Καλή εμφάνιση και ισοπαλία απέναντι στον Άρη για την Αναγέννηση (+Φώτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Με μια ισοπαλία που με βάση το όνομα του αντιπάλου θα μπορούσε να ισοδυναμεί και με νίκη ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα η Αναγέννηση.
Οι κιτρινόμαυροι της Καρδίτσας αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 με τον Άρη στο ΔΑΚ, ομάδα που θεωρείτε το από τα μεγαλύτερα φαβορί για την άνοδο.
Δείτε βίντεο του KarditsaLive.Net με τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα:
Αυτό όμως που πραγματικά μετράει δεν είναι ούτε ο αντίπαλος, ούτε ο βαθμός, αλλά η μεστή εμφάνιση της Αναγέννησης που ικανοποίησε πλήρως τους φιλάθλους που κατέκλυσαν τις κερκίδες. Μια ομάδα δουλεμένη με ποδοσφαιρικό θάρρος και θράσος, που έπαιξε με σύστημα και έφθασε με σχετική ευκολία στην ισοπαλία ενώ θα μπορούσε να πάρει και τους τρεις βαθμούς.
Ομάδα που άφησε υποσχέσεις ότι κάθε Κυριακή θα παλεύει τα παιχνίδια και θα δίνει μάχες από τις οποίες δεν θα θέλει να βγει χαμένη. Κι αυτό είναι το πιο σημαντικό που εκτιμήθηκε από τον κόσμο.
Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι, με πολλά «ονόματα» στην ενδεκάδα δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των γηπεδούχων και νομίζω ότι κατάλαβαν ότι η κατηγορία δεν θα είναι καθόλου εύκολη υπόθεση γι αυτούς.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Συστήματα
Ένα σύστημα 4-1-3-2 επέλεξε ο κ. Μάγγος στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Με τον Κουτσόπουλο κάτω από τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα τονΤσόπελα, αριστερά τον Δημόπουλο, και στόπερ τους Σμίλτο Κισκαμπάνη.
Καθαρό αμυντικό χαφ ήταν ο Φέτσης, μπροστά του σε οργανωτικό ρόλο ο Μπιτέλης που είχε αριστερά τον Μπλέντι και δεξιά τον Τσιλούλη.
Την επιθετική γραμμή αποτελούσαν οι Τζέκος και Ντιατά.
Το σύστημα για τον Νίκο Αναστόπουλο στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν 4-2-1-3. Τερματοφύλακας ήταν ο Διούδης και η τετράδα μπροστά του από αριστερά προς τα δεξιά οι Καράμπελας, Ιντζίδης, Μπράβο, Μπούρμπος. Δύο αμυντικά χαφ στην ευθεία και συγκεκριμένα οι Ρόβας Αντρέου, με τον Τάτο στον άξονα να έχει τον οργανωτικό ρόλο.
Σέντερ φορ ήταν ο Καπνίδης και στις πτέρυγες αριστερά ο Ίλιτς και δεξιά ο Μιλούνοβιτς.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Η μορφή του παιχνιδιού
Η νευρικότητα της πρεμιέρας χαρακτήριζε και τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Πολλά λάθη κυρίως στο κέντρο του γηπέδου με συνεχείς αλλαγές κατοχής αλλά χωρίς εύκολη μετάβαση του παιχνιδιού στις δύο περιοχές. Για 30 λεπτά το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με διάθεση από τους ποδοσφαιριστές να δημιουργήσουν αλλά να μην μπορούν να βρουν ή να δημιουργήσουν διαδρόμους.
Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη άξια αναφοράς φάση έγινε στο 32 και ήταν ένα σουτ του Αντρέου έξω από την περιοχή. Μέχρι τότε οι προσπάθειες ήταν ημιτελείς με την Αναγέννηση να προσπαθεί κυρίως με τον Ντιατά αλλά να μην κάνει ξεκάθαρη φάση.
Μετά το ημίωρο οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν μία ελαφρά υπεροχή, κυρίως χάρη στις προσωπικές ενέργειες του Τάτου και πάτησαν μέσα στην περιοχή του Κουτσόπουλο, που όμως δεν ανησύχησε ιδιαίτερα στο διάστημα αυτό του παιχνιδιού.
Οι κιτρινόμαυροι της Καρδίτσας αμύνθηκαν αποτελεσματικά, δεν άφησαν να γίνουν τελικές στην εστία τους και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας αφήσει ικανοποιημένο τον κόσμο.
Στην επανάληψη το ματς ήταν σαφώς καλύτερο και σ’ αυτό συντέλεσε το ότι η Αναγέννηση άνοιξε νωρίς το σκορ. Μόλις στο 49 οι κιτρινόμαυροι της Καρδίτσας μπήκαν νωρίς μπροστά στο σκορ με τον Φέτση να νικάει με δεύτερη προσπάθεια τον Διούδη που είχε αποκρούσει πέναλτι.
Το γκολ της Αναγέννησης αφύπνισε τους Θεσσαλονικείς που πήραν τα ηνία του αγώνα και άρχισαν να πιέζουν για να φτάσουν στην ισοφάριση και τον Αναστόπουλο να βάζει επιθετικό, τον Ντούνη, αντί μέσου καθώς αντικατέστησε τον Αντρέου.
Η Αναγέννηση οπισθοχώρησε και προσπάθησε να κρατήσει μακριά από την εστία της τους φιλοξενούμενους, ενώ ταυτόχρονα επιχείρησε να βγει στην κόντρα όποτε της δόθηκε η ευκαιρία. Και οι δύο όμως ομάδες απείλησαν περισσότερο με σουτ έξω από την περιοχή παρά με οργανωμένες προσπάθειες. Σίγουρα όμως η εικόνα του παιχνιδιού ήταν καλύτερη.
