Ήττα με 1-2 για την Αναγέννηση στο Θεσσαλικό ντέρμπι (Ρεπορτάζ + Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Την ήττα με 1-2 από τη Λάρισα γνώρισε η Αναγέννηση στο Δημοτικό Στάδιο, σ’ ένα φιλικό παιχνίδι που είχε χαρακτηριστεί πρόβα generale ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος.
Οι κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να ικανοποιήσουν τον κόσμο τους που βρέθηκε στις κερκίδες (και δεν ήταν πολύς) και δεν έπεισε, με βάση την εικόνα του συγκεκριμένου αγώνα, ότι μπορεί να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα...
Συμπεράσματα για το παιχνίδι μπορούν να βγουν μόνο από το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι πολλές αλλαγές αλλοίωσαν την εικόνα των δύο ομάδων και δεν παίχθηκε, ανάλογο με το πρώτο 45λεπτο, ποδόσφαιρο.
Πάντως η αναμέτρηση είχε την ομορφιά της και τα στοιχεία του Θεσσαλικού ντέρμπι, έστω κι αν ο χαρακτήρας ήταν φιλικός. Φίλαθλοι και συνθήματα και από τις δύο πλευρές, πάθος και δύναμη από τους ποδοσφαιριστές και φανερή διάθεση να κατακτήσουν την νίκη, αν και το μόνο κέρδος ήταν το πρεστίζ.
Συστήματα
Ένα σύστημα με δύο σέντερ φορ επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι ο κ. Θεοδοσιάδης. Ο Μπουντούρης κινούνταν δίπλα στον Τζέκο ή πίσω από αυτόν σε ένα 4-4-2 που συχνά γινόταν 4-4-1-1 ή ακόμα και 4-1-3-2, καθώς μπροστά από την άμυνα έπαιζε λίγο πιο οπισθοχωρημένα ο Μίχος. Γκουγκούδης και Βουτσιάς ήταν στις πτέρυγες της μεσαίας γραμμής και δίπλα ή πιο μπροστά από το Μίχο αγωνιζόταν ο Νίκιτς.
Την αμυντική γραμμή αποτελούσαν οι Χατζηρίζος (αριστερά), Σάββας (δεξιά) και οι Κουλοχέρης, Στάμος(στόπερ). Κάτω από τα γκολπόστ ξεκίνησε ο Τσάμης.
Από την πλευρά του ο κ. Παναγόπουλος παρέταξε τη Λάρισα με ένα καθαρό 4-3-3. Με τον Αθανασόπουλο τερματοφύλακα και μπροστά του στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά τους Κουρτεσιώτη, Σαρακατσάνο, Δεληζήση, Μουλόπουλο.
Στη μεσαία γραμμή οργανωτικό ρόλο είχε ο Περίκο και πιο αμυντικό οι Πινδώνης Τσεμπερίδης. Αριστερά στην επίθεση ξεκίνησε ο Τσιλιγκίρης, δεξιά ο Μπιλά και σέντερ φορ ο Βερντού.
Η μορφή του αγώνα
Η Λάρισα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και στο πρώτο τέταρτο πέτυχε γκολ, είχε μια ξεκάθαρη ευκαιρία και άλλες δύο-τρεις επισκέψεις προς την εστία του Τσάμη. Το ίδιο διάστημα η Αναγέννηση έδειχνε αιφνιδιασμένη και δεν μπορούσε να αναπτυχθεί με επιτυχία για να γίνει απειλητική.
Στο 19 έκανε την πρώτη της τελική προσπάθεια κι από κει και πέρα άρχισε να ισορροπεί και να παρουσιάζει καλά στοιχεία που όμως δεν ήταν αρκετά για να της δώσουν υπεροχή έναντι του αντιπάλου της. Το μεγάλο πρόβλημα που δεν έλειψε από κανένα παιχνίδι ως τώρα είναι η κάθετη πάσα και κατ’ επέκταση η δημιουργία πολλών τελικών προσπαθειών.
Κατάφερε πάντως να ισοφαρίσει αλλά και πάλι βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ καθώς η Λάρισα πατούσε πιο εύκολα περιοχή.
Το 1-2 που τις συνόδευσε στα αποδυτήρια δεν είναι άδικο με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στο διάστημα αυτό.
Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε πιο ανοιχτό αλλά όχι καλύτερο. Οι πολλές αλλαγές δεν βοήθησαν στο θέαμα αλλά σίγουρα βοήθησαν τους προπονητές να βγάλουν συμπεράσματα.
Σ’ αυτό το 45λεπτο οι ευκαιρίες δεν ήταν πολλές. Στο ενεργητικό της Αναγέννησης καταγράφονται δύο μαζεμένες σ’ ένα τρίλεπτο αλλά δεν στάθηκαν ικανές να αλλάξουν ο σκορ.
Τα γκολ
13. Σε γρήγορη αντεπίθεση της Λάρισας και υποδειγματικό 1-2, ο Μπιλά βρέθηκε απέναντι στον Τσάμη και πλάσαρε σωστά πετυχαίνοντας το 0-1.
34. Ο Βουτσιάς δέχθηκε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, έκανε δυνατό σουτ και η μπάλα, που δεν κατευθυνόταν στην εστία, χτύπησε στον Δεληζήση και κατέληξε στα δίχτυα για να διαμορφωθεί το 1-1.
42. Σέντρα του Μουλόπουλου βρήκε στο ύψος του πέναλτι τον Βερντού που με πολύ καλή κεφαλιά νίκησε τον Τσάμη πετυχαίνοντας το 1-2
Το φιλμ του αγώνα
4. Ο Βερντού, μετά από κόντρες είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του, μπήκε στην περιοχή αλλά νικήθηκε από τον Τσάμη στο πλασέ που επιχείρησε
22 Από γύρισμα του Μπουντούρη ο Βουτσιάς έπιασε δυνατό σουτ από τη γωνία της μικρής περιοχής στέλνοντας την μπάλα παράλληλα από την εστία.
73. Ο Υφαντής με τον Τζέκο συνδυάστηκαν μπροστά από την εστία του Αποστολίδη αλλά κανείς δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την προσπάθεια
75. Δυνατό σουτ του Νίκιτς έξω από την περιοχή πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Αποστολίδη
Οι συνθέσεις
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Βουτσιάς, Κουλοχέρης, Μίχος, Μπουντούρης, Τζέκος, Σάββας, Γκουγκούδης, Στάμος, Χατζηρίζος, Νίκιτς
Έπαιξαν και οι: Μέλκα, Μπιτέλης, Υφαντής, Κουλίδης Ρόβας, Παπαργυρίου, Κοντός, Αναστασίου, Αδαμόπουλος
ΛΑΡΙΣΑ (Παναγόπουλος): Αθανασόπουλος, Μουλόπουλος, Κουρτεσιώτης, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Τσεμπερίδης, Μπιλά, Πινδώνης, Βερντού, Περίκο, Τσιλιγκίρης
Έπαιξαν και οι: Αποστολίδης, Εσπίν, Καρανίκας, Κοντοδήμος, Τζούνιορ, Ντερνίζ, Φορνέρ, Στεφανίδης
Π.Κ.