Καμπανάκι κινδύνου για την Αναγέννηση - Ζητείται νίκη (και μόνο) με τον Φωκικό!
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
"Κολλημένη" στην τρίτη θέση από το τέλος, εντός των θέσεων που οδηγούν απευθείας στον υποβιβασμό στη Γ' Εθνική, βρίσκεται η Αναγέννηση που την Κυριακή το απόγευμα (15:00) θα υποδεχθεί στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας τον Φωκικό.
Οι κιτρινόμαυροι προέρχονται από τρεις διαδοχικές ήττες και το χειρότερο σε αγώνες που θα έπρεπε λόγω δυναμικής των αντιπάλων να υπάρξει μια συγκομιδή κατ' ελάχιστον 3-4 βαθμών. Αδυναμίες πολλές όπως μαρτυρούν τα στατιστικά, με τους κιτρινόμαυρους να έχουν την χειρότερη άμυνα στο βόρειο όμιλο με 21 γκολ παθητικό ενώ και η επίθεση αποτελεί άλυτο γρίφο για τον Σ. Θεοδοσιάδη με 10 γκολ μόνο στο ενεργητικό (ένα γκολ στα τελευταία 270').
Όλα αυτά έχουν φέρει την ομάδα σε χαμηλή βαθμολογικά θέση αν και με τις εμφανίσεις της πιθανά να αδικεί μερικώς τον εαυτό της. Στόχος την Κυριακή με τον Φωκικό να μπορέσει να πάρει αποτέλεσμα, δηλαδή τη νίκη, γιατί πέραν αυτής τα πράγματα θα δυσκολέψουν ακόμα περισσότερο.
Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, πληρώνοντας την μη επίτευξη τερμάτων (6 γκολ - χειρότερη επίθεση μαζί με Εθνικό Σερρών). Μόνο μια νίκη έχει πανηγυρίσει οι παίκτες του Φωκικού στο πρωτάθλημα (με Αγροτικό Αστέρα εντός) ωστόσο "στέκονται" ακόμα ζωντανοί χάρη στις έξι ισοπαλίες απόρροια της καλης άμυνας (11 γκολ παθητικό).
Από πλευράς αγωνιστικών προβλημάτων η Αναγέννηση δεν έχει κάποια απώλεια για τον συγκεκριμένο αγώνα ενώ αντίθετα από πλευρας φιλοξενουμένων θα απουσιάζει ο τιμωρημένος Χαντάκια αλλά και οι Τσεκρέζι και Σκαρίμπας λόγω τραυματισμών. Η διοίκηση του Φωκικού στο τέλος των μεταγραφών προχώρησε στην προσθήκη δύο νέων παικτών, του 28χρονου επιθετικού Ρομάν Μπολμποσιάν και του 22χρονου μέσου Γιώργου Κυριακάκη.
Θυμίζουμε ότι στον πρώτο αγώνα η Αναγέννηση είχε καταφέρει να πάρει τη μοναδική νίκη εκτός έδρας με σκορ 1-2.
Στον αγώνα της Παρασκευής που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής ο Πιερικός και ΑΕΛ έμειναν στο 0-0 με τον μεγαλομέτοχο της ΑΕΛ να τιμωρεί με μεγάλο χρηματικό πρόστιμο τους παίκτες.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και οι διαιτητές (Κυριακή 15/2 στις 15:00):
Πιερικός -Λάρισα 0-0 (Παρασκευή)
Λαμία - Εθνικός Σερρών (Γιαννουλάκης - από Σ.Δ. ΕΠΣ Χανίων - Νικολάδος από Σ.Δ. ΕΠΣ Αθηνών)
Αναγέννηση Καρδίτσας - Φωκικός (Τζοβάρας - Δοσκόρης από Σ.Δ. ΕΠΣ Φθιώτιδας - Κωνστάντιος από Σ.Δ. ΕΠΣ Εύβοιας)
Ολυμπιακός Βόλου - Αγροτικός Αστέρας (Παπαγεωργίου από Σ.Δ. ΕΠΣ Αθηνών - Τζαφόλιας - Λάμπρου από Σ.Δ. ΕΠΣ Αν. Αττικής)
Τύρναβος - Καλαμαριά (Μιχαηλίδης από Σ.Δ. ΕΠΣ Βοιωτίας - Βαφειάδης Διπλάρης από Σ.Δ. ΕΠΣ Καρδίτσας)
Ηρακλής - Αιγινιακός Δευτέρα 16/2 στις 18.00 (Μαλούτας από Σ.Δ. ΕΠΣ Ημαθίας - Τσιαμπάζης από Σ.Δ. ΕΠΣ Κοζάνης - Χούσκογλου από Σ.Δ. ΕΠΣ Θράκης)