Βαριά ήττα στη Ριζούπολη για την Αναγέννηση που έκανε αγγαρεία... Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο γήπεδο της Ριζούπολης η ομάδα της Αναγέννησης και στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Football League.
Οι κιτρινόμαυροι παρουσιάστηκαν για πρώτη φορά με σχήμα μόνο από Καρδιτσιώτες ποδοσφαιριστές στην πρώτη ενδεκάδα ωστόσο το πάθος έλειπε από τις προσπάθειές τους. Σίγουρα η έλλειψη κινήτρου αλλά και η ζέστη που επικρατούσε αποτελούν μια καλή δικαιολογία για την εμφάνιση των κιτρινόμαυρων ωστόσο κάθε ομάδα έχει την ιστορία της και αυτή οφείλουν να τιμούν όσοι και όταν αγωνίζονται.
Η Αναγέννηση δέχθηκε τα δύο πρώτα της γκολ από εκτελέσεις κόρνερ, το τρίτο γκολ ήταν δώρο ενώ στα δύο τελευταία οι επιτιθέμενοι σχεδίασαν και εκτέλεσαν ανενόχλητοι...
Δείτε βίντεο με τα στιγμιότυπα του αγώνα, εδώ.
Το φιλμ του αγώνα:
4' Πρώτη καλή στιγμή του αγώνα για την Αναγέννηση με τον Μαυριά να πιάνει το συρτό σουτ αλλά τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μπλοκάρει
6' Σουτ του Φαρινόλα με τον Γεωργαντζά να διώχνει σε κόρνερ
15' Εκτέλεση κόρνερ για τον Απόλλων, η άμυνα της Αναγέννησης δεν μπορεί να διώξει, σουτ του Δεληζήση απομακρύνει ο Γεωργαντζάς δύσκολα αλλά ο Στεργίδης από κοντά ανοίγει με σουτ το σκορ
40' Σουτ του Κοντού η μπάλα περνά άουτ
44' Σουτ του Δεληζήση η μπάλα περνά άουτ
50' Πάλι από εκτέλεση κόρνερ, πρώτη κεφαλιά του Φαρινόλα δεύτερη του Κύργια και 2-0 για τον Απόλλων
76' Παιδικό λάθος του Μαυριά που έχασε την μπάλα και ενώ οπισθοχωρούσε προς την εστία της ομάδας του, ο Ψιάνος έβγαλε στον αφύλακτο Καμαρά που απλά έσπρωξε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία της Αναγέννησης.
80' Ο Καμαρά αυτή τη φορά έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος περίπου της μεγάλης περιοχής έστρωσε τη μπάλα δίπλα του στον αφύλακτο Φατιόν που με διαγώνιο σουτ νικησε τον Γεωργαντζά δίνοντας έκταση στη νίκη της ομάδας του
88' Διαστάσεις θριάμβου στο σκορ για τον Απόλλων με τον Καμαρά να βγαίνει μόνος απέναντι στον Γεωργαντζά από εξαιρετική ασίστ του Σουνά, να τον ξεπερνά κάνοντας το 5-0.
Συνθέσεις ομάδων:
Απόλλων Σμύρνης (Βαζάκας): Ταΐρης, Πάνος, Μπουτζίκος, Δεληζήσης, Κύργιας, Ψιάνος, Φατιόν, Φαρινόλα (67' Σουνάς), Στεργίδης, Μπουντόπουλος (82' Καλλέργης), Τζιώρας (59' Καμαρά).
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Γεωργαντζάς, Σάββας, Τζάνης, Δημόπουλος, Γκόλιας, Καραχάλιος (73' Σκαθαρούδης), Μαυριάς, Κοντός (64' Τσιλούλης), Γκουγκούδης, Μπιτέλης, Τζέκος (64 Τσούκαλος).
* Να σημειώσουμε ότι στην ανάπαυλα του αγώνα βραβεύθηκε η ομάδα Νέων του Απόλλων για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
* Ελάχιστος κόσμος στις κερκίδες του γηπέδου της Ριζούπολης και γιατί το πρωτάθλημα δεν παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον πλέον αλλά και γιατί μιλάμε για εργάσιμη ημέρα. Αρκετοί πάντως (αναλογικά) ήταν φίλοι της Αναγέννησης που δεν έχασαν για άλλη μια φορά την ευκαιρία να βρεθούν στον πλευρό των κιτρινόμαυρων.
Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:
Αχαρναϊκός - Πανελευσινιακός 1-0
Αγροτικός Αστέρας - Καλλιθέα 2-1
Χανιά - Λαμία 1-3
Κισσαμικός - Παναχαϊκή 3-1
Ζάκυνθος - ΑΕΛ 0-1
Ολυμπιακός Βόλου - Κέρκυρα 0-3 α.α.
Πανσερραϊκός - Παναιγιάλειος 3-2
Απόλλων Σμύρνης - Αναγέννηση Καρδίτσας 5-0
Τρίκαλα - Εργοτέλης 3-0 α.α.
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Χωρίς αγώνα της επόμενη αγωνιστική η Αναγέννηση καθώς η ομάδα του Βόλου έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα. Έτσι τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς η αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής στα Χανιά με τον Κισσαμικό.
Το πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής:
Πανελευσινιακός - Καλλιθέα
Λαμία - Αχαρναϊκός
Παναχαϊκή - Αγροτικός Αστέρας
ΑΕΛ - Χανιά
Κέρκυρα - Κισσαμικός
Παναιγιάλειος - Ζάκυνθος
Αναγέννηση Καρδίτσας - Ολυμπιακός Βόλου 3-0 α.α.
Εργοτέλης - Πανσερραϊκός 0-3 α.α.
Απόλλων Σμύρνης - Τρίκαλα
Το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής:
Λαμία - Πανελευσινιακός
Καλλιθέα - Παναχαϊκή
Αχαρναϊκός - ΑΕΛ
Αγροτικός Αστέρας - Κέρκυρα
Χανιά - Παναιγιάλειος
Κισσαμικός - Αναγέννηση Καρδίτσας
Ζάκυνθος - Εργοτέλης 3-0 α.α.
Ολυμπιακός Βόλου - Τρίκαλα 0-3 α.α.
Πανσερραϊκός - Απόλλων Σμύρνης