Ιστορική νίκη της Λαμίας επί της ΑΕΛ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Δίκαια νίκη στο φινάλε της 3ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου σημείωσε στην έδρα του ο ΠΑΣ Λαμία, επί της ιστορικής Λάρισας με 1-0.
Οι «Λαμιώτες» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του 90λεπτου και πήρε πανάξια τους τρεις βαθμούς που την ανεβάζουν πολύ ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα της κατηγορίας.
Χρυσός σκόρερ ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης που τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο τη μαγική μπαλιά του Καμαρά, με τον τελευταίο να βρίσκει τον τρόπο να διαμαρτυρηθεί για όσα είδαν το φως της δημοσιότητας το τελευταίο 15ημερο.
Αποθεώθηκε η ομάδα από 2.500 περίπου φιλάθλους της που γέμισαν παρά το βραδινό και καθημερινό χαρακτήρα της μέρας και ενώ το ματς μεταδιδόταν ζωντανά από το συνδρομητικό ΟΤΕ TV.
100 και παραπάνω ηρωικοί φίλαθλοι από τη Λάρισα είδαν επίσης τη Φθιωτική ομάδα να επιβαβαιώνει ότι είναι από τα δυνατά συγκροτήματα της κατηγορίας και από τα φαβορί για τη συμμετοχή της στα play-offs.
Στο πρώτο μέρος αν και η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, η Λαμία ήταν η ομάδα που μετά το 15΄ήλεγξε το ρυθμό παρά τα όποια προβλήματα ανάπτυξης. Γενικά η ομάδα του Τεννέ έδειξε στοιχεία συνόλου που ξέρει τι ζητάει στο γήπεδο, είχε πειθαρχία, όρεξη και ασταμάτητο τρέξιμο στη μεσαία γραμμή υποχρεώνοντας τη Λάρισα σε δεύτερο ρόλο για μεγάλο διάστημα. Έκανε ευκαιρίες, ζήτησε τρία πέναλτι και γενικά άρεσε στους φίλους της που εγκαινίασαν με τον καλύτερο τρόπο και τις βραδυνές αναμετρήσεις.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, «απαίτησαν» πιο έντονα το γκολ, μια επιτυχία που ήρθε δικαίως στο 74΄και ενώ η Λάρισα έπαιζε με 10 παίκτες εξαιτίας δίκαιης αποβολής του καλύτερου της παίκτη του Ντερνίς.
Διαβάστε περισσότερα για τον αγώνα στο efthia.gr