Αναγέννηση: Νίκη πολλαπλής σημασίας(1-0) επί του Εθνικού Σερρών (+ Φώτο + Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Δεν ξέρουμε αν το… «τρίτη και φαρμακερή» ισχύει γενικότερα αλλά στις φετινές αναμετρήσεις της Αναγέννησης με τον Εθνικό Σερρών ισχύει σίγουρα, καθώς μετά από δύο ισοπαλίες, για το κύπελλο, ήρθε η νίκη για τους κιτρινόμαυρους της Καρδίτσας με 1-0 με σκόρερ τον Μπιτέλη στο 65'.
Έτσι η Αναγέννηση έκανε εντός έδρας σεφτέ στα τρίποντα, συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα την καλή βαθμολογική συγκομιδή και πέτυχε κάτι που δύσκολα κατάφερνε πέρυσι: Να κερδίσει στο γήπεδό της μετά από εκτός έδρας νίκη.
Αυτά είναι που λένε οι αριθμοί-που έχουν πολλή μεγάλη σημασία στο ποδόσφαιρο- και τα στατιστικά στοιχεία. Υπάρχουν όμως κι άλλα σημαντικά που έφερε το σφύριγμα της λήξης. Και συγκεκριμένα χαμογελαστούς φιλάθλους, έστω κι αν δεν είδαν εντυπωσιακό ποδόσφαιρο, καλή ψυχολογία για τη συνέχεια, για μια ομάδα που της έτυχαν αρκετά και επικράτηση επί ενός αντιπάλου που πρέπει να κερδίζεις αν θες να φτάσεις τους στόχους που έχεις θέσει.
Ήταν λοιπόν μια νίκη πολλαπλής σημασίας και όλοι οι φίλαθλοι της Καρδίτσας ελπίζουν να υπάρξει ανάλογη συνέχεια.
Με τον Τσάμη κάτω από τα δοκάρια παρέταξε την ομάδα ο κ. Θεοδοσιάδης. Μπροστά του στην άμυνα ξεκίνησαν αριστερά ο Χατζηρίζος, δεξιά ο Σάββας και στόπερ οι Οικονόμου και Στάμος. Στη μεσαία γραμμή ο Νίκιτς έπαιξε μεταξύ των στόπερ και των Μπιτέλη-Υφαντή που συμπλήρωναν την τριάδα του κέντρου.
Την αντίστοιχη της επίθεσης στελέχωσαν ο Τζέκος ως σέντερ φορ, ο Μπουντούρης αριστερά και ο Βουτσιάς δεξιά.
Είχαμε, δηλαδή, για την Αναγέννηση ένα 4-3-3 με τον Μπουντούρη να μην περιορίζεται μόνο στην πλευρά του αλλά να επιχειρεί ν’ ανοίξει διαδρόμους.
Το ίδιο σύστημα επέλεξε και ο κ. Κατσαβάκης με γκολκίπερ τον Κραβαρίτη και στην άμυνα αριστερά τον Νικολίστα, δεξιά τον Τσουβαλτσίδη και δίδυμο στόπερ τους Παναγιωτίδη και Κουκόλη. Στη μεσαία γρεαμμή οργάνωνε ο Μαρίνου και πιο ανασταλτικό ρόλο είχαν οι Δέντσας και Σαββίδης.
Στην γραμμή κρούσης δεξιά αγωνίστηκε ο Πλαβούκος, και αριστερά ο Χατζηδημητρίου ενώ κεντρικός έπαιξε ο Τσιλούλης
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Η μορφή του παιχνιδιού
Όταν σε ένα 90λεπτο συν τα 4 λεπτά καθυστερήσεων δημιουργούνται 7 φάσεις άξιες λόγου δεν μπορείς να μιλήσεις για ένα ποιοτικό παιχνίδι που καθήλωσε τον κόσμο. Από την άλλη η έλλειψη ποιότητας δικαιολογείται αν αναλογιστεί κανείς την νευρικότητα και το άγχος των κιτρινόμαυρων μπροστά στην αναγκαιότητα να αποδείξουν ότι μπορούν να κάνουν κάτι καλό και φέτος.
Οι δυο ομάδες μπήκαν με ενθουσιασμό. Απείλησαν εκατέρωθεν στο ξεκίνημα με Υφαντή και Πλαβούκο αλλά από κει και πέρα έγιναν πιο προσεκτικές κλείνοντας διαδρόμους και επιθετικές προοπτικές των αντιπάλων. Η υπεροχή σ’ αυτό το διάστημα μοιρασμένη με την μπάλα να πάει πάνω κάτω αλλά να μπαίνει πολύ δύσκολα στην περιοχή και όταν έμπαινε αυτό γινότανε υπό κακές συνθήκες.