Η ισοφάριση του Άρη ήρθε την ώρα της πίεσης που ασκούσαν οι φιλοξενούμενοι που στο υπόλοιπο διάστημα τα έπαιξαν όλα για όλα με αλλαγές που τους αποδυνάμωσαν μεσοαμυντικά αλλά τους ενίσχυσαν επιθετικά.
Από την πλευρά του ο Γιάννης Μάγγος άλλαξε περισσότερο πρόσωπα και δεν ενίσχυσε κάποια γραμμή. Η Αναγέννηση έμεινε σταθερή στο στόχο της που ήταν πρώτα να μην χάσει αυτό το παιχνίδι και εφόσον της δοθεί η ευκαιρία να το πάρει και θα το έκανε αν δεν υπήρχε εκείνη η μοναδική στιγμή αδράνεια στην άμυνα.
Θα λέγαμε μάλιστα ότι τα κατάφερε εύκολα απέναντι στο μεγάλο όνομα της κατηγορίας που δεν έπεισε για τις δυνατότητές του ή δεν το άφησε η Αναγέννηση να πείσει.
Το τελικό 1-1 μάλλον είναι δίκαιο με βάση την εικόνα των δύο ομάδων με τους παίκτες της Αναγέννησης να καταχειροκροτούνται στο τέλος για την παρουσία τους και τηνεμφάνισή τους.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Το φιλμ του αγώνα
32. Σουτ του Αντρέου έξω από την περιοχή πάνω από το δοκάρι του Κουτσόπουλου
53. Σουτ του Ίλιτς έξω από την περιοχή έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κουτσόπουλος
54. Σουτ του Τσιλούλη έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Διούδης
70. Λανθασμένη απομάκρυνση Κουτσόπουλου και σουτ του Μιλούνοβιτς έφυγε πολύ πάνω από τα δοκάρια
Τα γκολ
49. Ανατροπή του Ντιατά από τον Διούδη πάνω στην γραμμή του άουτ και σωστή υπόδειξη πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Φέτσης, απέκρουσε ο Διούδης και ο Φέτσης με δεύτερο σουτ πέτυχε το 1-0
72. Εκτέλεση φάουλ Τάτου και γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Μπράβο με κεφαλιά πέτυχε το 1-1, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ
Η παρακάμερα του ματς
-Περίπου 300 φίλαθλοι του Άρη βρέθηκαν στην λυόμενη κερκίδα του ΔΑΚ και ενίσχυσαν με συνθήματα την ομάδα τους
-Γέμισε σχεδόν η κερκίδα από Καρδιτσιώτες που έσπευσαν να ενισχύσουν την Αναγέννηση και τα όποια κενά υπήρχαν ήταν στο κέντρο της, όπου και το εισιτήριο ήταν λίγο πιο ακριβό
-Ανθοδέσμη στον Ρόβα έδωσε πριν την έναρξη του παιχνιδιού ο υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων της Αναγέννησης Κώστας Ραχαβέλιας
-Χειροκροτήθηκε ο Κουτσόπουλος όταν έκανε μία-παρακινδυνευμένη-ντρίμπλα στον Τάτο
-Δεν ξεχνά τις συνήθειές του ο Νίκος Αναστόπουλος που ήταν ντυμένος με την τελευταία λέξη της μόδας
-Ιδιαίτερα μεγάλη ήταν η αστυνομική δύναμη στο ΔΑΚ αλλά το ευτύχημα είναι ότι δεν χρειάστηκε να επέμβει
-Κιτρινόμαυρα τα χρώματα και των δύο ομάδων και έτσι ο Άρης έπαιξε με φούξια εμφανίσεις
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Συνθέσεις ομάδων:
Αναγέννηση καρδίτσας (Μάγγος): Κουτσόπουλος, Τσόπελας, Δημόπουλος, Σμίλτος, Κισκαμπάνης , Φέτσης, Τσιλούλης (68 Υφαντής), Μπλέντι, Τζέκος (63' Ντανκουα), Μπιτέλης, Ντιατά (82' Βουκουμάνοβιτς)
Αρης (Αναστόπουλος): Διούδης, Μπούρμπος, Καράμπελας, Ιντζίδης (78' Ανάκογλου), Μπράβο, Αντρέου (54' Ντούνης), Ίλιτς, Καπνίδης, Τάτος, Ρόβας (86' Νέτο), Μιλούνοβιτς
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε ζωντανά για την εξέλιξη του αγώνα. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να δείτε εδώ .
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Απόλλων Σμύρνης - Καλλιθέα 3-2
Σπάρτη - Πανθρακικός 2-1
Παναιγιάλειος - Χανιά 0-0
Αναγέννηση Καρδ. - Άρης 1-1
Αγροτικός Αστέρας - Τρίκαλα 3-1
Αιγινιακός - Λαμία 0-0
Πανσερραϊκός - Πανελευσινιακός 2-1
Κισσαμικός - ΟΦΗ 0-0
Αχαρναϊκός - Καλλονή 3-0
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Εκτός έδρας με τον Πανθρακικό την ερχόμενη Κυριακή αγωνίζεται η Αναγέννηση για τη 2η αγωνιστική.
Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:
Σπάρτη - Απόλλων Σμύρνης
Καλλιθέα - Παναιγιάλειος
Πανθρακικός - Αναγέννηση Καρδ.
Χανιά - Αγροτικός Αστέρας
Άρης - Αιγινιακός
Τρίκαλα - Πανσερραϊκός
Λαμία - Κισσαμικός
Πανελευσινιακός - Αχαρναϊκός
ΟΦΗ - Καλλονή
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Π.Κ.