Νίκη γοήτρου θα ψάξει στα Τρίκαλα η Αναγέννηση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Το τοπικό ντέρμπι της Δυτικής Θεσσαλίας φιλοξενούν το απόγευμα της Κυριακής τα Τρίκαλα με τον Α.Ο.Τ. να υποδέχεται στις 18:00 στο Δημοτικό Στάδιο την Αναγέννηση.
Οι γηπεδούχοι είδαν την προηγούμενη αγωνιστική τα όνειρά τους να κλωνίζονται σχεδόν ολοσχερώς στην υπόθεση άνοδος στη Super League ωστόσο τα πρώτα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής που διανύουμε άνοιξαν και πάλι κάποια παράθυρα ελπίδας. Και αυτό γιατί τόσο ο Απόλλων την Παρασκευή υποχρεώθηκε σε εκτός προγράμματος ισοπαλία απέναντι στον Παναιγιάλειο αλλά και γιατί το Σάββατο η Κέρκυρα απέτυχε να περάσει από τις Σέρρες αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς εκεί. Έτσι η ομάδα των Τρικάλων πέρα από το να θέλει να πάρει ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο (2-1) έχει και έναν ακόμα υπαρκτό λόγο να επιζητήσει τη νίκη και μόνο στο συγκεκριμένο παιχνίδι.
Στην πλευρά της Αναγέννησης μετά τη νίκη της περασμένης αγωνιστικής επί του Πανελευσινιακού δεν φαίνεται να υπάρχει ανησυχία πλέον για την υπόθεση παραμονή αφού πέρα από το +9 που υπάρχει από τη ζώνη του υποβιβασμού υπάρχουν και άλλοι 6 βαθμοί που θα μπουν στο "σακούλι" στα επόμενα παιχνίδια από τις αποχωρήσεις των Εργοτέλη και Ολυμπιακού Βόλου. Το συγκεκριμένο παιχνίδι έτσι περισσότερο με επίσημο φιλικό μοιάζει τουλάχιστον για τους κιτρινόμαυρους που ωστόσο θα πρέπει να διαχειριστούν σωστά αυτήν (πρωτόγνωρη) κατάσταση ως το τέλος της σεζόν. Ένας στόχος επίσης μπορεί να είναι και το "σπάσιμο" της κακής παράδοσης που έχει η Αναγέννηση στο γειτονικό νομό όπου έχει να κερδίσει σε αγώνα πρωταθλήματος τέσσερις δεκαετίες!!!
Στα αγωνιστικά τώρα ο Σ. Θεοδοσιάδης δεν θα έχει στην διάθεσή του τον Τζέκο (που θα λείψει για 15 ημέρες σίγουρα με πρόβλημα στον αυχένα) τον Σκαθαρούδη που επίσης είναι τραυματίας και τον Μοσχάκη που βρίσκεται στο στάδιο ανάρρωσης από τον σοβαρό τραυματισμό του. Στους γηπεδούχους θα απουσιάσει ο τιμωρημένος Σαρακατσάνος και οι τραυματίες Κουμπαρούλης και Αρσενίεβιτς.
Να σημειώσουμε ότι ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από την συνδρομητική τηλεόραση του OTE TV και πως έχει απαγορευθεί η μετακίνηση των φιλάθλων της Αναγέννησης από την αστυνομία για λόγους ασφάλειας.
Τα αποτελέσματα έως σήμερα από την 23η αγωνιστική:
Απόλλων Σμύρνης - Παναιγιάλειος 1-1
Πανελευσινιακός - Εργοτέλης 3-0 α.α.
Ολυμπιακός Βόλου - Λάρισα 0-3 α.α.
Ζάκυνθος - Παναχαϊκή 4-0
Κισσαμικός - Λαμία 0-0
Πανσερραϊκός - Κέρκυρα 2-2
Κυριακή 13 Μαρτίου στις 15:00
Χανιά - Καλλιθέα (Μανούχος - Νενεκούμης από ΕΠΣ Αργολίδας - Δασκαλάκης από ΕΠΣ Ηρακλείου)
Αγροτικός Αστέρας - Αχαρναϊκός (Κουμπαράκης από ΕΠΣ Θράκης - Βασιλόπουλος από ΕΠΣ Έβρου - Καμπερίδης από ΕΠΣ Καβάλας)
Τρίκαλα - Αναγέννηση Καρδίτσας 18:00 (Αντωνίου - Κουτσόγιαννος - Λιαμπότης από ΕΠΣ Αθηνών)