Τα "φώτα" στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας για το τοπικό ντέρμπι Αναγέννηση - Τρίκαλα
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Το δεύτερο Θεσσαλικό ντέρμπι μέσα σε ένα 24ωρο φιλοξενεί το απόγευμα της Δευτέρας το Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας και στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Football League.
Η Αναγέννηση Καρδίτσας υποδέχεται τον Α.Ο. Τρίκαλα στον αγώνα που κλίνει την 6η αγωνιστική και ο οποίος για τους κιτρινόμαυρους θα είναι ο πρώτος αγώνας που θα καλυφθεί τηλεοπτικά.
Οι φιλοξενούμενοι παρότι νεοφώτιστοι στην κατηγορία έχουν μπει με ...άγριες διαθέσεις στο πρωτάθλημα και ήδη βρίσκονται στη 2η θέση (3η μετά τους αγώνες της Κυριακής) του πρωταθλήματος διατηρώντας το αήττητο (3 νίκες - 2 ισοπαλίες). Σε ένα τοπικό ντέρμπι ωστόσο μετράνε και άλλα πράγματα και όχι μόνο η φόρμα των τελευταίων αγώνων.
Η Αναγέννηση θέλει τον αγώνα τόσο για το πρεστίζ όσο και για τους τρεις βαθμούς που θα την ωθήσουν βαθμολογικά βάζοντάς την στο γκρουπ των 4-5 ομάδων της κορυφής. Ένα τέτοιο αποτέλεσμα θα διώξει το άγχος που βαραίνει τα πόδια των παικτών και θα επιτρέψει να παίξουν τα αμέσως επόμενά τους παιχνίδια πιο απελευθερωμένα, ίσως για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια.
Στα αγωνιστικά να πούμε ότι ο Κ. Παναγόπουλος ανακοίνωσε το απόγευμα της Κυριακής την 21μελή αποστολή για την Καρδίτσα, ενώ αντίθετα δεν συνέβη το ίδιο με τον Σ. Θεοδοσιάδη και την αποστολή της Αναγέννησης που κατέλυσε σε ξενοδοχείο στο Μουζάκι.
Για τον Α.Ο.Τ. η αποστολή έχει ως εξής: Σικαλιάς, Γιδόπουλος, Παπαπαναγιώτου, Ρεπετσάς, Κουμπαρούλης, Ζώνας, Νιάρος, Λαμπάκης, Κωνσταντινίδης, Παπαργυρίου, Ριζογιάννης, Μουμίν, Μακρίδης, Gonzalez, Βαγγελής, Δουκάκης, Stevanovic, Arsenijevic, Χαροντάκης, Κουσκουνάς, Gbale.
Για τον αγώνα υπάρχει ανακοίνωση της Αστυνομίας που απαγορεύει την μετακίνηση των φιλάθλων των φιλοξενουμένων για λόγους ασφαλείας.
Τέλος, να θυμίσουμε ότι από πλευράς διοίκησης της Αναγέννησης έχει εκδοθεί ανακοίνωση σχετικά με τον τρόπο που θα πρέπει να προσέλθουν οι φίλοι της ομάδας στο γήπεδο, καλώντας τους παράλληλα να στηρίξουν μέσα σε αθλητικά πλαίσια την προσπάθεια που θα γίνει από πλευράς των παικτών.