Πρόεδρος της Λαμίας: Η διοίκηση της Αναγέννησης φταίει για τις συμπλοκές στην εξέδρα - Αιχμές για τον διαιτητή Κατσικογιάννη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Μετά από το τέλος του έκτακτου Δ.Σ. του ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ 1964 ο πρόεδρος Πανουργιάς Παπαϊωάννου έδωσε συνέντευξη τύπου και αναφέρθηκε τόσο στις συμπλοκές που υπήρχαν στην κερκίδα του αγώνα με την Αναγέννηση αλλά και για την πιθανή τιμωρία της ομάδας λόγω της συμμετοχής του Μουμίν.
Αναλυτικά οι δηλώσεις του Κου Πανουργιά Παπαϊωάννου:
Τις τελευταίες δύο μέρες έχουν συμβεί κάποια πράγματα στην ομάδα, η οποία ανήκει σε όλους μας και πρέπει όλοι να έχετε μια πλήρης ενημέρωση με όσα μπορώ και εγώ να ξέρω, για να γνωρίζετε όλοι που βρισκόμαστε. Η ομάδα θέλω να ξεκαθαρίσω ακόμη μια φορά δεν ανήκει σε κανέναν, ανήκει στην πόλη, ανήκει στους φιλάθλους, ανήκει στον κόσμο της Λαμίας. Σήμερα είμαι εγώ πρόεδρος, όπως υπήρξαν και πολλοί πριν από μένα και ελπίζω ότι θα ακολουθήσου και πολλοί ακόμη μετά από μένα. Το ποδόσφαιρο βλέπουμε όλοι ότι περνάει κρίση και εύχομαι στο τέλος να βγει νικητής αυτό και όχι η βία ή άλλα άσχημα φαινόμενα.
Στο ματς με την Καρδίτσα είδα σε κάποια μέσα ενημέρωσης ότι αναφέρθηκαν σε συμπλοκές των οπαδών της Λαμίας με αυτούς της Καρδίτσας. Όσοι ήσασταν στο γήπεδο νομίζω το είδατε ότι δεν υπήρξε καμία συμπλοκή των οπαδών της Λαμίας και της Καρδίτσας, αλλά συμπλοκή των οπαδών της Καρδίτσας με την αστυνομία και μόνοι τους ποδοπατήθηκαν. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιες ομάδες στέλνουν έτσι οργανωμένους κάποιους φιλάθλους, 30-40 παιδιά για να κάνουν κάποια πράγματα που δεν αρμόζουν στα γήπεδα, δεν ευθύνονται αυτά τα παιδιά για να το ξεκαθαρίζουμε, αλλά οι διοικήσεις των ομάδων.
Ό,τι λέω είναι πάντα με ειλικρίνεια και αγάπη για την ομάδα, δεν έχω σκοπό να διασύρω κανέναν αλλά έχω σκοπό να προφυλάξω τα συμφέροντα της ομάδας, η οποία βάλλεται από πολλούς, το γνωρίζω όπως γνωρίζω και ότι ο δρόμος που έχουμε μπροστά μας μέχρι το καλοκαίρι θα είναι πολύ δύσκολος.
Για τον διαιτητή του αγώνα με τον Πιερικό κ. Κατσικογιάννη:
Η ομάδα έφυγε από τον Πιερικό με ένα αποτέλεσμα 0-0. Ο διαιτητής της αναμέτρησης ό,τι δεν κατάφερε να κάνει μέσα στον αγωνιστικό χώρο το έκανε εκτός αυτού. Έγραψε στο Φύλλο Αγώνα ότι ο παίκτης μας Χουσεΐν Μουμίν αναφέρθηκε σ' αυτόν με αισχρά λόγια κατά της οικογένειάς του και κατά των παιδιών του. Επειδή γνωρίζω προσωπικά τον παίκτη και σαν χαρακτήρα, δεν βρίζει, έχει μάλιστα μια θρησκεία που δεν του επιτρέπει να χρησιμοποιεί κάποιες από τις λέξεις που γράφει και το γνωρίζουμε. Να μας πει ο κ. Κατσικογιάννης, ο διαιτητής Ηπείρου αν αυτά που έχει γράψει τα πιστεύει και τον προκαλώ να μας πει με ποιο άτομο από την οικογένειά του μίλησε στο κινητό του μετά την λήξη του αγώνα και τι οδηγίες πήρε και ποια συμφέροντα εξυπηρετούσε. Ο πατέρας μου εμένα εκεί που είναι αισθάνεται περήφανος, ο πατέρας του κ. Κατσικογιάννη σίγουρα δεν αισθάνεται περήφανος. Καλώ όποιος είναι υπεύθυνος, ο Εισαγγελέας, να ανοίξει το κινητό του για να δούμε με ποιον μίλησε και ποιος τον μανατζάρει.
Επίσης καλώ την ΕΠΟ και τον Αθλητικό Εισαγγελέα να πάρουν άμεσα θέση. Εμείς από τη μεριά μας ό,τι είναι νόμιμο θα το τηρήσουμε. Δυστυχώς γνωρίζω κάποια πράγματα και κάποια σας τα είπα. Ο Γενικός Αρχηγός μας δεν μπόρεσε να πλησιάσει τον διαιτητή και απωθήθηκε βίαια με δόλο λέγοντας του ο διαιτητής από μακριά ότι όλα είναι εντάξει και το μόνο που θα γράψει μετά το τέλος του παιχνιδιού είναι η κίτρινη στον Ρεπετσά και μετά συμπλήρωσε ο ίδιος ό,τι ήθελε. Έτσι την ώρα που παίζουμε αγώνα την Τετάρτη έρχεται το Φύλλο Αγώνα και η Τιμωρία του Μουμίν. Το ίδιο είχε συμβεί με τον συγκεκριμένο διαιτητή και πέρυσι στον αγώνα της ομάδας μας στα Τρικάλα όπου κρινόταν το πρωτάθλημα. έδειξε κόκκινη στον παίκτη μας τον Παπαστεργίου, όταν ρωτήθηκε γιατί είπε ότι έφτυσε ενώ αυτό δεν έγινε ποτέ και ενώ το παιχνίδι ήταν 1-0 υπέρ μας, αφήνει την ομάδα μας με 10 παίκτες. Θα ντρεπόμουν να είμαι στη θέση του και να σφυρίζω, θα κρέμαγα τη σφυρίχτρα και θα άλλαζα επάγγελμα.