Οδυνηρή εντός έδρας ήττα (1-2) για την Αναγέννηση από τον Αιγινιακό (+Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Σε ένα ματς για γερά νεύρα με απρόσμενα καλή ποιότητα, αν αναλογιστεί κανείς τον βαρύ αγωνιστικό χώρο η Αναγέννηση γνώρισε «απρογραμμάτιστη» και οδυνηρή ήττα από τον Αιγινιακό με σκορ 1-2.
Οι δύο ομάδες προσπάθησαν για τους τρεις βαθμούς και η πλάστιγγα έγειρε προς τον πιο τυχερό. Κομβικό σημείο για το παιχνίδι το ότι οι κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα που πήραν παρά μόνο για τρία λεπτά με αποτέλεσμα η ψυχολογία να αλλάξει γρήγορα χέρια.
Η ήττα χωρίς να είναι καταστροφική βάζει δύσκολα στην ομάδα του κ. Θεοδοσιάδη που έχει παράπονα από τη διαιτησία κυρίως λόγω του ότι επέτρεψε τον σκληρό παιχνίδι των φιλοξενουμένων.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Συστήματα
Με ένα σύστημα 4-1-2-3 ξεκίνησε το παιχνίδι ο κ. Θεοδοσιάδης. Με τον Κουτσόπουλο κάτω από τα δοκάρια, στα άκρα της άμυνας τους Γκουγκούδη και Παπαργυρίου δεξιά και αριστερά αντίστοιχα και στο κέντρο της τους Οικονόμου και Στάμο.
Μπροστά από τους δύο στόπερ έπαιζε ο Νίκιτς και πιο προωθημένοι στη μεσαία γραμμή ο Μπιτέλης προς τα αριστερά και ο Πέεφ προς τα δεξιά. Στην επίθεση αριστερά ξεκίνησε ο Σαϊν, δεξιά ο Μαυριάς και σέντερ φορ ο Τζέκος.
Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού οι δύο ακραίοι επιθετικοί της Αναγέννησης άλλαξαν θέσεις.
Κλασσικό 4-3-3 ήταν η επιλογή στο ξεκίνημα για τον κ. Διαμαντόπουλο. Τόλιος κάτω από τα γκολπόστ και μπροστά του από αριστερά προς τα δεξιά αγωνίστηκαν οι Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Μπάρος, Αραμπατζής. Στη μεσαία γραμμή οι Φαμπίνιο και Ρίκκα ήταν τα αμυντικά χαφ και σε πιο οργανωτικό ρόλο ο Μαρτσέλο. Στην επίθεση σεντερ φορ ξεκίνησε ο Καζάκης, αριστερά ο Ντεβεσά και δεξιά Σάνον.
Αν κάποιος έλεγε ότι μ’ αυτόν τον αγωνιστικό χώρο και αυτές τις καιρικές συνθήκες θα παιζότανε στην Καρδίτσα καλό παιχνίδι, μάλλον δεν θα γινότανε πιστευτός. Κι όμως Αναγέννηση και Αιγινιακός βάλθηκαν να διαψεύσουν τους πάντες και χάρισαν στον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο ένα εξαιρετικό πρώτο 45λεπτο. Με δύο γκολ, με φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες, με ρυθμό, με την μπάλα πάνω κάτω.
Οι φιλοξενούμενοι δεν κλείστηκαν, όπως ίσως περίμεναν οι περισσότεροι, και απείλησαν αρκετές φορές τον Κουτσόπουλο που ήταν εκ των κορυφαίων της Αναγέννησης σ’ αυτό το διάστημα. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι είχαν μια αμηχανία από την παρουσία νέων προσώπων σε νευραλγικές θέσεις και έδειξαν ένα πρόβλημα προσαρμογής. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι υστέρησαν. Πέτυχαν ένα εκπληκτικό γκολ με τον Πέεφ αλλά πριν προλάβουν να το συνειδητοποιήσουν και να διώξουν το άγχος ισοφαρίστηκαν. Παρ’ όλα αυτά είχαν τις καλές τους στιγμές και θα μπορούσαν να πάνε προηγούμενοι στ’ αποδυτήρια. Να σημειωθεί πως η Αναγέννηση ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Μαυριά στην περιοχή αλλά ο διαιτητής κ. Κοτσάνης έδειξε κάρτα για θέατρο.
Το 1-1 πάντως, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου, μάλλον ήταν το πιο δίκαιο και επισφράγισε την πολύ καλή παρουσία των δύο ομάδων.
Με δύο αλλαγές ξεκίνησαν την επανάληψη οι δύο προπονητές χωρίς ν’ αλλάξουν τίποτα στο σύστημά τους. Ο κ. Θεοδοσιάδης αντικατέστησε τον Σαΐν (που ήταν ο αδύναμος κρίκος) με τον Γεωργακόπουλο, ο δε κ. Διαμαντόπουλος έριξε στο ματς τον Αχαλινόπουλο αντί του Ντεβεσά.
Η επανάληψη ξεκίνησε στους ρυθμούς του πρώτου ημιχρόνου αλλά σιγά-σιγά αυτοί έπεσαν κυρίως λόγω της κούρασης. Παρόλα αυτά το ενδιαφέρον παρέμεινε αμείωτο μόνο που οι καλές στιγμές βασίζονταν περισσότερο στη δύναμη, στις ατομικές ενέργειες και τα λάθη που πολλαπλασιάστηκαν στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού που, αντίθετα με το πρώτο έγινε υπό δυνατή βροχή.
Στην προσπάθεια του να αυξήσει την πίεση, να βρει διαδρόμους και να δημιουργηθούν ευκαιρίες ο κ. Θεοδοσιάδης αντικαθιστά τον κουρασμένο Μπιτέλη με τον Παναγιωτόπουλο, οπισθοχωρούν Μαυριάς και Γεωργακόπουλος και μετατρέπει το σύστημα σε 4-4-2 με τον νεοεισελθόντα και τον Τζέκο επιθετικό δίδυμο.
Λίγο αργότερα κίνηση και από Διαμαντόπουλο που αποσύρει τον βασικό του σέντερ φορ, τον Καζάκη, περνά στο παιχνίδι ένα χαφ, τον Πολύζο και αφήνει τον Σάνον να σηκώνει το μεγαλύτερο επιθετικό βάρος.
Στο 70 ο Θεοδοσιάδης κλείνει τις παρεμβατικές του κινήσεις περνώντας στο παιχνίδι τον Βουτσιά αντί του Μαυριά, κυρίως γιατί θέλει κάποια ξεκούραστα πόδια.
Από το 70 πάντως και μετά το παιχνίδι έχει περισσότερες διακοπές από φάουλ και τη δύναμη που επιστρατεύουν οι ποδοσφαιριστές παρά ενέργειες που μπορούν να χαρακτηριστούν αξιόλογες.
Η Αναγέννηση βιάζεται, θέλει να πιέσει και να απειλήσει. Κάνει όμως πολλά λάθη λόγω αγωνιστικού χώρου που προσπαθούν να τα εκμεταλλευτούν οι παίκτες του Αιγινιακού και να κλέψουν το παιχνίδι. Το ματς μοιάζει ρώσικη ρουλέτα και κρατάει όρθιους τους 500 περίπου Καρδιτσιώτες και τους 10 φιλάθλους του Αιγινιακού.
Κι αυτή η ρώσικη ρουλέτα ευνόησε τελικά τους φιλοξενούμενους που 4 λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 έκαναν την πλήρη ανατροπή και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ.
Στα εναπομείναντα τέσσερα λεπτά συν τα τρία των καθυστερήσεων οι προσπάθειες των κιτρινόμαυρων για τον ένα τουλάχιστον βαθμό δεν καρποφόρησαν και γνώρισαν μια οδυνηρή ήττα από ένα αντίπαλο που ήθελαν οπωσδήποτε να κερδίσουν.
35. Η μπάλα βρίσκεται στα πόδια του Πέεφ, δέκα μέτρα έξω από την περιοχή και από κει, με ένα ασύλληπτο σουτ καταλήγει στο δεξί «γάμα» του Τόλιου για το 1-0
38. Εκτέλεση φάουλ του Αραμπατζή από αριστερά φέρνει την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Σάνον με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1
86. Μετά από σύγχυση στην περιοχή της Αναγέννησης ο Αχαλινόπουλος έφθασε απέναντι στον Κουτσόπουλο, πλάσαρε εύστοχα και πέτυχε το 1-2
3. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Νίκιτς έπιασε κεφαλιά, από καλή θέση, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ.
12. Κάθετη μπαλιά στον Καζάκη που μπήκε από αριστερά και σούταρε αλλά αστόχησε
33. Φάση διαρκείας στην περιοχή της Αναγέννησης έφερε τον Καζάκη στην μικρή περιοχή με πλάτη στην εστία. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων γύρισε και σούταρε αλλά ο Κουτσόπουλος μπλόκαρε εντυπωσιακά
41. Απίστευτη ευκαιρία για την Αναγέννηση με την μπάλα να στρώνεται στον Μπιτέλη μετά από διαδοχικά σουτ αλλά το σουτ που επιχείρησε από τα τέσσερα μέτρα κάπου κόντραρε και έφυγε κόρνερ
55. Δυνατό σουτ του Μαρσέλο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κουτσόπουλου
71. κεφαλιά του Παναγιωτόπουλου από καλή θέση έφθασε αδύναμα στα χέρια του Τόλιου που μπλόκαρε
Οι συνθέσεις
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Αθανασιάδης): Κουτσόπουλος, Γκουγκούδης, Παπαργυρίου, Στάμος, Οικονόμου, Νίκιτς, Μαυριάς(70 Βουτσιάς), Σαϊν(46 Γεωργακόπουλος), Τζέκος, Μπιτέλης (65 Παναγιωτόπουλος), Πέεφ
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Διαμαντόπουλος): Τόλιος, Λιόλιος, Μπάρος, Αραμπατζής, Γιαζίτζογλου, Φαμπίνιο, Ρίκκα(90+3 Ίτσιος), Μαρσέλο, Ντεβεσά(46 Αχαλινόπουλος), Σάνον, Καζάκης (69 Πολύζος)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:
Λαμία - Φωκικός 1-0
Πιερικός - Απόλλων 1926 2-1
Αναγέννηση Καρδίτσας - Αιγινιακός 1-2
Ολυμπιακός Βόλου - Ηρακλής 0-1
Ρεπό: Εθνικός Σερρών
Την Δευτέρα το απόγευμα πραγματοποιούνται οι ακόλουθες αναμετρήσεις:
Ζάκυνθος - Τύρναβος (15:00)
Λάρισα - Αγροτικός Αστέρας (16:00)
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Το προγραμματισμένο ρεπό της έχει για την επόμενη αγωνιστική η Αναγέννηση, που θα παρακολουθήσει απλά τις προσπάθειες των αντιπάλων της. Την 17η αγωνιστική θα υποδεχθεί στην Καρδίτσα τον Φωκικό.
Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής:
Λάρισα - Λαμία
Φωκικός - Εθνικός Σερρών
Αγροτικός Αστέρας - Πιερικός
Απόλλων 1926 - Ολυμπιακός Βόλου
Αιγινιακός - Ζάκυνθος
Ηρακλής - Τύρναβος
ΡΕΠΟ: Αναγέννηση Καρδίτσας
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |