Δεν τα κατάφερε απέναντι στον Απόλλων η Αναγέννηση (+Φώτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Την ήττα με 1-3 γνώρισε η Αναγέννηση από τον Απόλλωνα στην Καρδίτσα μένοντας για άλλη μια αγωνιστική μακριά από τη νίκη.
Σε ένα απίστευτα βαρύ αγωνιστικό χώρο και υπό συνεχή βροχόπτωση οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ και από τη στιγμή που δεν κατάφεραν να μειώσουν στις κλασσικές ευκαιρίες του πρώτο ημιχρόνου, υποτάχθηκαν στην ελαφρά ταξιαρχία που για να φθάσει στη νίκη βασίστηκε και στην τύχη.
Στα θετικά για την Αναγέννηση η επανεμφάνιση του Τζέκου και η πολύ καλή παρουσία του Τσιλούλη που έδωσε τέλος στην επιθετική δυστοκία της Καρδιτσιώτικης ομάδας.
Για ποδόσφαιρο πάντως είναι δύσκολο να μιλήσουμε αφού τα περισσότερα που συνέβησαν τα καθόρισαν ο καιρός και ο αγωνιστικός χώρος.
Δείτε βίντεο με τα στιγμιότυπα του αγώνα:
Συστήματα
Πιστός στο 4-3-3 και σ’ αυτό το παιχνίδι ο κ. Θεοδοσιάδης, με αμυντικό χαφ τον Καραχάλιο και πιο προωθημένους τους άλλους δύο κεντρικούς(Υφαντή και Ακασού).
Στο τέρμα ξεκίνησε ο Κουτσόπουλος, αριστερά στην άμυνα ο Δημόπουλος, δεξιά ο Σάββας και στόπερ οι Κισκαμπάνης, Γκόλιας. Την επιθετική τριάδα αποτελούσαν αριστερά ο Μπλέντι(που επανήρθε), δεξιά ο Τσούκαλος και κεντρικός ο Τζέκος
Από την πλευρά του ο κ. Τεννές προτίμησε τον Αποστολίδη αντί του Ταΐρη για την θέση του τερματοφύλακα στο 4-2-3-1 σύστημα που επέλεξε. Στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά παρέταξε τους Πάνο, Γκότοβο, Δεληζήση, Βαλεριάνο.
Αμυντικά χαφ ξεκίνησαν οι Ψιάνος, Πιπίνης με τον δεύτερο να τραυματίζεται και να παίρνει τη θέση του ο Παρπέξ στο 34. Πίσω από το σέντερ φορ που ήταν ο Τζιώρας αγωνίστηκαν αριστερά ο Βάντερσον, δεξιά ο Φαρινόλα, και πίσω από τον Τζιώρα ο Κονέ.
Η μορφή του παιχνιδιού
Ο απόλυτος αιφνιδιασμός υπέρ του Απόλλωνα ήταν στο πρώτο ημίχρονο η λασπομαχία που διεξήχθη στο ΔΑΚ. Η Αναγέννηση βρέθηκε στο 15’ με 0-2 πίσω στο σκορ με ένα πέναλτι που ήταν αλλά κερδήθηκε λόγω του ότι η μπάλα κόλλησε και ένα γκολ από στημένο(κόρνερ) που εκ νέου χρειάσθηκε η βοήθεια της λάσπης για να το πετύχουν οι φιλοξενούμενοι.
Από κει και πέρα η ομάδα της Καρδίτσας αφυπνίσθηκε αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε για να πάει στα αποδυτήρια τουλάχιστον έχοντας μειώσει το σκορ. Και ήταν ευκαιρίες εξαιρετικές από αυτές που δύσκολα δημιουργούνται μέσα σε ένα τέτοιο αγωνιστικό χώρο και υπό τέτοιες καιρικές συνθήκες, που οι ποδοσφαιριστές προσπαθούσαν να προωθήσουν την μπάλα παρά να παίξουν ορθολογικό ποδόσφαιρο.
Θα έλεγε κανείς ότι η Αναγέννηση συνέχισε από κει που έμεινε στο παιχνίδι με τον Εργοτέλη που έχανε την μία κλασσική ευκαιρία πίσω από την άλλη αδυνατώντας να σκοράρει.
Το 0-2 του πρώτου σαρανταπεντάλεπτου αδικεί τους κιτρινόμαυρους ως εικόνα που παρουσίασαν οι ομάδες.
Στην επανάληψη ο κ. Θεοδοσιάδης έριξε στο παιχνίδι άλλον έναν εκ των νεοαποκτηθέντων, τον Τσιλούλη αντί του Καραχάλιου. Αυτός πήγε πίσω από τον Τζέκο και οπισθοχώρησε ο Ακασού εκεί που έπαιζε ο Καραχάλιος.
Η Αναγέννηση ξεκίνησε δυνατά και το δεύτερο ημίχρονο προσπαθώντας να φέρει την μπάλα προς την εστία του Αποστολίδη. Η μέθοδος ήταν οι μπαλιές προς τον Τζέκο που επιχειρούσε να την «σπάσει» σε συμπαίκτες για να απειλήσουν την εστία του Απόλλωνα. Ήταν και ο πιο λογικός τρόπος μεταφοράς της μπάλας και του παιχνιδιού.
