Μεγάλο διπλό για την Αναγέννηση στις Σέρρες Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Καλύτερη η Αναγέννηση στο γήπεδο των Σερρών δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους και έχοντας το προβάδισμα από νωρίς στο σκορ πήρε τους τρεις κρίσιμους βαθμούς συνεχίζοντας την προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.
Οι κιτρινόμαυροι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 4' με δυνατό σουτ του Μίχου που ξεγέλασε τον Κραβαρίτη, αφού η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο. Το γκολ είχε ως αποτέλεσμα το Δημοτικό γήπεδο Σερρών να παγώσει ακόμα περισσότερο από τους ελάχιστους φίλους των γηπεδούχων που βρέθηκαν εκεί, με τους φίλους της Αναγέννησης όμως να στήνουν χορό από νωρίς...
Η συνέχεια ανήκε και πάλι στην Αναγέννηση με τον Σαΐν να έχει δυνατό σουτ στο 12' που όμως αυτή τη φορά απέκρουσε ο Κραβαρίτης. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια σταδιακά ισορρόπησαν χωρίς όμως να μπορούν να κάνουν τη μεγάλη στιγμή απέναντι στην άμυνα της Αναγέννησης με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με σκορ 0-1.
Στο β' μέρος η Αναγέννηση ξεκίνησε πιο επιθετικά και κατάφερε να κάνει και την πρώτη καλή φάση στον αγώνα στο 56' με τον Γκουγκούδη να σουτάρει εντός της περιοχής αλλά εκτός εστίας του Εθνικού. Τρία λεπτά αργότερα ο Τζέκος πετυχαίνει 0-2 έπειτα από κεφαλιά και σε εκτέλεση φάουλ του Παπαργυρίου που προηγήθηκε. Το 0-2 απογοήτευσε πλήρως τους γηπεδούχους που δεν έβρισκαν λύσεις απέναντι στην καλοστημένη άμυνα της Αναγέννησης. Σαν να μην έφθανε αυτό για τον Εθνικό στο 84' ο Γκουγκούδης κατάφερε να σκοράρει για τρίτη φορά για την ομάδα του όταν νίκησε με σουτ τον Κραβαρίτη κι έπειτα από προσπάθεια που ξεκίνησε από το Νίκιτς.
Συνθέσεις ομάδων:
Εθνικός Σερρών (Κοκότοβιτς): Κραβαρίτης, Δέντσας, Χατζηδημητρίου, Παπαϊωάννου, Κουκόλης, Μαρίνου (66' Δούμτσιος), Τσιλούλης, Μπλέντι, Κρουσταλλέλης, Ελευθεριάδης (70' Λαζαρίδης), Κοντσίδης (61' Κρεββατάς)
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος (46' Παπαργυρίου), Φωτιάς, Οικονόμου, Νίκιτς, Γκουγκούδης, Σαΐν (72' Βουτσιάς), Τζέκος, Πέεφ (78' Κουλίδης), Μίχος.
Άλλους τρεις βαθμούς πήρε η καταπληκτική και φέτος Ζάκυνθος που δείχνει ότι δύσκολα θα αφήσει την τριάδα της κορυφής ενώ μίνι έκπληξη είχαμε στην Κατερίνη με τον Πιερικό να "κόβει" βαθμό από την Λαμία.
Ένα γκολ του Μπάρμπα στο 52' έκρινε τον νικητή στο Αλκαζάρ με τους Βολιώτες να κερδίζουν τους τρεις βαθμούς. Στο 73' οι γηπεδούχοι δέχθηκαν κόκκινη (Πινδώνης) ενώ λίγα λεπτά αργότερα διακόπηκε η αναμέτρηση για 30' για επεισόδια στις κερκίδες.
Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:
Πιερικός - Λαμία 0-0
Εθνικός Σερρών - Αναγέννηση Καρδίτσας 0-3
Λάρισα - Ολυμπιακός Βόλου 0-1
Φωκικός - Ζάκυνθος 1-2
Αγροτικός Αστέρας - Τύρναβος 2-0 (Σάββατο)
Ρεπό: Ηρακλής
Την Καθαρή Δευτέρα στις 18:00 ολοκληρώνεται η 18η αγωνιστική με την αναμέτρηση του Απόλλων 1926 με τον Αιγινιακό.
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Εμβόλιμη δράση θα έχουμε μεσοβδόμαδα με την διεξαγωγή της 19ης αγωνιστικής. Η Αναγέννηση θα δώσει δύσκολο εκτός έδρας αγώνα στη Λαμία ενώ ντέρμπι τοπικό έχουμε στη Λάρισα με τον Τύρναβο να είναι τυπικά γηπεδούχος στην αναμέτρηση με την ΑΕΛ.
Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής:
Λαμία - Αναγέννηση Καρδίτσας
Ολυμπιακός Βόλου - Πιερικός
Ζάκυνθος - Εθνικός Σερρών
Τύρναβος - Λάρισα
Ηρακλής - Φωκικός
Αιγινιακός - Αγροτικός Αστέρας
Ρεπό: Απόλλων 1926