Έχασε τα απίστευτα αλλά δεν το πλήρωσε (Αναγέννηση - Πανελευσινιακός 2-0) +Φώτο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Όταν μια ομάδα πετυχαίνει 2 γκολ, έχει τρία δοκάρια και χάνει τουλάχιστον πέντε ευκαιρίες από αυτές που δεν χάνονται και άλλες τόσες κλασσικές, τότε είναι δεδομένο ότι έφθασε δίκαια στη νίκη.
Και μιλάμε για την Αναγέννηση που επικράτησε 2-0 του Πανελευσινιακού με μια καταιγιστική εμφάνιση που θα μπορούσε να φέρει διαστάσεις μαμούθ στο σκορ αν οι κιτρινόμαυροι ήταν πιο εύστοχοι και πιο τυχεροί. Απέναντι σε μια ομάδα που απείλησε στο 1ο λεπτό και έκτοτε ανέλαβε παθητικό ρόλο.
Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Θεοδοσιάδη δημιουργούσαν καλές στιγμές σχεδόν κάθε λεπτό αν και άγχωσαν εαυτούς και κερκίδα μέχρι ν’ ανοίξουν το σκορ.
Στόχος πάντως επετεύχθη και επί ενός αντιπάλου που παλεύει για τη σωτηρία. Η επιστροφή στις νίκες πέραν της βαθμολογικής δίνει και ψυχολογική ανάσα στην ομάδα, που πάει με ανεβασμένο ηθικό στο γειτονικό ντέρμπι με τα Τρίκαλα.
Συστήματα
Ένα σύστημα 4-1-4-1 που μετατρέπονταν σε 4-3-3 όταν η ομάδα έβγαινε σε αντεπιθέσεις επέλεξε ο Σάκης Θεοδοσιάδης. Τερματοφύλακας ξεκίνησε ο Τσάμης έχοντας μπροστά του στην άμυνα δεξιά τον Σάββα, αριστερά τον Μπλέντι και στόπερ τους Κισκαμπάνη και Δημόπουλο.
Μπροστά από την άμυνα ο Καραχάλιος ως καθαρόαιμο αμυντικό χαφ και από κει και πέρα άλλη μια τετράδα με ακραίους τους Μαυριά και Γκουγκούδη και εσωτερικά χαφ τους Υφαντή Τσιλούλη. Οι δύο πρώτοι πλαισίωναν στις επιθέσεις τον Τζέκο που ήταν στη θέση του σέντερ φορ.
Για τον Πανελευσινιακό ο Θανάσης Δημόπουλος προτίμησε σύστημα 4-2-3-1. Με τον Μανιάτη τερματοφύλακα, δεξιά στην άμυνα τον Κωνσταντινίδη, αριστερά τον Τσίγκρο, και στόπερ τους Ανδρίκο και Παληγεώργο.
Δύο αμυντικά χαφ, οι Κασνέτσι και Κυζιρίδης, μια τριάδα μπροστά τους με τον Πλαβούκο δεξιά, αριστερά τον Κακαρά και πίσω από τον σέντερ φορ που ήταν ο Γιαννιτσάνης κινούνταν ο Βάιντζερ.
Η μορφή του παιχνιδιού
Με το καλημέρα απείλησε η ομάδα του Πανελευσινιακού καθώς είχε ευκαιρία στο πρώτο λεπτό. Από κει και πέρα όμως ήταν η Αναγέννηση αυτή που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Οι κιτρινόμαυροι με πολύ καλή ανάπτυξη από τα πλάγια και με δεμένη μεσαία γραμμή έβρισκαν διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία και ταυτόχρονα δεν επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να παίξουν το παιχνίδι των αντεπιθέσεων.
Είχαν ένα πολύ καλό 20λεπτο στο οποίο δημιούργησαν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες με την μία εκ των οποίων να είναι δοκάρι.
Από τα μισά του ημιχρόνου και μετά ο ρυθμός των γηπεδούχων έπεσε, τουλάχιστον ως προς την δημιουργία ευκαιριών. Δεν έχασαν όμως τον έλεγχο του αγώνα, δεν απειλήθηκαν και έκλεισαν το ημίχρονο με μια καλή στιγμή σε σουτ του Τζέκου.
