Σκληρή και επώδυνη εντός έδρας ήττα (0-1) για την Αναγέννηση από την Καλαμαριά (+ Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Η νίκη και μόνο αυτή, ήταν ο στόχος της Αναγέννησης και του Απόλλωνα Καλαμαριάς στο παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στο ΔΑΚ Καρδίτσας. Τελικά η ομάδα της Μακεδονίας πήρε αυτό που ήθελε, επικρατώντας με 0-1, έστω κι αν δεν το άξιζε.
Πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος, τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι, ήθελαν οι μεν πρώτοι να απομακρυνθούν περισσότερο από τη ζώνη απ’ ευθείας υποβιβασμού, ενόψει και της δύσκολης συνέχειας, οι δε δεύτεροι για να ανασάνουν αφού βρίσκονταν στην «καταραμένη» τελευταία τριάδα.
Τα κατάφεραν οι δεύτεροι μ’ ένα σύστημα που θα μπορούσε να το ονομάσει κανείς «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα». Χωρίς να επιδιώξουν να παίξουν ποδόσφαιρο αλλά να καταστρέψουν το παιχνίδι της Αναγέννησης, με συνεχείς καθυστερήσεις και με αναζήτηση της φάσης που θα τους επέτρεπε να πάρουν τους τρεις βαθμούς, έφυγαν από την Καρδίτσα με τη νίκη και γέμισαν προβληματισμό την Αναγέννηση και τον κόσμο της για το μέλλον που θα κριθεί τις επόμενες τέσσερις δύσκολες αγωνιστικές.
Η Αναγέννηση εγκλωβίστηκε σ’ αυτό το παιχνίδι, εκνευρίστηκε, ήταν άστοχη τις φορές που μπορούσε να σκοράρει, ο προπονητής της κρίθηκε για τις επιλογές που έκανε, αλλά αυτό που μετράει είναι να υπάρξει ηρεμία γιατί τα ματς ως την κανονική λήξη επιβάλλεται να τα διαχειριστεί υπό τις καλύτερες συνθήκες
Συστήματα
Με δεδομένες τέσσερις απουσίες κατήρτισε την ενδεκάδα ο κ. Θεοδοσιάδης. Συγκεκριμένα του έλλειπαν ο Στάμος που πολύ δύσκολα θα βοηθήσει την ομάδα έως το τέλος της περιόδου λόγω του τραυματισμού του, ο επίσης τραυματίας Μίχος και οι τιμωρημένοι Σάββας και Φωτιάς. Ακόμα επέλεξε ν’ αφήσει στον πάγκο αρχικά τους Τζέκο και Σαΐντ, που, τουλάχιστον ο πρώτος, αναμενόταν στην αρχική ενδεκάδα.
Έτσι ξεκίνησε με τον Κουτσόπουλο κάτω από τα δοκάρια, αριστερά στην άμυνα τον Παπαργυρίου, δεξιά τον Γκουγκούδη και στόπερ τους οικονόμου και Δημόπουλο.
Στο ανάποδο τρίγωνο της μεσαίας γραμμής ο Νίκιτς ήταν στην κορυφή και οι Πέεφ, Μπιτέλης δεξιά και αριστερά, αντίστοιχα. Στην επίθεση σέντερ φορ έπαιξε ο Παναγιωτόπουλος πλαισιωμένος αριστερά από τον Μαυριά και δεξιά από τον Βουτσιά.
Από την πλευρά του ο κ. Δανδίκας δεν αντιμετώπιζε κάποια προβλήματα, μετά και την επιστροφή των τιμωρημένων Δήμου και Μπιτσάκου και η κατάρτιση της ενδεκάδας έγινε υπό τις καλύτερες, γι αυτόν, συνθήκες.
