ΠΑΕ Αναγέννηση: Έως τις 25 Ιουνίου το περιθώριο στον υποψήφιο αγοραστή της ΠΑΕ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Αναλυτική ανακοίνωση με τα όσα έχουν προφορικά συμφωνηθεί με τον υποψήφιο αγοραστή της ΠΑΕ Άγγελο Μιχαηλίδη αλλά και την προθεσμία που πρέπει αυτά να υλοποιηθούν έδωσε στη δημοσιότητα η ΠΑΕ Αναγέννηση.
Αναλυτικά η σχετική ανακοίνωση:
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
Η διοίκηση της Αναγέννησης, ενημερώνει τους μετόχους της ΠΑΕ, τα μέλη του ΑΣ και το φίλαθλο κοινό της ομάδας για τις τελευταίες εξελίξεις σχετικά με το ενδιαφέρον που εκφράστηκε επισήμως για την αγορά της ΠΑΕ και την ανάληψη του ελέγχου της ομάδας μας.
Την περασμένη Τετάρτη 18 Ιουνίου μας γνωστοποιήθηκε απο τους συμπολίτες μας και φίλους της ομάδας κ.κ. Κρανή και Ρόβα οτι υφίσταται ζωηρό ενδιαφέρον απο τον επιχειρηματία εξ Αθηνών κ. Αγγελο Μιχαηλίδη για την ανάληψη του ελέγχου της ΠΑΕ και για μεγαλεπήβολα σχέδια που θα φέρουν σε πολύ ανώτερα επίπεδα το σύλλογό μας στο μέλλον.
Ως διοίκηση αμιγώς Καρδιτσιώτικη με συγκεκριμένη φιλοσοφία και τρόπο λειτουργίας είχαμε υποχρέωση να συζητήσουμε απευθείας με τους ενδιαφερόμενους και να εξετάσουμε το πλάνο τους, απο την στιγμή μάλιστα που αυτό εκφράστηκε μέσω συμπολιτών μας και μάλιστα με πολύ μεγαλύτερα απο τα δικά μας σχέδια.
Πράγματι, την περασμένη Παρασκευή πραγματοποιήθηκε συνάντηση με τον εκπρόσωπο του επιχειρηματία κ. Ηρακλή Νύχταρη, παρουσία και του συμπολίτη κ. Γιώργου Κρανή.
Σ' αυτή τη συζήτηση απο πλευράς διοίκησης της Αναγέννησης ήταν οι κ.κ. Μπούρμπος και Πέτρου.
Την επομένη ενημερώθηκαν και τα υπόλοιπα μέλη του ΔΣ που έδωσαν το παρών στην δεύτερη συνάντηση με τον κ. Νύχταρη, παρουσία και του κ. Κρανή.
Σ' αυτή τη συζήτηση η διοίκηση της Αναγέννησης έθεσε τους παρακάτω όρους για την παραχώρηση του ελέγχου της ΠΑΕ:
Εξόφληση όλων των εκκρεμοτήτων που υπάρχουν απο την φετινή χρονιά σε παίκτες και τρίτους, περίπου 75.000 -80.000 ευρώ. Εδώ να διευκρινίσουμε πως απο το παραπάνω ποσό τα 40.000 περίπου έχει δεσμευτεί ο πρόεδρος της ομάδας μας κ. Μπούρμπος με προσωπικά γραμμάτεια για την εξόφλησή τους,. Δηλαδή η Αναγέννηση με τη νέα διοικητική κατάσταση που θα προκύψει, θα πρέπει να ξεκινήσει με ΜΗΔΕΝ χρέη κι όχι με ρυθμιζόμενα χρέη.
Εξόφληση της ταμειακής διευκόλυνσης των μελών της διοίκησης ΜΟΝΟ για τα χρήματα που έδωσαν την φετινή σεζόν της τάξεως περίπου των 100.000 ευρώ.
Αμεση εκχώρηση της επιχορήγησης που έχει λαμβάνειν η ομάδα της τάξεως των 70.000 περίπου προς στο ΙΚΑ και στην Εφορία ώστε να αποποιηθεί κάθε ευθύνης απο την στιγμή που θα περάσει σε νέο ιδιοκτησιακό καθεστώς η ΠΑΕ, ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος κ. Μπούρμπος. Αυτά επαναλαμβάνουμε είναι απο χρήματα που έχει λαμβάνειν η ομάδα κι όχι των νέων ενδιαφερόμενων.
Αλλαγή της εγγυητικής επιστολής στην Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού ποσού 22.600 που είναι στο όνομα των κ. Μπούμπου και Πέτρου. Δηλαδή το νέο ιδιοκτησιακό καθεστώς να δώσει τη δική του εγγυητική στην ΕΕΑ.
Εγγυητική για άμεσες εργασίες στο προπονητήριο στο Σταυρό ώστε να είναι λειτουργικό για την επόμενη σεζόν, πριν μπει στο πρόγραμμα χρηματοδότησης που έχουμε διασφαλίσει με τις ενέργειές μας σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα.
Δεσμευτική εγγυητική για την υλοποίηση του πλάνου της νέας διοικητικής κατάστασης στους μετόχους, μέλη και φίλαθλο κόσμο της Αναγέννησης.
Δηλαδή απ' ολα τα παραπάνω διαφαίνεται ότι η σημερινή διοίκηση με αίσθημα ευθύνης απέναντι στην ομάδα, δεν ζητάει ούτε τα χρήματα ταμειακής διευκόλυνσης των προηγούμενων ετών, ούτε καν την κάλυψη του μετοχικού κεφαλαίου της ΠΑΕ που είναι της τάξεως των 300.000 ευρώ.
Και για να μην αιωρούνται διάφορα νούμερα και δημιουργούνται παρεξηγήσεις, η προσθεση των παραπάνω δείχνει ότι ο νέος επενδυτής για να αγοράσει την ΠΑΕ ουσιαστικά πρέπει να καταβάλει συνολικά το ποσό των 175.000 ευρώ.
Τα παραπάνω η πλευρά του κ. Μιχαηλίδη τα έκανε προφορικώς δεκτά και συμφωνήσαμε μετά απο νέα συνάντηση που είχαμε το Σάββατο ώστε απο την Δευτέρα το πρωί να ξεκινήσει η υλοποίηση της συμφωνίας με το τεχνικό μέρος, δηλαδή με τους δικηγόρους των δύο πλευρών.
Ταυτόχρονα θα δρομολογούσαμε τις διαδικασίες έκτακτης Γενικής Συνέλευσης μελών όπου θα παρουσιάζονταν και ο ενδιαφερόμενος.
Επειδή ο σχεδιασμός της ομάδας έχει “παγώσει” απο την προηγούμενη Δευτέρα κι επειδή διανύουμε ένα καθοριστικό διάστημα όπου θα έπρεπε να τρέχουν θέματα προπονητών, ποδοσφαιριστών και γενικότερης λειτουργίας και προγραμματισμού του ποδοσφαιρικού τμήματος, θέσαμε και έναν χρονικό ορίζοντα για την έναρξη των διαδικασιών.
Επειδή η Αναγέννηση έχει υποστεί μεγάλα πλήγματα απο διαδικασίες επιχειρηματικού ενδιαφέροντος, που σέρνονταν σε μακροπρόθεσμο χρονικό ορίζοντα, οφείλαμε να δώσουμε συγκεκριμένα χρονοδιαγράμματα, τα οποία μάλιστα έγιναν δεκτά απο την πλευρά των ενδιαφερόντων
Ο χρονικός ορίζοντας, λοιπόν, που θέτουμε είναι μεχρι την Τετάρτη 25 Ιουνίου.
Αν μέχρι τότε δεν έχει γίνει κάτι ουσιαστικό που να αφορά στην παραπάνω συμφωνία, τότε η διοίκηση της Αναγέννησης είναι υποχρεωμένη να αποσυρθεί απο τις συζητήσεις και ν' αφοσιωθεί στην “επόμενη μέρα” της ομάδας.
ΠΑΕ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