"Αυτοκτονία" στο Αιγίνιο για την Αναγέννηση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Κλώτσησε την ευκαιρία να φύγει με τρεις πολύτιμους βαθμούς η Αναγέννηση από το Αιγίνιο και ο Θεός της μπάλας την τιμώρησε στα τελευταία λεπτά αφαιρώντας της ακόμα και τον βαθμό της ισοπαλίας.
Οι κιτρινόμαυροι του Σ. Θεοδοσιάδη παρουσιάστηκαν αποφασιστικοί στο να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα και τα κατάφεραν μέχρι το 89'. Εκεί ο Ζούρκος με δυνατό σουτ από πολύ μακρινή απόσταση κατάφερε και νίκησε τον Τσάμη δίνοντας παράλληλα την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του. Νωρίτερα ο αχρηγός της Αναγέννησης απώλεσε πέναλτι στο 78΄που κέρδισε ο ίδιος σε σουτ που βρήκε σε χέρι αμυνομένου, όμως το πέναλτί του πέρασε εκτός εστίας.
Η Αναγέννηση δεν απείλησε στο πρώτο ημίχρονο καθώς προτίμησε να προφυλάξει τα νώτα της. Δύο σέντρες που επιχειρήθηκαν απομακρύνθηκαν την τελευταία στιγμή και πριν δημιουργηθούν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Αιγινιακού. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα ωραίο σουτ του Φαμπίνιο που πέρασε άουτ στο 6' ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε από τον Κουτσοσπύρο στο 20' όταν και επιχείρησε σουτ σημαδεύοντας το δοκάρι του Τσάμη.
Στην επανάληψη η γρήγορη αποβολή με 2η κίτρινη για τον Φαμπίνιο έδωσε την ευκαιρία στην Αναγέννηση να επιδιώξει το κάτι παραπάνω στον αγώνα. Οι καλές ευκαιρίες της Αναγέννησης δεν βρήκαν στόχο όπως και το πέναλτι που αναφέρθηκε προηγουμένως από τον Μπουντούρη. Στο 88' ο Κουλίδης πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια με 2η κίτρινη και το "κακό" ολοκληρώθηκε στο 89΄με το τέρμα του Ζούρκου.
Με την πίκρα της μη επίτευξης αποτελέσματος έμειναν οι περίπου 100 Καρδιτσιώτες που βρέθηκαν στο γήπεδο του Αιγινιακού που είδαν την ομάδα τους για δεύτερο 90λεπτο να μην μπορεί να παραβιάσει την αντίπαλη εστία. Αναμφίβολλα πρόκειται για ένα σημείο που θα πρέπει να δουλευθεί περισσότερο τις επόμενες ημέρες, με την ευκαιρία του αγωνιστικού κενού που υπάρχει για την Αναγέννηση.
Συνθέσεις ομάδων:
Αιγινιακός (Θεοδωρίδης): Τόλιος, Τέλλος, Λιόλιος (57' Μπάρος), Πάβλοβιτς, Γιαζιτζόγλου, Φαμπίνιο, Ζούρκος, Πέντα, Ναουμτσέφσκι (61' Πόποβιτς), Κουτσοσπύρος (75' Γεωργίου), Καζάκης.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Γκουγκούδης (71' Βουτσιάς), Νίκιτς, Μίχος, Μπουντούρης, Τζέκος, Ρόβας, Σάββας, Κουλίδης, Χατζηρίζος, Στάμος (90' Μαυριάς).
Στους υπόλοιπους αγώνες που έγιναν την Κυριακή είχαμε μία νίκη για την Ζάκυνθο που έκανε το δύο στα δύο εκτός έδρας ενώ ισόπαλες έληξαν οι αναμετρήσεις σε Άμφισσα και Καλαμαριά.
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
Φωκικός - Λαμία 1-1
Απόλλων 1926 - Πιερικός 0-0
Αιγινιακός - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0
Τύρναβος - Ζάκυνθος 0-1
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Την Δευτέρα γίνονται οι ακόλουθες αναμετρήσεις ενώ ρεπό έχει ο Εθνικός Γαζώρου:
Αγροτικός Αστέρας - Λάρισα (16:00)
Ηρακλής - Ολυμπιακός Βόλου (18:00)
Το αγωνιστικό ρεπό της έχει την 3η αγωνιστική η Αναγέννηση που θα αρκεστεί έτσι στην παρακολούθηση των υπολοίπων αποτελεσμάτων. Η αναμέτρηση της Λαμίας με την Λάρισα ξεχωρίζει από το πρόγραμμα ενώ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις θα γίνουν επίσης ανάμεσα σε Ολυμπιακό Βόλου με Καλαμαριά και Τύρναβο με Ηρακλή.
Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:
Λαμία - Λάρισα
Εθνικός Γαζώρου - Φωκικός
Πιερικός - Αγροτικός Αστέρας
Ολυμπιακός Βόλου - Απόλλων 1926
Ζάκυνθος - Αιγινιακός
Τύρναβος - Ηρακλής
ΡΕΠΟ: Αναγέννηση Καρδίτσας