Επιστροφή στις νίκες για την Αναγέννηση με νίκη 3-1 επί του Παναιγιάλειου (+Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Με ένα εντυπωσιακό 3-1 και μια ανάλογη εμφάνιση αποχαιρέτησε τον κόσμο της η Αναγέννηση για την φετινή χρονιά, ανανεώνοντας το ραντεβού μαζί του, στο ΔΑΚ Καρδίτσας, στο επόμενο πρωτάθλημα της football league.
Μπορεί να απομένουν άλλες τέσσερις αγωνιστικές για τη φετινή σεζόν αλλά στην Καρδίτσα είναι μόνο το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Βόλου που δεν θα γίνει.
Οι κιτρινόμαυροι με την σημερινή τους νίκη εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή που ποτέ δεν είχε αμφισβητηθεί αλλά οι κακές εμφανίσεις είχαν δημιουργήσει ένα αρνητικό κλίμα.
Η εικόνα της ομάδας απέναντι στον πολύ αξιόμαχο Παναιγιάλειο έφερε χαμόγελα και έδιωξε τα σύννεφα έστω και την ύστατη στιγμή. Παίκτες και τεχνική ηγεσία ήταν αποφασισμένοι στο συγκεκριμένο ματς να ευχαριστήσουν τους φιλάθλους και τα κατάφεραν και μάλιστα με ανατροπή.
Συστήματα
Με πολύ επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές, χωρίς καθαρόαιμο αμυντικό χαφ και σχήμα 4-1-4-1 παρέταξε την Αναγέννηση ο κ. Θεοδοσιάδης. Στο τέρμα ήταν ο Κουτσόπουλος, αριστερά στην άμυνα ο Τζάνης, δεξιά ο Γκουγκούδης και στόπερ οι Γκόλιας-Κισκαμπάνης. Σε ρόλο αμυντικού χαφ μόνος του ο Μπιτέλης και μπροστά του στα άκρα της μεσαίας γραμμής οι Μπλέντι(δεξιά) και Μαυριάς(αριστερά). Σε ρόλο επιτελικού στη μεσαία γραμμή ο Τσιλούλης και σε πιο ελεύθερο και πιο επιθετικό ρόλο ο Τσούκαλος, με τον Τζέκο να κινείται στην κορυφή.
Για τον Παναιγιάλειο ο κ. Παρασκευόπουλος επέλεξε σύστημα 4-2-3-1. Με τερματοφύλακα τον Τσάπαλο, δεξί μπακ τον Ρέλλα, αριστερό τον Παπαχρήστο και στόπερ τους Κολόκα και Κρισμάρεβιτς. Αμυντικά χάφ οι Ζαχαρόπουλος και Γκοτσούλιας, μπροστά τους μια τριάδα αποτελούμενη από τον Σανδραβέλη δεξιά, Ζουνίνιο αριστερά και τον Λινάρδο πίσω από τον προωθημένο Σκαρτσίλα.
Η μορφή του ματς
Όσο κι αν ακούγεται κλισέ ως φράση…ο Παναιγιάλειος ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια καθώς σκόραρε στο 20ο δευτερόλεπτο.
Η εξέλιξη αυτή πάγωσε για 10 λεπτά την Αναγέννηση που κινδύνευσε να δεχθεί δεύτερο τέρμα αλλά από κει και πέρα ξύπνησε ο ποδοσφαιρικός εγωισμός των κιτρινόμαυρων που έδειξαν ότι ήταν αποφασισμένοι να μην υπάρχει συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα και στις κακές εμφανίσεις.
Πολύ γρήγορα, στο 12’, ισοφάρισαν και στο 25 βρέθηκαν μπροστά στο σκορ έχοντας πάρει το πάνω χέρι στον έλεγχο του αγώνα.
Όλα αυτά απέναντι σε ένα εξαιρετικό αντίπαλο που ήρθε στην Καρδίτσα για να παίξει ποδόσφαιρο και να διεκδικήσει όσα μπορούσε από την αναμέτρηση.
Το πρώτο 45λεπτο, πέραν των τριών γκολ είχε καλό ρυθμό, είχε τελικές, αν και όχι κλασσικές ευκαιρίες, ήταν ένα διάστημα που παίχθηκε καλό ποδόσφαιρο και έδωσε στον κόσμο το δικαίωμα να χειροκροτήσει.
Το 2-1 με το οποίο πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια ήταν δίκαιο αλλά και η ισοπαλία δεν θα άφηνε κανέναν παραπονεμένο.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Αναγέννηση δεν έδωσε δικαιώματα. Από το σφύριγμα της έναρξης πήρε τον έλεγχο του ματς και παρότι ήταν μπροστά στο σκορ αυτή ήταν που πίεζε και δημιουργούσε. Παράλληλα δεν επέτρεπε στους επικίνδυνους στο πρώτο ημίχρονο φιλοξενούμενους να απειλήσουν την εστία του Κουτσόπουλου.
Στο ίδιο διάστημα ο Θεοδοσιάδης αντικαθιστά τον Τσούκαλο με τον Υφαντή ενώ ο Παρασκευόπουλος στη θέση του τραυματία Σανδραβέλη περνάει ένα μεσοεπιθετικό, τον Μπουρλάκη και το παιχνίδι ανοίγει.
Τίποτα από αυτά όμως δεν έχει σημασία από το 64 και μετά καθώς η Αναγέννηση στο 64 παίρνει διαφορά δύο τερμάτων και εκεί ουσιαστικά κρίνεται και ο τελικός νικητής του παιχνιδιού.