Το 0-0 στο 45λεπτο σίγουρα αδικεί την Αναγέννηση που θα μπορούσε να πάει προηγούμενη στ’ αποδυτήρια ενώ διαμαρτύρεται και για μία μη υπόδειξη πέναλτι σε ανατροπή του Μπλέντι.
Το δεύτερο ημίχρονο για ένα 7λεπτο περίπου το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Από κει και πέρα ένας επιθετικός καταιγισμός για την Αναγέννηση με το γήπεδο να μοιάζει να γέρνει προς την εστία των φιλοξενουμένων. Αυτό είναι το θετικό. Το αρνητικό είναι ότι χάνονται ευκαιρίες που λες ότι δεν είναι δυνατόν να χαθούν. Απίθανες φάσεις, αστοχίες σε κενή εστία, δοκάρια και τελικά ένα γκολ λύτρωση στο 79, την ώρα που το παιχνίδι θα μπορούσε να είναι 5-0. Το τελικό 2-0 στις καθυστερήσεις ήρθε απλά να επιβεβαιώσει την ανωτερότητα της Αναγέννησης και σε αριθμούς τερμάτων.
Ήταν πάντως ένα 45λεπτο που στο γήπεδο υπήρχε μια ομάδα που πίεζε αφόρητα και μια άλλη που αμυνότανε με κάθε μέσο για να αποφύγει κάτι που φαινότανε και ήταν αναπόφευκτο.
Η νίκη των κιτρινόμαυρων όχι απλά δίκαιη αλλά το σκορ πρέπει ν’ αφήνει απόλυτα ικανοποιημένη την ομάδα της Ελευσίνας που θα μπορούσε να υποστεί μία από τις πιο βαριές ήττες της ιστορίας της
Τα γκολ
79. Παράλληλη σέντρα του Τσιλούλη και πλασέ του Μπιτέλη από κοντά έγραψε το 1-0
90+3 Έμμεσο μέσα στην περιοχή καθώς ο Μανιάτης έπιασε σε γύρισμα αμυντικού την μπάλα, με τον Τσιλούλη να ευστοχεί στο σουτ που επιχείρησε
Το φιλμ του αγώνα
1. Ο Γιαννίτσανης βρέθηκε μόνος απέναντι στον Τσάμη με τον τερματοφύλακα της Αναγέννησης να αποκρούει το πλασέ σε κόρνερ
8. Σουτ του Μαυριά από πλάγια αριστερά πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι άουτ
20. Δοκάρι για την Αναγέννηση με τον Τσιλούλη να πιάνει σουτ μέσα από την περιοχή και να σημαδεύει το οριζόντιο
26. Σέντρα του Μαυριά από αριστερά βρίσκει στο δεύτερο δοκάρι τον Τσιλούλη που δεν μπορεί να σουτάρει προς την εστία και δεν προλαβαίνει και ο Τζέκος, προς τον οποίο πήγε η μπάλα, να τη στείλει στα δίχτυα.
44. Σουτ του Τζέκου από το ημικύκλιο της περιοχής πέρασε πάνω από το δοκάρι του Μανιάτη
52. Ευκαιρία από αυτές που θεωρητικά δεν χάνονται. Παράλληλη σέντρα του Μαυριά φέρνει τον Γκουγκούδη φάτσα με την κενή εστία αλλά καταφέρνει από τα 2 μέτρα και την μπάλα κάτω να σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι
55. Και πάλι ο Γκουγκούδης, μετά από κάθετη του Μαυριά έρχεται φάτσα με τον μανιάτη αλλά πλασάρει άστοχα πάνω από το δοκάρι.
63.Σέντρα στο δεύτερο δοκάρι ο Κισκαμπάνης δεν προλαβαίνει από ένα μέτρο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι
69. Σέντρα του Μπλέντι κεφαλιά γυριστή του Τσούκαλου στο πρώτο δοκάρι πέρασε εκάχιστα άουτ
70. Ατομική προσπάθεια του Μπλέντι που φθάνε απέναντι στον Μανιάτη, ανοίγει το κοντρόλ και δεν μπορεί να πλασάρει σωστά
72. παράλληλη σέντρα Τσούκαλου μόνος ο Τζέκος δεν βρίσκει την μπάλα
73. Μπαλιά Μπλέντι για τον Τζέκο που αστοχεί εξ επαφής χάνοντας άλλη μια απίστευτη ευκαιρία
85. Έφοδος του Τσιλούλη από δεξιά και δυνατό σουτ βρήκε το κάθετο δοκάρι του Μανιάτη
90+1 Ο Ακασού μπήκε μόνος του από δεξιά και σούταρε, αντί να πασάρει, με τον Μανιάτη να αποκρούει
Η παρακάμερα του ματς
-Ο Σκαθαρούδης ήταν στην αρχική 11άδα της Αναγέννησης αλλά τραυματίστηκε και τον αντικατέστησε ο Μαυριάς
-Για σκόπιμες καθυστερήσεις κατηγορούσε η κερκίδα τους παίκτες της Ελευσίνας και είναι αλήθεια ότι έπεφταν εύκολα και σηκώνονταν δύσκολα
-Οι προλήψεις δίνουν και παίρνουν στα γήπεδα και στην κερκίδα των επισήμων αρκετοί θεωρούν γρουσούζικη την εστία προς το κλειστό καθώς σ’ εκείνη βάζει δύσκολα γκολ η Αναγέννηση
-Με ένταση ζούσε το ματς ο πρόεδρος της Αναγέννησης κ. Μπούρμπος από την κερκίδα και «πετάχτηκε» πολλές φορές από τη θέση του
-Δεν μπορούσαν να πιστέψουν οι φίλαθλοι της Αναγέννησης τις ευκαιρίες που χάνονταν και ξέσπασαν όταν μπήκε το γκολ
Οι συνθέσεις:
Αναγέννηση (Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Σάββας, Μπλέντι, Δημόπουλος, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Υφαντής (56 Μπιτέλης), Γκουγκούδης(56 Τσούκαλος), Τζέκος(82 Ακασού), Τσιλούλης, Μαυριάς
Πανελευσινιακός (Δημόπουλος): Μανιάτης, Παληγεώργος, Ανδρίκος, Κασνέτσης, Τσίγκρος, Κακάρας, Κυζιρίδης (67 Δημόπουλος), Βάιντζερ, Γιαννίτσανης, Πλαβούκος(46 Τσολακίδης), Κωνσταντινίδης (56 Σταματάκης)
Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας η Κέρκυρα κατάφερε να νικήσει τα Τρίκαλα στο ντέρμπι κορυφής και πέρασε πάλι πρώτη στην βαθμολογία. Νίκες είχαμε για Αγροτικό Αστέρα επί των Χανίων ενώ διπλό στην Πάτρα πανηγύρισε ο Πανσερραϊκός.
Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:
Αναγέννηση Καρδίτσας - Πανελευσινιακός 2-0
Παναιγιάλειος - Εργοτέλης 3-0 α.α.
Κέρκυρα - Τρίκαλα 1-0
ΑΕΛ - Απόλλων Σμύρνης 1-0 (Σάββατο)
Παναχαϊκή - Πανσερραϊκός 0-1
Λαμία - Ολυμπιακός Βόλου 3-0
Καλλιθέα - Ζάκυνθος (Δευτέρα 7/3)
Αχαρναϊκός - Κισσαμικός 0-1 (Σάββατο)
Αγροτικός Αστέρας - Χανιά 1-0
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Με το τοπικό ντέρμπι απέναντι στα Τρίκαλα την Κυριακή της Αποκριάς συνεχίζεται η αγωνιστική δράση για τους κιτρινόμαυρους.
Το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής:
Πανελευσινιακός - Εργοτέλης 3-0 α.α.
Τρίκαλα - Αναγέννηση Καρδίτσας
Απόλλων Σμύρνης - Παναιγιάλειος
Πανσερραϊκός - Κέρκυρα
Ολυμπιακός Βόλου - ΑΕΛ 0-3 α.α.
Ζάκυνθος - Παναχαϊκή
Κισσαμικός - Λαμία
Χανιά - Καλλιθέα
Αγροτικός Αστέρας - Αχαρναϊκός
Π.Κ.