Ποδοσφαιρική αδικία για την Αναγέννηση το 1-1 με τη Ζάκυνθο (+ Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Την μία εκ των τριών πρωτοπόρων, την Ζάκυνθο, υποδέχθηκε στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο η Αναγέννηση. Οι κιτρινόμαυροι με δεδομένη ανάγκη βαθμών και προερχόμενοι από δύο καλές παρουσίες σε Σέρρες και Λαμία, ήθελαν την νίκη, το τρίποντο και μια πειστική εμφάνιση απέναντι σ’ ένα δυνατό αντίπαλο που μέτραγε τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία ματς.
Δεν τα κατάφεραν όμως όχι γιατί δεν το άξιζαν αλλά γιατί τους γύρισαν την πλάτη η τύχη και ο καιρός. Ήταν μία από τις καλύτερες αγωνιστικές παρουσίες της ομάδας της Καρδίτσας φέτος, ακόμα κι όταν ο αγωνιστικός χώρος έγινε βούρκος, αλλά οι φιλοξενούμενοι σε δύο επιθέσεις έβαλαν ένα γκολ και η Αναγέννηση σε τουλάχιστον δέκα πέτυχε τον ίδιο αριθμό.
Ήταν μια ποδοσφαιρική αδικία για τους κιτρινόμαυρους που όμως χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο που αναγνώρισε την προσπάθεια τους.
Συστήματα
Έχοντας τρεις απουσίες βασικών παικτών και συγκεκριμένα των Φωτιά, Στάμου και Μαυριά κατάρτισε την ενδεκάδα ο κ. Θεοδοσιάδης. Ο τεχνικός των κιτρινόμαυρων ξεκίνησε με τον Κουτσόπουλο στα γκολπόστ, αριστερά στην άμυνα τον Παπαργυρίου, δεξιά τον Σάββα και στόπερ τους Οικονόμου Δημόπουλο που επιστρατεύτηκε να καλύψει τη θέση. Μπροστά τους έπαιξε ο Νίκιτς, με τους Πέεφ και Μίχο να συμπληρώνουν τη μεσαία γραμμή καθώς ο Μπιτέλης έμεινε στον πάγκο.
Αριστερά στην επίθεση αγωνίστηκε ο Σαϊν αλλά μόλις για 17 λεπτά. Ο επιθετικός της Αναγέννησης τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε νωρίς από τον Γκουγκούδη που κινήθηκε στην ίδια θέση. Στο δεξιό άκρο της επίθεσης τοποθετήθηκε ο Βουτσιάς και σέντερ φορ ο Τζέκος.
Για την φιλοξενούμενη Ζάκυνθο ο κ. Ακίνο παρέταξε τερματοφύλακα τον Ξενοδόχοφ. Στα άκρα της άμυνας δεξιά τον Κυριακίδη και αριστερά τον Ουνγιαλίδη, ενώ κεντρικοί αμυντικοί ήταν οι Νόνης και Καλλιβωκάς. Οι Οικονόμου Μπλέτσας και Κρισμάρεβιτς ήταν η τριάδα των χαφ με τον τελευταίο να οργανώνει το παιχνίδι από πίσω. Στην επίθεση αριστερά αγωνίστηκε ο Λέκκας, δεξιά ο Ευθυμιάδης και στην κορυφή ο Χατζησάββας.
Κιτρινόμαυρος μονόλογος ήταν το πρώτο 45λεπτο του παιχνιδιού που ξεκίνησε με λιακάδα και ζέστη και ολοκληρώθηκε υπό καταρρακτώδη βροχή, αέρα, αστραπόβροντα και πτώση της θερμοκρασίας.
Η Αναγέννηση παρότι έχασε νωρίς τον Σαϊν λόγω τραυματισμού, ο οποίος είχε και δοκάρι, δεν πτοήθηκε και με πολύ καλό ρυθμό απείλησε με τουλάχιστον τέσσερις κλασσικές ευκαιρίες τον Ξενοδόχοφ, που ήταν ο κορυφαίος της Ζακύνθου στο πρώτο ημίχρονο.
Οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου και επιστράτευσαν την δύναμη και αρκετές φορές την σκληρότητα για να ανακόψουν τον ρυθμό της Αναγέννησης που είχε την μεσαία της γραμμή σε μεγάλα κέφια.
Ακόμα κι όταν άρχισε ο μικρός «κατακλυσμός» ο ρυθμός των γηπεδούχων δεν ανακόπηκε και οι τελικές προσπάθειες διαδέχονταν η μία την άλλη.
Δεν ήρθε όμως η ουσία του ποδοσφαίρου, το γκολ και οι ομάδες πήγαν ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια, με τους 1000 περίπου φιλάθλους να χειροκροτούν την ομάδα της Καρδίτσας για την εμφάνισή της.
Εν τω μεταξύ η βροχή όχι μόνο δεν σταμάτησε κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας αλλά συνέχισε με πολύ μεγάλη ένταση δημιουργώντας προβλήματα στον αγωνιστικό χώρο που ήδη ήταν επιβαρυμένος από την βραδινή νεροποντή.
Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έγινε σ’ ένα αγωνιστικό χώρο που θύμιζε βούρκο. Ούτε στο παιχνίδι με τον Αιγινιακό που έβρεχε επί τρεις μέρες συνεχόμενα δεν υπήρχε τόσο νερό στο γήπεδο. Η μεταφορά της μπάλας γινότανε με μεγάλη δυσκολία και όλοι πίστεψαν πως η δύναμη, η αντοχή και η τύχη θα έγερναν την πλάστιγγα υπέρ κάποιας ομάδας.
Κι όμως όσα δεν είδαμε από πλευράς σκοραρίσματος στο πρώτο καλό ημίχρονο, τα είδαμε στο λασπωμένο δεύτερο. Κόντρα στη ροή του ματς η Ζάκυνθος εκμεταλλεύτηκε στιγμιαίο λάθος της άμυνας και άνοιξε το σκορ.
Αμέσως ο Θεοδοσιάδης αντικαθιστά τον κουρασμένο Πέεφ με τον Παναγιωτόπουλο θέλοντας να ενισχύσει την επίθεση και τον ρίχνει δεύτερο σέντερ φορ. Η Αναγέννηση πιέζει ασφυκτικά και ισοφαρίζει με εξαιρετική προσπάθεια του Τζέκου.
Στο τελευταίο τέταρτο η βροχή μετατρέπεται σε ψιλόβροχο αλλά η ορμή της Αναγέννησης συνεχίζεται με αμείωτη ένταση και με εντυπωσιακό «σπρώξιμο» από τη συμπαράσταση του κόσμου. Δυστυχώς όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και μια μεγάλη εμφάνιση της Αναγέννησης δεν συνοδεύεται απ’ αυτό που η ομάδα της Καρδίτσας δικαιούνταν με βάση την εμφάνισή της: Τους τρεις βαθμούς.
Με το σφύριγμα της λήξης ο ήλιος ξαναβγήκε δειλά, ο κόσμος χειροκρότησε την ομάδα, αλλά η Ζάκυνθος ήταν αυτή που πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε.
57. Γέμισμα μέσα στην περιοχή της Αναγέννησης και λάθος αντίδραση των αμυντικών αφού σηκώθηκαν τρία άτομα να διώξουν την μπάλα. Αυτή ήρθε έξω από την περιοχή στον ξεμαρκάριστο Μπλέτσα που σούταρε συρτά στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο κάθετο δοκάρι του Κουτσόπουλου και μετά στα δίχτυα
70. Εξαιρετικοί ελιγμοί του Τζέκου μέσα στην περιοχή με την μπάλα στα πόδια και σουτ στη γωνία έφεραν το 1-1
Το φιλμ του αγώνα
8. Σέντρα του Σαϊν από αριστερά πέρασε απ’ όλους, αιφνιδίασε τον Ξενοδόχοφ, αλλά σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του. Προσπάθησε να επαναφέρει με κεφαλιά ο Πέεφ αλλά αστόχησε
27. Σουτ του Πέεφ έξω από την περιοχή μπλόκαρε στη γωνία του ο Ξενοδόχοφ
32. Η μπάλλα ήρθε στο ύψος του πέναλτι στην περιοχή της Ζακύνθου, όπου ο Πέεφ έκανε την προβολή και αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή. Νέα προσπάθεια με κεφαλιά από τον Τζέκο έδωσε την δυνατότητα στον Ξενοδόχοφ να αποκρούσει.
45. Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι και σουτ του προωθημένου Οικονόμου αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από τους αμυντικούς της Ζακύνθου
45+2 Γέμισμα του Σάββα καιν πολύ καλή κεφαλιά του Μίχου απέκρουσε και πάλι ο Ξενοδόχοφ
50. Ο Πέεφ πήρε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι προσποιήθηκε και σούταρε για να κοντράρει και να φύγει κόρνερ
53. Πρώτη, ουσιαστικά ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με κεφαλιά του Νόνη να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Κουτσόπουλου μετά από γέμισμα
77. Δυνατό σουτ του Μίχου μετά από κόντρες μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα κάπου θα βρει και θα φύγει κόρνερ
Οι συνθέσεις:
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Παπαργυρίου, Δημόπουλος, Οικονόμου, Νίκιτς, Βουτσιάς(72 Γεωργακόπουλος), Σαϊν(17 Γκουγκούδης), Τζέκος, Πέεφ(60 Παναγιωτόπουλος), Μίχος
Ζάκυνθος (Ακίνο): Ξενοδόχοφ, Ουνγιαλίδης, Νόνης, Οικονόμου(60 Πέττας), Καλλιβωκάς, Μπλέτσας Ευθυμιάδης(78 Τσόπελας), Κυριακίδης, Χατζησάββας, Λέκκας(72 Πιτταράς), Κρισμάρεβιτς.
Θετικά με εξαίρεση τον αγώνα στην Άμφισσα τα άλλα αποτελέσματα που ολοκληρώθηκαν την ίδια ώρα. Ο Ηρακλής νίκησε στις Σέρρες ενώ Πιερικός και Τύρναβος πήραν από ένα βαθμό στη μεταξύ τους αναμέτρηση.
Η Καλαμαριά κατάφερε να περάσει από την έδρα του Φωκικού και συνεχίζει να ελπίζει βάσιμα σε αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού.
Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:
Αναγέννηση Καρδίτσας - Ζάκυνθος 1-1
Πιερικός - Τύρναβος 1-1
Εθνικός Σερρών - Ηρακλής 0-1
Φωκικός - Απόλλων 1926 1-2
Ρεπό: Αγροτικός Αστέρας
Λάρισα - Αιγινιακός την Δευτέρα στις 15:00 και Ολυμπιακός Βόλου - Λαμία στις 18:00 την ίδια ημέρα ολοκληρώνουν το πρόγραμμα της αγωνιστικής.
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Την πιο δύσκολη έξοδο της σεζόν πραγματοποιεί την επόμενη αγωνιστική η Αναγέννηση που θα φιλοξενηθεί στο Καυταντζόγλειο από τον "Γηραιό", αναμέτρηση που θα γίνει την επόμενη Κυριακή και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά. Τοπικά ντέρμπι θα έχουμε σε Αλκαζάρ και Κατερίνη ενώ αμφίρροπος αγώνας αναμένεται στη Λαμία ανάμεσα στην γηπεδούχο και την Ζάκυνθο.
Το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής:
Λαμία - Ζάκυνθος
Τύρναβος - Ολυμπιακός Βόλου
Ηρακλής - Αναγέννηση Καρδίτσας
Αιγινιακός - Πιερικός
Απόλλων 1926 - Εθνικός Σερρών
Αγροτικός Αστέρας - Φωκικός
ΡΕΠΟ: Λάρισα
Π.Κ.