Επέλεξε να παίξει σύστημα 4-3-3, όπως και ο συνάδελφός του, με τον Βρονταρά κάτω από τα δοκάρια. Αριστερά στην άμυνα τον Κατσιαρό, δεξιά τον Χατζηλιάδη και στο κέντρο της τους Βαγγελόπουλο και Παπαστεριανό. Επέλεξε επίσης, να έχει δύο αμυντικά χαφ, τους Ακασού και Μπιτσάκο και πιο μπροστά τον Καπετάνο. Στην επίθεση αριστερά ξεκίνησε ο Κωστούλας, δεξιά ο Ευσταθίου και κεντρικός ο Τσούτσης
Η μορφή του παιχνιδιού Το «φοβάται ο Γιάννος το θεριό και το θεριό τον Γιάννο», βρήκε πλήρη εφαρμογή στο πρώτο εικοσάλεπτο του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές, δίνοντας προσοχή στην άμυνα και ανζητώντας την ευκαιρία που θα τους βγάλει μπροστά με καλές προϋποθέσεις. Σ’ αυτό το διάστημα είδαμε περισσότερο παιχνίδι κέντρου, με αρκετά λάθη και μια ελαφρά υπεροχή της Αναγέννησης που δεν μεταφράστηκε σε κάποια κλασσική ευκαιρία.
Από το εικοσάλεπτο και μετά η Αναγέννηση άρχισε να παίρνει τα ηνία του παιχνιδιού και να πλησιάζει πραγματικά με αξιώσεις στην περιοχή του Βρονταρά. Σε τέσσερις τουλάχιστον περιπτώσεις θα μπορούσε να σκοράρει, μία εκ των οποίων ήταν τετ-α-τετ και η άλλη σταμάτησε στο δοκάρι.
Παρόλα αυτά οι, σχεδόν ανύπαρκτοι επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι αφού στο 45 είχαν τη δική τους πολύ μεγάλη στιγμή με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτσόπουλου σε σουτ από εξαιρετικά καλή θέση.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης ήταν η Καλαμαριά που έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και απείλησε σε δύο περιπτώσεις τον Κουτσόπουλο. Ο τεχνικός της από το 46 άλλαξε τον Καπετάνο με τον Καράμπελα και λίγο αργότερα υποχρεώθηκε σε δεύτερη αλλαγή αφού ο τραυματισμός του Ευσταθίου έφερε τον Αναστασίου στο παιχνίδι.
Η παρουσία των Θεσσαλονικέων αμοίβεται με ένα γκολ, την ώρα που ο Θεοδοσιάδης έκανε την πρώτη του κίνηση περνώντας στο παιχνίδι τον Σαΐντ αντί του Μαυριά.
Το γκολ υποχρεώνει τον τεχνικό των γηπεδούχων να ρίξει και τον Τζέκο στο ματς αλλάζοντας και σύστημα, καθώς περνάει εκτός στόπερ και συγκεκριμένα ο Δημόπουλος.
Στην ουσία παίζει με τρεις στην άμυνα που βοηθούνται και από το Νίκιτς και κρατάει δύο σέντερ φορ με τον νεοεισελθόντα να πάει δίπλα στον Παναγιωτόπουλο.
Λίγα λεπτά αργότερα ο Τζέκος χάνει την ευκαιρία να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι αφούν νικιέται σε τετ-α-τετ απ’ τον Βρονταρά.
Την ίδια ώρα ο Δανδίκας βγάζει τον σέντερ φορ και περνάει τρίτο στόπερ(Δήμου αντί Τσούτση)
Από το γκολ και μετά το γήπεδο «γέρνει» προς την πλευρά του τέρματος των φιλοξενουμένων. Η Αναγέννηση πιέζει χωρίς όμως να δημιουργεί μεγάλες φάσεις. Η αντίδραση του Απόλλωνα είναι η ευκολία που τραυματίζονται οι παίκτες του και το ροκάνισμα του χρόνου μέσω των συνεχών καθυστερήσεων που επιφέρει αυτό.
Οι 1200 φίλαθλοι προσπαθούν να σπρώξουν την ομάδα τουλάχιστον ως την ισοφάριση, όμως η πιο απειλητική στιγμή ήταν ένα φάουλ του Σαΐντ λίγο πριν τη λήξη που πέρασε άουτ.
Τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξαν το παραμικρό και το αποτέλεσμα έβαλε μεγάλα προβλήματα στους κιτρινόμαυρους
Το γκολ 62. Μετά από δύο συνεχόμενα κόρνερ του Καράμπελα, απομακρύνσεις αμυντικών και νέα σέντρα, ο Βαγγελόπουλος με μια περίεργη κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και σημειώνει το 0-1
Το φιλμ του αγώνα
14. Εκτέλεση φάουλ από τον Παπαργυρίου και κεφαλιά του Μπιτέλη από το ύψος του πέναλτι έφερε την μπάλα στα χέρια του Βρονταρά
23. Κόρνερ του Παπαργυρίου, μπερδεύτηκαν Οικονόμου και Δημόπουλος και η κεφαλιά του πρώτου δεν απείλησε όσο θα μπορούσε
34. Ατομική προσπάθεια του Πέεφ και σουτ από καλή θέση δεν ήταν αρκετά δυνατό και μπλόκαρε ο Βρονταράς
38. Κάθετη μπαλιά του Μαυριά έβγαλέ τετ-α-τετ τον Παναγιωτόπουλο που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βρονταρά
40. Ωραία μακρινή μπαλιά του Μπιτέλη για τον Βουτσιά στο δεύτερο δοκάρι και δυνατό σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι της κλειστής γωνίας του Βρονταρά
45. Ο Ευσταθίου από αριστερά μπήκε στην περιοχή και απέφυγε τον Οικονόμου, γύρισε στο πέναλτι όπου μόνος του ο Κωστούλας έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και κατόπιν άουτ
48 Μακρινό σουτ του Καράμπελα έδιωξε σε κόρνερ ο Κουτσόπουλος
51. Ο Ευσταθίου δέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή και δεξιά αλλά πριν σουτάρει τον πρόλαβε ο Γκουγκούδης και έδιωξε σε κόρνερ
69. Ο Τζέκος παίρνει την μπάλα μπροστά και βγαίνει μόνος αλλά δεν καταφέρνει να νικήσει τον Βρονταρά που έκανε έξοδο και απέκρουσε
84. Ψαλίδι του Παναγιωτόπουλου βρίσκει σε ετοιμότητα τον Βρονταρά.
88. Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαΐντ έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Βρονταρά
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
Αναγέννηση (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Παπαργυρίου, Δημόπουλος(66 Τζέκος), Οικονόμου, Νίκιτς, Γκουγκούδης(75Σκόνδρας), Πέεφ, Μπιτέλης, Παναγιωτόπουλος, Μαυριάς(62 Σαΐντ), Βουτσιάς
Απόλλων 1926 (Δανδίκας): Βρονταράς, Ακασού, Βαγγελόπουλος, Ευσταθίου(58 Αναστασίου), Καπετάνος(46 Καράμπελας), Κατσιαρός, Κωστούλας, Μπιτσάκος, Παπαστεριανός, Τσούτσης(72Δήμου), Χατζηλιάδης.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Δεν εξελίχθηκαν ευνοϊκά τα υπόλοιπα αποτελέσματα για την Αναγέννηση καθώς και ο Αγροτικός Αστέρας πέρασε από τις Σέρρες και ο Τύρναβος την Παρασκευή επικράτησε της Λαμίας κάνοντας ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τους κιτρινόμαυρους.
Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:
Τύρναβος - Λαμία 2-1 (Παρασκευή)
Ζάκυνθος - Ηρακλής 1-1 (Παρασκευή)
Ολυμπιακός Βόλου - Αιγινιακός 2-0
Αναγέννηση Καρδίτσας - Απόλλων 1926 0-1
Εθνικός Σερρών - Αγροτικός Αστέρας 0-2
Φωκικός - Λάρισα 0-1
Ρεπό: Πιερικός
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Εμβόλιμα θα διεξαχθεί η επόμενη αγωνιστική στα μισά της εβδομάδας που ακολουθεί με την Αναγέννηση να αγωνίζεται την Πέμπτη στην έδρα του Αγροτικού Αστέρα, σε ένα ακόμα πιο κρίσμο αγώνα αφού και οι δύο ομάδες έχουν τον ίδιο στόχο. Στην αγωνιστική υπάρχει επίσης το σούπερ ντέρμπι ανάμεσα σε Λαμία και Ηρακλή που θα γίνει το απόγευμα της Τετάρτης.
Το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής:
Λαμία - Ηρακλής
Αιγινιακός - Τύρναβος
Απόλλων 1926 - Ζάκυνθος
Αγροτικός Αστέρας - Αναγέννηση Καρδίτσας
Φωκικός - Πιερικός
Λάρισα - Εθνικός Σερρών
Ρεπό: Ολυμπιακός Βόλου
Π.Κ.