Την "Ελαφρά Ταξιαρχία" υποδέχεται το απόγευμα του Σαββάτου (18:00) η Αναγέννηση
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Με τον αγώνα της Αναγέννησης με τον Απόλλων που θα πραγματοποιηθεί το απόγευμα στις 18:00 στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας ξεκινά η 15η αγωνιστική της Football League.
Οι κιτρινόμαυροι μετρούν τρεις διαδοχικές ισοπαλίες ενώ έχουν να κερδίσουν από τις 28 Νοεμβρίου όταν στο ίδιο γήπεδο επικράτησαν του Αχαρναϊκού με 2-1. Ο αντίπαλος ωστόσο είναι ιδιαίτερα ισχυρός και πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημα (2ος) αν και την προηγούμενη αγωνιστική γεύθηκε τη δεύτερη ήττα της σεζόν μετά από επτά διαδοχικές νίκες. Η ομάδα του Κου Τεννέ έχει την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα έχοντας δεχθεί επτά συνολικά γκολ με τον έμπειρο τεχνικό να βάζει έτσι την σφραγίδα του.
Ο Σ. Θεοδοσιάδης είδε με ικανοποίηση να επιστρέφει στην ομάδα το πρώτο κανόνι της περσινής σεζόν o Δημ. Τζέκος οποίος μάλιστα έχει δικαίωμα να αγωνιστεί κανονικά όπως επίσης και ο επισης μεταγραφέν Τσιλούλης. Εκτός της Σαββατιάτικης προσπάθειας ωστόσο των κιτρινόμαυρων θα είναι ο Μοσχάκης που τραυματίστηκε και θα απουσιάσει, ίσως και για μεγάλο χρονικό διάστημα (από εβδομάδα θα αποφανθεί το ιατρικό τιμ). Από την αποστολή του Απόλλωνα απουσιάζουν οι Κύργιας, Ρουσάκης που είναι τραυματίες αλλά και ο τιμωρημένος Φατιόν. Συγκεκριμένα στη διάθεση του Τεννέ θα είναι οι: Ταΐρης, Αποστολίδης, Πάνος, Δεληζήσης, Ψιάννος, Πιπίνης, Βαλεριάνος, Αρναούτογλου, Γκότοβος, Πολίτης, Κονέ, Παρπέξ, Συμελίδης, Κρητικός, Φαρινόλα, Βάντερσον, Τζιώρας και Σουνάς.
Τέλος, να τονίσουμε ότι ο αγώνας θα καλυφθεί τηλεοπτικά από την συνδρομητική τηλεόραση του OTE TV.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και οι διαιτητές:
Σάββατο 16 Ιανουαρίου στις 18.00
Αναγέννηση Καρδίτσας – Απόλλων Σμύρνης (Ζούγρας από ΕΠΣ Κοζάνης - Κεντζιόπουλος από ΕΠΣ Καστοριάς - Τζιουβάρας από ΕΠΣ Κοζάνης)
Κυριακή 17 Ιανουαρίου στις 15:00
Πανελευσινιακός – Αχαρναϊκός (Μανούρας από ΕΠΣ Τρικάλων - Σεφέρης από ΕΠΣ Κορινθίας - Σαμοΐλης από ΕΠΣ Αθηνών)
Καλλιθέα – Αγροτικός Αστέρας (Φώτης από ΕΠΣ Εύβοιας - Μήταρης από ΕΠΣ Αν. Αττικής - Πριόνας από ΕΠΣ Εύβοιας)
Παναχαϊκή – Κισσαμικός (Αντωνίου - Φωτόπουλος - Ντάλλας από ΕΠΣ Αθηνών)
ΑΕΛ – Ζάκυνθος (Τσαμούρης - Τζιλίρης - Γιαννίκος από ΕΠΣ Πειραιά)
Κέρκυρα – Ολυμπιακός Βόλου (Ευαγγέλου από ΕΠΣ Αθηνών - Κωνσταντίνου από ΕΠΣ Πρέβεζας - Καλαμπόκης από ΕΠΣ Αιτ/νίας)
Παναιγιάλειος – Πανσερραϊκός (Τάσης - Καραλής - Μωυσιάδης από ΕΠΣ Ηπείρου)
Λαμία – Χανιά 18:30 (Βρέσκας από ΕΠΣ Ημαθίας - Τσιαμπάσης από ΕΠΣ Κοζάνης - Δεμερτζής από ΕΠΣ Πέλλας)
Δευτέρα 18 Ιανουαρίου στις 17:00
Εργοτέλης – Τρίκαλα (Κακριδής από ΕΠΣ Κορινθίας - Σινιοράκης από ΕΠΣ Χανίων - Κωνσταντόπουλος από ΕΠΣ Κορινθίας)