Στον Ηρακλή Ονουάτσι και Μπριλάκης - Στη Νίκη Βόλου ο Θ. Τσίτας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Μια πολύ σημαντική μεταγραφή ολοκλήρωσε την Πέμπτη η ομάδα του Ηρακλή που απέσπασε την υπογραφή του Μπέντζαμιν Ονουάτσι ενώ τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ Θωμά Τσίτα απέκτησε η Νίκη Βόλου.
Αναλυτικά οι μεταγραφικές κινήσεις του τελευταίου 24ωρου:
Στον Ηρακλή Ονουάτσι και Μπριλάκης
«Η ΠΑΕ ΗΡΑΚΛΗΣ 1908 ανακοινώνει την απόκτηση του ποδοσφαιριστή Benjamin Onwuachi.
Ο 29χρόνος επιθετικός ξεκίνησε την καριέρα του το 2000 στην ιταλική Reggiana μέχρι το 2003. Στη συνέχεια πήρε μεταγραφή στην Juventus και δόθηκε δανεικός στην Salernitana.και πραγματοποίησε 15 εμφανίσεις που μέσα σε αυτές σκόραρε 4 φορές. Το 2005--2006 μετακόμισε στο Βέλγιο για να φορέσει τα χρώματα της Standard Liege. Την επόμενη χρονιά έρχεται στον Ιωνικό με 55 συμμετοχές και κατάφερε να σκοράρει 18 φορές.. Συνέχισε ως δανεικός, στην Αλβανική Tirana όπου έκανε μόνο δύο εμφανίσεις και στις δύο έβαλε δύο γκολ.Το 2008 έκανε μια από τους καλύτερους περιόδους στην ομάδα του ΑΠΟΕΛ πετυχαίνοντας σε 23 ματς 8 γκολ.
Τον Αύγουστο του 2009 δέχτηκε την πρόταση από την Καβάλα όπου αγωνίστηκε δύο συνεχόμενες χρονιές. Την πρώτη χρονιά πραγματοποίησε 27 εμφανίσεις, πέτυχε 10 γκολ στους αγώνες πρωταθλήματος, επίδοση που τον ανέβασε στην 4η θέση του πίνακα των σκόρερ του ελληνικού πρωταθλήματος. Την επόμενη χρονιά έκανε 28 εμφανίσεις και σημείωσε επίσης 10 γκολ. Το 2012 προσπάθησε ξανά στο κυπριακό πρωτάθλημα με τη φανέλα της Α.Ε.Λεμεσού, στην οποία παρέμεινε μόνο μέχρι τον Ιανουάριο του 2012. και επέστρεψε στην Ελλάδα για να αγωνιστεί στον Παναιτωλικό στον οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος της σεζόν. Το καλοκαίρι του 2012 ήρθε σε συμφωνία με την Skoda Ξάνθη στην οποία αγωνίστηκε 21 φορές και πέτυχε 6 γκολ. Συνολικά ο Benjamin Onwuachi έχει 126 εμφανίσεις στο πρωτάθλημα της Super League πετυχαίνοντας 33 γκολ».
«Η ΠΑΕ Ηρακλής 1908 ανακοινώνει την απόκτηση του ποδοσφαιριστή Χαράλαμπου Μπριλάκη για την αγωνιστική χρονιά 2013-2014.
Ο 31χρόνος αμυντικός έπαιξε την προηγούμενη χρονιά στην ομάδα του Πανσερραϊκού με συνολικά 40 συμμετοχές (37 φορές στο πρωτάθλημα και 3 στο κύπελλο). Το 2011-2012 φόρεσε τη φανέλα της Δόξα Δράμας και είχε 9 εμφανίσεις στο πρωτάθλημα της Super League. Την προηγούμενη χρονιά έκανε 28 συμμετοχές με την ομάδα των Τρικάλων και το 2009-2010 έπαιξε στην ομάδα του Διαγόρα με 27 εμφανίσεις και 1 γκολ. Από το 2005 έως το 2008 ανήκε στην ομάδα της Καλαμάτας με 102 συνολικά εμφανίσεις και 4 γκολ. Την καριέρα του την ξεκίνησε στην ομάδα του Λιλά Βασιλικού».
Στη Νίκη Βόλου ο Θωμάς Τσίτας
«Η ΠΑΕ Νίκη Βόλου ανακοινώνει την απόκτηση του ποδοσφαιριστή Θωμά Τσίτα, ο οποίος υπέγραψε συμβόλαιο συναργασίας για 1+1 χρόνο. Ο ύψους 1,90μ. επιθετικός, γεννήθηκε στις 30 Ιουλίου του 1991 και πέρυσι αγωνιζόταν στην ομάδα της ΑΕΚ.
Ο Τσίτας έχει παίξει επίσης στον Ηρακλή ενώ τη σεζόν 2010-2011 αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Κ20 της Σούπερ Λίγκ, με 25 γκολ. Τη σεζόν 2009-10 ήταν και πάλι πρώτος σκόρερ με 20 γκολ ενώ το 2008-09 στο πρωτάθλημα Κ17, σημείωσε 21 τέρματα».
Μπασμπανάς και Στεφανίδης στον Πιερικό
Η ΠΑΕ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ανακοινώνει την απόκτηση του 20χρονου Γιώργου Μπασμπανά. Ο ποδοσφαιριστής αποκτήθηκε απο τον Άρη Κοκκινοπλιτών Κατερίνης (ομάδα Α΄ ΕΠΣ Πιερίας) και είναι επιθετικός.
Στην ομάδα του Πιερικού επίσης θα αγωνίζεται τη νέα σεζόν ο 28χρονος Γιάννης Στεφανίδης που την τελευταία σεζόν αγωνίστηκε σε Αναγέννηση Γιαννιτσών και Πανσερραϊκό.