγεώργος), Ιντζόγλου (Σιατραβάνης 61′), Τάϊ, Ζαχόρα (Τσιλιανίδης 61′), Μπάμπα, Κοντοδήμος, Κοντέων, Πουρτουλίδης, Παπαστεριανός, Μπουκουβάλας
Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Γκουγκούδης, Δημόπουλος, Κουκούλης, Ρόβας, Καραχάλιος (70' Μπιτέλης), Γήtτας, Μπουσινάκης, Μπουντούρης, Μίχος, Χλωρός (77' Κρανιώτης)
Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:
Ηρακλής - Αναγέννηση Καρδίτσας 3-1
Αιγινιακός - Ζάκυνθος 3-0 (Παρασκευή)
Αναγέννηση Γιαννιτσών - Δόξα Δράμας 1-2
Απόλλων Καλαμαριάς - Καβάλα 4-0
Πιερικός - Τύρναβος 1-1 (Σάββατο)
Κέρκυρα - Εθνικός Γαζώρου 1-0
Η 12η αγωνιστική ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση του Βατανιακού με τη Νίκη Βόλου στις 15:00 την Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου.
Με Θεσσαλικό ντέρμπι συνεχίζεται η προσπάθεια της Αναγέννησης που θα υποδεχθεί την τελευταία αγωνιστική την ομάδα της Νίκης Βόλου στο Δημοτικό Στάδιο. Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζει η αναμέτρηση του Εθνικού Γαζώρου με την Καλαμαριά και η έξοδος της πρωτοπόρου Κέρκυρας στον Πιερικό.
Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:
Αναγέννηση Καρδίτσας - Νίκη Βόλου
Ζάκυνθος - Ηρακλής
Δόξα Δράμας - Βατανιακός
Καβάλα - Αιγινιακός
Τύρναβος - Αναγέννηση Γιαννιτσών
Εθνικός Γαζώρου - Απολλων 1926
Πιερικός - Κέρκυρα