Οι φιλοξενούμενοι με το υπέρ τους σκορ δεν έδειχναν διάθεση να κινηθούν ιδιαίτερα επιθετικά και προσπαθούσαν να μην απειληθούν. Γι αυτό και ο Τεννές απέσυρε νωρίς τον ακατάλληλο γι αυτό τον αγωνιστικό χώρο Βάντερσον περνώντας τον Κρητικό.
Η νέα κίνηση του Θεοδοσιάδη ήρθε στο 60, με τον Σκαθαρούδη να περνά στη θέση του Υφαντή και το σύστημα να μετατρέπεται σε 4-4-2 αφού ο Τσούκαλος άρχισε να κινείται πιο κοντά στον Τζέκο.
Και στο 68 περνά τον Πιτταρά αντί του Μπλέντι κλείνοντας τις αλλαγές
Παρόλα αυτά οι καλές στιγμές δεν έρχονταν για την Αναγέννηση που είχε κάποιες τελικές αλλά από αυτές που δεν αξιολογούνται σαν ευκαιρίες. Και σαν να μην έφτανε αυτό η υπόθεση τρείς βαθμοί τελειώνει στο 69 με τον Απόλλωνα, κόντρα στη ροή του αγώνα, να πετυχαίνει το 0-3.
Το ματς έκρυβε και μια θετική εξέλιξη για την Αναγέννηση που επιτέλους βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Τσιλούλη, έστω κι αν αυτό δεν βοήθησε να μπουν βαθμοί στο σακούλι της ομάδας.
Τα γκολ
6. Η μπάλα κόλλησε στην περιοχή της Αναγέννησης, την κέρδισε ο Βάντερσον και στην έξοδο ο Κουτσόπουλος τον ανέτρεψε. Το πέναλτι που υποδείχθηκε το εκτέλεσε ο Βάντερσον και πέτυχε το 0-1
15. Εκτέλεση κόρνερ του Κονέ, η μπάλα κόλλησε στην περιοχή, μετά από κόντρες υψώθηκε και ο Δεληζήσης με κεφαλιά έκανε το 0-2
69. Εκτέλεση κόρνερ του Κονέ και κεφαλια του Τζιώρα έφεραν το σκορ στο 0-3
74. Σέντρα του Πιτταρά κεφαλιά του Τσιλούλη και το 1-3 για την Αναγέννηση
Το φιλμ του αγώνα
26. Διπλή ευκαιρία για την Αναγέννηση καθώς τα διαδοχικά σουτ των Ακασού και Υφαντή απέκρουσαν πάνω στη γραμμή το πρώτο ο Αποστολίδης και το δεύτερο ο Πάνος
38. Ο Τζέκος έστρωσε στον Ακασού που σούταρε μέσα από την περιοχή άστοχα
80. μακρινό σουτ του Δημόπουλο βρήκε σε ετοιμότητα τον Αποστολίδη
81. Μετά από λάθος της άμυνας ο Τζιώρας έπιασε σουτ μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι
88. Κεφαλιά του Γκόλια, μετά από εκτέλεση φάουλ και άστοχη έξοδο του Αποοστολίδη, πέρασε άουτ
H παρακάμερα του ματς
-Μιάμιση ώρα πριν την έναρξη έλεγξε για πρώτη φορά το γήπεδο ο διαιτητής της συνάντησης κ. Ζούγρας
-Αυλάκια ανοίχθηκαν στο πλάι του γηπέδου για να φεύγει το νερό προς το δίκτυο όμβριων
-Οι λίγοι φίλοι του Απόλλωνα που ήρθαν στην Καρδίτσα τοποθετήθηκαν στην λυόμενη κερκίδα και ήταν εκτεθειμένοι στη βροχή
-Μετά το 15, πάντως, που έγινε το 0-2 φώναζαν εν χορώ ότι το παιχνίδι…έληξε
-Από τα δημοσιογραφικά θεωρεία παρακολούθησε το παιχνίδι ο κ. Τεννές καθώς είχε αποβληθεί σε προηγούμενο παιχνίδι. Χρέη τεχνικού εκτελούσε ο κ. Βελέντζας
-Παράγοντες των Τρικάλων βρέθηκαν στο ΔΑΚ και παρακολούθησαν το παιχνίδι
-Πρόβλημα είχαν κάποιοι προβολείς καθώς ορισμένοι λαμπτήρες τους ήταν καμένοι
-Στον Μοσχάκη αφιέρωσε το πρώτο γκολ που πέτυχε με την φανέλα της Αναγέννησης ο Τσιλούλης
Οι συνθέσεις
Αναγέννηση (Θεοδοσιάδης):Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος, Κισκαμπάνης, Γκόλιας, Καραχάλιος(46 Τσιλούλης), Ακασού, Υφαντής(60 Σκαθαρούδης), Τζέκος, Μπλέντι(68 Πιτταράς), Τσούκαλος
Απόλλων (Τεννές): Αποστολίδης, Γκότοβος, Βαλεριάνος, Πανος, Δεληζήσης, Κονέ, Πιπίνης(34 Παρπέξ), Ψιάνος Τζιωρας, Φαρινόλα(85 Σουνάς), Βάντερσον(56 Κρητικός)
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος και το υπόλοιπο πρόγραμμα της αγωνιστικής, κάντε κλικ εδώ .
Π.Κ