Νίκη για την Αναγέννηση επί του Αγροτικού Αστέρα που συνοδεύθηκε με "εξάποντο" (+ Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Μεγάλο διπλό πανηγύρισε η Αναγέννηση στο γήπεδο του Αγροτικού Αστέρα για την 23η αγωνιστική της Football League.
Η νίκη αυτή επί του Αστέρα και σε συνδυασμό με την απόφαση της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΠΟ που εκδόθηκε την ώρα του αγώνα για τον αγώνα με την Λαμία έδωσε ένα πολύτιμο εξάποντο στην Αναγέννηση που πλέον δεν βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού αλλά δύο βαθμούς πάνω από αυτή!
Δείτε βίντεο με τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα από τον αγώνα:
Νωρίς προβάδισμα πήραν στο σκορ οι κιτρινόμαυροι καθώς μόλις στο 12' ο Σαΐν εκτέλεσε κόρνερ ο Τζέκος πετάχτηκε ουσιαστικά αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στη φάση που προηγήθηκε ωστόσο ο ίδιος είχε στείλει το "μήνυμα" στους αντιπάλους καθώς το σουτ του υποχρέωσε τον Βοσνιάδη σε απόκρουση σε κόρνερ.
Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας στη συνέχεια αφού οι παίκτες της Αναγέννησης παραχώρησαν χώρο στο γήπεδο όμως ευκαιρία σημαντική δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν πλην του δυνατού σουτ του Χιντζίδη στο 27' από μακρινή απόσταση που ανάγκασε τον Κουτσόπουλο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Η απάντηση της Αναγέννησης ήταν άμεση με Σαΐν και Βουτσιά να αλλάζουν γρήγορα την μπάλα έξω από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής του Αστέρα τον Τζέκο να μπερδεύει με την κίνησή του τους αμυνομένους και τον Βουτσιά να δοκιμάζει σουτ νικώντας τον Βοσνιάδη για δεύτερη φορά. Στο 15λεπτο που ακολούθησε άκαρπη υπεροχή για τους γηπεδούχους δεν απέφερε κάποια ευκαιρία κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν με σκορ 0-2 στα αποδυτήρια.
Με την έναρξη του β' μέρους οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να μπουν γρήγορα στη διεκδίκηση του αγώνα καθώς στο 50' έπειτα από σέντρα που ξεκίνησε από τα δεξιά της επίθεσης, η μπάλα έφθασε στο Ναστέφσκι που με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Κουτσόπουλο κάνοντας το 1-2. Η επόμενη καλή προσπάθεια θα έρθει στο 77' για την Αναγέννηση με τον Μαυρία που είχε περάσει αλλαγή να σουτάρει αλλά την μπάλα να περνά εκτός εστίας του Αστέρα. Ακολούθησε νέα προσπάθεια για την Αναγέννηση με διπλή προσπάθεια του Νίκιτς στο 80' όμως ο Βοσνιάδης δεν επέτρεψε να γίνει το 1-3.
Στο 87' είχαμε τη φάση του αγώνα και για την οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι παίκτες του Αστέρα καθώς ζήτησαν πέναλτι για σπρώξιμο μέσα στην περιοχή του Φωτιά επί του Μίλιτς που ετοιμαζόταν να σουτάρει προς την εστία της Αναγέννησης από πλεονεκτική θέση. Ο διαιτητής ωστόσο έδειξε "παίζεται" με τον αγώνα να διακόπτεται για περίπου δύο λεπτά αφού υπήρχαν λεκτικοί διαπληκτισμοί μεταξύ παικτών και παραγόντων. Στο 90' ο Κουτσόπουλος πραγματοποίησε μια εκπληκτική επέμβαση όταν μπλόκαρε το σουτ του Βελλίνη από θέση τετ α τετ. Στις καθυστερήσεις, τέλος, πρώτα η Αναγέννηση με Τζέκο (94') και έπειτα με Χιντζίδη (97') οι φιλοξενούμενοι είχαν σουτ με τους τερματοφύλακες να διατηρούν το 1-2.
* Στο γήπεδο του Αστέρα βρέθηκαν και περίπου 50 φίλοι της Αναγέννησης που δεν έπαψαν στιγμή να φωνάζουν και να εμψυχώνουν τους κιτρινόμαυρους
Συνθέσεις ομάδων:
Αγροτικός Αστέρας (Κούτσης): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Χιντζίδης, Καπίας, Παλάσκας, Τσεμπερίδης, Σαμουηλίδης (82' Μίλιτς), Ναστέφσκι, Πάτο (46' Βελλίνης), Καρακατσανης, Στεφανίδης
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Παπαργυρίου, Φωτιάς, Οικονόμου, Νίκιτς, Βουτσιάς (61' Μαυρίας), Σαΐν (83 Τζάνης), Τζέκος, Μπιτέλης (69' Κουλίδης), Πέεφ
Δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος έως σήμερα, κάντε κλικ εδώ :
Με τοπικό ντέρμπι συνεχίζεται η προσπάθεια της Αναγέννησης που θα φιλοξενήσει την Κυριακή στις 16:00 την Α.Ε.Λ. που έχει ως στόχο τη συμμετοχή της στα play off.