Ανακοίνωση για την διαιτησία αλλά και για τα ...τηλεοπτικά στιγμιότυπα από την Αναγέννηση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Με την διαιτησία αλλά και με την συνδρομητική τηλεόραση που καλύπτει τους αγώνες της Football League τα βάζει με ανακοίνωση που εξέδωσε σήμερα Τρίτη η διοίκηση της Αναγέννησης.
Αναλυτικά η ανακοίνωση:
«Η Αναγέννηση είναι μια απο τις ομάδες που σπανίως εκφράζει απόψεις για την διαιτησία, ακόμη κι όταν γίνονται λάθη εις βάρος της στους αγώνες.
Γνωρίζουν άπαντες πως μετά απο κάθε αγώνα στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου που ακολουθεί ο προπονητής και οι παίκτες μας ΟΥΔΕΠΟΤΕ αναφέρονται στην διαιτησία...
Μ' αυτή τη θέση αρχής προσπαθούμε να συμβάλλουμε κατ' ελάχιστο ώστε σ' εναν χώρο με πολλά προβλήματα, να διατηρηθεί η ηρεμία και να γίνει συνείδηση και στο φίλαθλο κοινό ότι ο διαιτητής που είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ποδοσφαιρικής διεργασίας, έχει το δικαίωμα του λάθους...
Τον τελευταίο διάστημα όμως είμαστε αναγκασμένοι να τοποθετηθούμε δημοσίως διότι η ομάδα μας σε τρείς συνεχόμενες αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και Κύπελλο και στα παιχνίδια με Αχαρναϊκό, Τρίκαλα και πρόσφατα με Πανσερραϊκό, έπεσε θύμα εξόφθλαμων διαιτητικών λαθών που επηρέασαν την εξέλιξη των αγώνων.
Εκείνο που μας κάνει να απορούμε και να εκφράζουμε την διαμαρτυρία μας είναι πως ούτε ένα απ' αυτά τα πολύ σημαντικά λάθη δεν σημειώθηκε εις βάρος των αντιπάλων!
Ταυτόχρονα, με την παρούσα ανακοίνωση, είμαστε αναγκασμένοι να διαμαρτυρηθούμε προς πάσα αρμόδια αρχή αλλά και στο τηλεοπτικό κανάλι που διατηρεί τα τηλεοπτικά δικαιώματα της football league και του Κυπέλλου Ελλάδας, για την μή προβολή των επίμαχων φάσεων που σημειώθηκαν εις βάρος της ομάδας μας.
Τόσο στον αγώνα Κυπέλλου με τον Αχαρναϊκό, όσο και στον τελευταίο αγώνα με τον Πανσερραϊκό όπου διαιτητής κ. Κουμπαράκης δεν καταλογίζει πέναλτι υπερ της Αναγέννησης όταν το σκόρ είναι 0-0 και παίκτης της γηπεδούχου ομάδας αποκρούει με το χέρι λίγο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.
Επίσης δεν τιμωρεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον ποδοσφαιριστή Ραμίρεζ για παρεμπόδιση του παιχνιδιού σε επίθεση της ομάδας μας κι όταν το σκόρ ήταν 1-0.
Τις συγκεκριμένες φάσεις όσο κι αν ψάχνουν οι φίλαθλοι της ομάδας μας να τις δούν, δεν μπορούν διότι δεν προβλήθηκαν ποτέ!
Με ποιά κριτήρια επιλέγεται στο μοντάζ μια ασήμαντη φάση κι όχι εκείνες που καθορίζουν την εξέλιξη μιας αναμέτρησης;
Σεβόμαστε όλους τους εμπλεκόμενους με την διαδικασία ενός ποδοσφαιρικού αγώνα, αλλά ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ απ' όλους να σέβονται και την ομάδα μας που δεν είναι μια τυχαία και ασήμαντη αθλητικη οντότητα και εκπροσωπεί χιλιάδες φιλάθλους σε όλη την Ελλάδα.
Απαιτούμε, λοιπόν, δίχως "εκπτώσεις" την ΠΡΟΒΟΛΗ την ΙΣΟΝΟΜΙΑ και τη ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ σε όλα τα επίπεδα.
Καλούμε δε όλους τους αρμοδίους φορείς να σκύψουν πάνω στο θέμα και να φροντίσουν με τη δράση τους ώστε να εξαλειφθούν φαινόμενα που αυξάνουν την καχυποψία και διαταράσσουν την ηρεμία των συλλόγων».
Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