Αναγέννηση Καρδίτσας: "Συμμετοχή, συμμετοχή - συμμετοχή" το μήνυμα της ενημερωτικής συγκέντρωσης Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης στην αίθουσα του Επιμελητηρίου Καρδίτσας η συγκέντρωση - κάλεσμα της διοίκησης του Δ.Σ. της ΠΑΕ και του Α.Σ. Αναγέννηση 1904.
Σκοπός της συγκέντρωσης ήταν να υπάρξει η απαραίτηση ενημέρωση προς τα μέλη και τους φιλάθλους της ομάδας για την κατάσταση που υπάρχει σχετικά με την συμμετοχή της ομάδας στην Football League καθώς και την ενεργοποίηση προσώπων και φορέων σχετικά με μεγαλύτερη βοήθεια στην ομάδα ενόψει της νέας ποδοσφαιρικής σεζόν.
Στην μισογεμάτη αίθουσα του επιμελητηρίου την ανάλυση των στοιχείων έδωσε ο Κ. Κακούσιος ο οποίος και έκανε τον απολογισμό της σεζόν που προηγήθηκε αναφερόμενος στο Καρδιτσιώτικο στοιχείο της ομάδας που πραγματοποίησε μια εξαιρετική σεζόν, χάνοντας στις λεπτομέρειες το εισιτήριο για τα play off ανόδου. Παράλληλα εξήρε την δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες της ομάδας με 100 παιδιά τα οποία και φιλοδοξούν τη νέα σεζόν να φθάσουν σε αριθμό τα 150. Αναφέρθηκε στην σπουδαία πορεία που πραγματοποίησε η ομάδα Νέων φθάνοντας στην κατάκτηση του πρωταθλήματος για τον βόρειο όμιλο της Football League τονίζοντας τις εφεδρείες που υπάρχουν για την στελέχωση της ομάδας τα επόμενα χρόνια και μάλιστα με παιδιά της περιοχής μας.
Ο Κος Κακούσιος αναφέρθηκε επίσης στα έργα που γίνονται στο αθλητικό κέντρου του Σταυρού και την συμβολή της Περιφερειακής Ενότητας σε αυτά ενώ τόνισε πως η συγκεκριμένη υποδομή ενδέχεται να χρηματοδοτηθεί μέσω ΕΣΠΑ.
Αναφορά έγινε επίσης στο φλέγον ζήτημα τον προηγουμένων ημερών με τον υποψήφιο επενδυτή τονίζοντας πως η διοίκηση είναι ανοιχτή σε σοβαρές προτάσεις αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να μπει σε μια συζήτηση χωρίς χρονικά όρια και συγκεκριμένες δεσμεύσεις για το καλύτερο μέλλον του σωματείου.
Σε ότι αφορά την συμμετοχή της ομάδας στη football League για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ο Κος Κακούσιος τόνισε ότι θα πρέπει να υπάρξει μεγαλύτερη συμμετοχή τόσο στην αγορά των διαρκείας (από 400 σε τουλάχιστον 700) όσο και στην εγγραφή μελών (από 100 σε τουλάχιστον 300) και όσο τον δυνατόν πιο γρήγορα για να μπορέσει να υπάρξει ένας προϋπολογισμός αντίστοιχος με αυτόν της χρονιάς που έφυγε και του οποίου μεγάλο μέρος ανέλαβαν οι βασικοί χρηματοδότες της ομάδας κ.κ. Μπούρμπος και Πέτρου. Σε διαφορετική περίπτωση η ομάδα θα πρέπει να προσαρμόσει τις ανάγκες της με βάσει τα οικονομικά δεδομένα που θα διαμορφωθούν με ότι συνεπάγεται αυτό ως προς τους στόχους για την νέα σεζόν.
Σύντομες τοποθετήσεις έκαναν ο πρόεδρος Β. Μπούρμπος και ο Γ. Πέτρου που τόνισαν την αναγκαιότητα να διευρυνθεί η βάση της ομάδας ενώ αναφορά υπήρξε και στο γηπεδικό τόσο για την κλειστή κερκίδα όσο και για την έγκυρη αντικαστάσταση του χλοοτάπητα στο Δημοτικό Στάδιο που έχει συμπληρώσει προ πολλού τον προσδοκόμενο χρόνο ζωής.
Ακολούθησαν ερωτήσεις από τους παρισταμένους σχετικά με λεπτομέρειες για τον σχεδιασμό της ομάδας για τη νέα σεζόν.
Το παρών έδωσαν ο Αντιπεριφερειάρχης Καρδίτσας Β. Τσιάκος, ο πρώην πρόεδρος της ομάδας, πρώην Αντιδήμαρχος και εκ νέου εκλεγόμενος δημοτικός σύμβουλος Σ. Αντωνίου καθώς και ο Περ. Σύμβουλος Κ. Νούσιος.
- Πριν την έναρξη της ενημερωτικής συγκέντρωσης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για την απώλεια του Βαγγέλη Δημοράγκα που έφυγε από τη ζωή τον Απρίλιο.