Η μορφή του παιχνιδιού δεν άλλαξε στη συνέχεια. Η Αναγέννηση συνέχισε να είναι κυρίαρχη με τους φιλοξενούμενους να μην δείχνουν να έχουν τα ψυχικά αποθέματα να κυνηγήσουν μια ανατροπή, που ούτως ή άλλως δεν ήταν καθόλου εύκολη.
Προσπάθησαν πάντως οι φιλοξενούμενοι, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως οι αντιδράσεις της άμυνας των γηπεδούχων δεν τους άφησαν πολλά περιθώρια.
Από τα αξιοσημείωτα του ματς η χρησιμοποίηση του Γεωργαντζά κάτω από τα δοκάρια στο τελευταίο 8λεπτο και το χειροκρότημα του κόσμου στον Δημήτρη Κουτσόπουλο.
Το τελικό αποτέλεσμα απλά επιβεβαίωσε ποια ομάδα ήταν καλύτερη στο σύνολο του ενενηντάλεπτου και έφερε τους κιτρινόμαυρους μπροστά στην κερκίδα να ανταποδίδουν το χειροκρότημα του κόσμου.
Τα γκολ
1’ Από ελεύθερο του τερματοφύλακα η μπάλα έφθασε στον Σκαρτσίλα που με «γεμάτο» σουτ έξω από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κουτσόπουλο και πέτυχε το 0-1
12’ Κάθετη μπαλιά τρύπα του Τζέκου έβγαλε τετ-α-τετ που πλάσαρε εύστοχα για το 1-1
25’ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπλέντι και κεφαλιά του Γκόλια από την μικρή περιοχή έδωσαν προβάδισμα 2-1 στην Αναγέννηση
64’ Μετά από μπροστινή μπαλιά και κεφαλιά πάσα, ο Τσιλούλης βγαίνει μόνος με τον Τσάπαλο, πλασάρει εύστοχα και σημειώνει το 3-1
Το φιλμ του αγώνα
8’ Σέντρα του Σανδραβέλη και σουτ του Λινάρδου από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κουτσόπουλου
18’ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Κολόκα πίσω από το κέντρο παρ’ ολίγο να κρεμάσει τον Κουτσόπουλο που έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ
28’ Ο Μπλέντι στόπαρε μέσα στην περιοχή και γύρισε στον επερχόμενο Τζέκο που πλάσαρε όχι πολύ δυνατά και μπλόκαρε ο Τσάπαλος
42’ Κάθετη πάσα του Παπαχρήστου στον Ζουνίνιο που σούταρε μέσα από την περιοχή και αριστερά αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Κουτσόπουλο.
52’ Ο Μαυριάς ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε στη δεξιά γωνία του Τσάπαλου, με τον τελευταίο να πέφτει και να αποκρούει
Η παρακάμερα του ματς
-Λίγος κόσμος στην τελευταία παράσταση της Αναγέννησης εντός έδρας για φέτος, καθώς η μισή και πλέον κερκίδα ήταν άδεια
-Από ένα άνοιγμα μεταξύ κλειστού και ανατολικής κερκίδας έβλεπαν το ματς οι ultras που βρίσκονται σε "κόντρα" με την διοίκηση της Αναγέννησης
-Δύο εκ των αντιδημάρχων Καρδίτσας, οι κύριοι Γεννάδιος και Αντωνίου παρακολουθούσαν δίπλα-δίπλα το ματς
-Από τα δημοσιογραφικά θεωρεία παρακολούθησε το ματς ο Ακασού που δεν ήταν στους 18 εκλεκτούς του Θεοδοσιάδη
Οι συνθέσεις
Αναγέννηση(Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Γκουγκούδης, Τζάνης, Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Μπλέντι, Μαυριάς, Τσιλούλης(64 Κοντός), Τζέκος, Μπιντέλης, Τσούκαλος(55 Υφαντής)
Παναιγιάλειος(Παρασκευόπουλος) Τσάπαλος, Σανδραβέλης(60 Μπουρλάκης), Κρισμάρεβιτς, Ζαχαρόπουλος(77 Γκουτσίδης), Γκοτσούλιας, Λινάρδος, Ρέλλας, Ζουνίνιο(46 Γκασέζα), Κολόκας, Παπαχρήστος, Σκαρτσίλας
Τα αποτελέσματα της 30ης αγωνιστικής:
Χανιά - Πανελευσινιακός 2-0
Κισσαμικός - Αγροτικός Αστέρας 1-0
Ζάκυνθος - Αχαρναϊκός 0-0
Ολυμπιακός Βόλου - Καλλιθέα 0-3 α.α.
Πανσερραϊκός - Λαμία 0-2
Απόλλων Σμύρνης - Παναχαϊκή 1-1
Τρίκαλα - ΑΕΛ 3-0
Εργοτέλης - Κέρκυρα 0-3 α.α.
Αναγέννηση Καρδίτσας - Παναιγιάλειος 3-1
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Χωρίς αγώνα την ερχόμενη αγωνιστική η Αναγέννηση καθώς θα πάρει χωρίς να αγωνιστεί τους τρεις βαθμούς απέναντι στον Εργοτέλη που αποχώρησε από το πρωτάθλημα.
Το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής:
Πανελευσινιακός - Αγροτικός Αστέρας
Αχαρναϊκός - Χανιά
Καλλιθέα - Κισσαμικός
Λαμία - Ζάκυνθος
Παναχαϊκή - Ολυμπιακός Βόλου 3-0 α.α
ΑΕΛ - Πανσερραϊκός
Κέρκυρα - Απόλλων Σμύρνης
Παναιγιάλειος - Τρίκαλα
Εργοτέλης - Αναγέννηση Καρδίτσας 0-3 α.α.