Η Αναγέννηση προσπαθούσε να λειτουργήσει οργανωτικά από την άμυνά της, με τον Νίκιτς να παίρνει από αρκετά πίσω την μπάλα. Η κάθετη μπαλιά όμως δεν έβγαινε εύκολα και οι περισσότερες προσπάθειες εκδηλώνονταν με πλαγιοκοπήσεις και σέντρες, που δεν είναι το πλέον δυνατό στοιχείο στο παιχνίδι της Αναγέννησης.
Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 0-0 με την Αναγέννηση να απειλεί άλλη μια φορά με τον Τζέκο αλλά σε γενικές γραμμές η έλλειψη σκορ να αποδίδει στις δύο ομάδες ότι δικαιούνταν.
Η επανάληψη ξεκίνησε όπως ακριβώς το πρώτο ημίχρονο: Με δύο ευκαιρίες νωρίς, μία για κάθε ομάδα. Δεν είχε όμως την ίδια κατάληξη. Κι αυτό γιατί η Αναγέννηση που σιγά-σιγά κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και λεπτά κατοχής, μετουσίωσε την υπεροχή της σε αποτέλεσμα, με ένα πολύ όμορφο σουτ του Μπιτέλη στο 65.
Αυτό υποχρέωσε τον Εθνικό Σερρών να εγκαταλείψει την τακτική της αναμονής που είχε υιοθετήσει μετά το 55 και τον υποχρέωσε να βγει μπροστά. Η αμυντική λειτουργία όμως της Αναγέννησης ήταν εξαιρετική αφού αντεπεξήλθε στην όποια πίεση με ευκολία. Είναι χαρακτηριστικό ότι φάση ουσίας οι φιλοξενούμενοι έκαναν στο 86 και ήταν η μοναδική από το γκολ μέχρι το τέλος του αγώνα.
Θα πρέπει πάντως ν’ αναφέρουμε ότι στο διάστημα που βγήκε μπροστά ο Εθνικός η Αναγέννηση αν και είχε τις ευκαιρίες να αντεπιτεθεί και να χτυπήσει στην κόντρα, δεν το έκανε επιτυχημένα. Κι αυτό είναι ένα σημείο που πιθανόν χρειάζεται δουλειά.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Το γκολ
65. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Εθνικού η μπάλα στρώθηκε έξω από αυτή στον Μπιτέλη που με εξαιρετικό δυνατό και συρτό σουτ την έστειλε στην αριστερή γωνιά του Κραβαρίτη για το 1-0
Το φιλμ του αγώνα
3. Φάουλ του Χατζηρίζου φέρνει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι όπου ο Υφαντής πιάνει αδύναμη κεφαλιά και μπλοκάρει ο Κραβαρίτης
11. Εξαιρετική μπαλιά του Μαρίνου βγάζει τετ-α-τετ, από δεξιά, τον Πλαβούκο, αλλά ο Τσάμης αντιδρά θετικά και απομακρύνει με τα πόδια
38. Κάθετη μπαλιά του Μπουντούρη φέρνει σε θέση βολής τον Τζέκο που αδυνατεί να νικήσει τον Κραβαρίτη.
46. Σέντρα του Τσιλούλη από την νγραμμή του κόρνερ, πετάχτηκε ο Χατζηδημητρίου στη γωνία της μικρής περιοχής αλλά ο Τσάμης απομάκρυνε το πλασέ του
49. Ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπουντούρη έξω από την περιοχή, δυσκόλεψε αλλά δεν αιφνιδίασε τον Κραβαρίτη
86. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Μαρίνου η μπάλα έφθασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Νατσέφσκι αιφνιδιάστηκε και από πολύ κοντά αστόχησε
Δείτε το βίντεο με τις καλύτερες στιγμές από τον αγώνα:
Οι συνθέσεις
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: (Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Υφαντής(72 Μαυριάς), Νίκιτς, Στάμος, Μπιτέλης, Βουτσιάς(59 Γκουγκούδης), Οικονόμου, Σάββας, Τζέκος, Μπουντούρης(90+ Παπαργυρίου), Χατζηρίζος
ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ: (Κατσαβάκης): Κραβαρίτης Δέντσας, Κουκολής, Μαρίνου, Νικολιστας(63 Μερεσιώτης), Παναγιωτίδης(81 Νατσέφσκι), Σαββίδης, Τσιλούλης(68 Πολύζος), Τσουβαλτσίδης, Χατζηδημητρίου, Πλαβούκος
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Π.Κ.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |