Τρίτωσε το κακό για την Αναγέννηση που έχασε 0-4 απ’ τον Ηρακλή (+ Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Άλλη μια ομάδα από το γκρουπ των πρωτοπόρων κλήθηκε να αντιμετωπίσει στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας η Αναγέννηση. Ήταν το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι με εκπρόσωπο του γκρουπ της κορυφής και οι κιτρινόμαυροι ήθελαν τους τρεις βαθμούς για να διασκεδάσουν τις ήττες από Λαμία εντός και Ζάκυνθο εκτός αλλά και για να ανακάμψουν βαθμολογικά.
Το κακό όμως τρίτωσε και έφυγαν ηττημένοι με 0-4 απογοητεύοντας τον κόσμο και δυσχεραίνοντας το έργο τους για τη συνέχεια, αν και υπάρχει ακόμα πολύ δρόμος στο πρωτάθλημα.
Στην ουσία τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο τέταρτο όταν ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε την μουδιασμένη και νευρική Αναγέννηση και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0. Η όποια αντίδραση υπήρξε ήταν σπασμωδική και όχι ικανή να πτοήσει τον έμπειρο «Γηραιό», που με άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο έφθασε δίκαια στη νίκη.
Η τρίτη συνεχόμενη ήττα ήταν λογικό να φέρει απογοήτευση αλλά και γκρίνια στην εξέδρα που χειροκρότησε τους παίκτες αλλά δεν έλειψαν και οι αποδοκιμασίες προς τον κ. Θεοδοσιάδη. (Διαβάστε σχετικά με την παραίτηση Θεοδοσιάδη εδώ
).
Συστήματα
Με πολλές αλλαγές ξεκίνησε το παιχνίδι ο κ. Θεοδοσιάδης θέλοντας προφανώς να βασιστεί περισσότερο στην ταχύτητα και στη δύναμη. Έτσι άφησε στον πάγκο τους Μπουντούρη, Χατζηρίζο και Μίχο αλλά και τον Οικονόμου που αντιμετώπιζε και ένα πρόβλημα τραυματισμού. Έτσι είχαμε στο ξεκίνημα μια «καινούργια» σχετικά 11άδα η οποία είχε τον Τσάμη κάτω από τα δοκάρια, στόπερ τους Στάμο και Σάββα, δεξιά στην άμυνα τον Γκουγκούδη και αριστερά τον Παπαργυρίου
Μπροστά από την άμυνα έπαιξε ο Κουλίδης και έτσι ανέβηκε πιο ψηλά ο Νίκιτς που με τον Μπιτέλη συμπλήρωναν την τριάδα του κέντρου.
Βουτσιάς και Μαυριάς κινούνταν δεξιά και αριστερά αντίστοιχα στις πτέρυγες της επίθεσης και ο Τζέκος ήτανε στην κορυφή.
Από την πλευρά του ο κ. Παπαδόπουλος επέλεξε και αυτός το 4-4-2 με γκολκίπερ τον Χουάντερσον και την αμυντική τετράδα να αποτελείται από αριστερά προς τα δεξιά από τους Σαραμαντά, Ζιαμπαρή, Μπαρτολίνι και Μπουκουβάλα.
Στάμου και Πορτουλίδης ήταν τα αμυντικά χαφ, αριστερά στο κέντρο ο Σιατραβάνης και δεξιά ο Κάσσος, ενώ το επιθετικό δίδυμο αποτελούσαν οι Τσιλιανίδης, Περόνε
Η μορφή του αγώνα
Το πρώτο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου θέλουν όλοι να το ξεχάσουν γρήγορα στην Αναγέννηση. Η ομάδα της Καρδίτσας έμοιαζε υπνωτισμένη, λες και είχε μείνει στην Ζάκυνθο. Πιθανόν να έπαιξαν ρόλο και οι πολλές αλλαγές που έφεραν αρχικά μια ανομοιογένεια, αλλά η ουσία είναι ότι με το καλημέρα ο Ηρακλής βρέθηκε με δύο γκολ μπροστά και διαφύλαξε το προβάδισμά του μέχρι να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.
Μετά το πρώτο τέταρτο πάντως η Αναγέννηση άρχισε να ισορροπεί, να βρίσκει πατήματα και να προσπαθεί να γίνει απειλητική, κυρίως από δεξιά. Είχε μια πολύ καλή στιγμή με τον Μπιτέλη αλλά δεν έπαψε να απειλείται από τον καλό και ταχύτατο επιθετικά Ηρακλή.
Συμπερασματικά για το Α΄ ημίχρονο, αν έλειπε το νεκρό διάστημα του ξεκινήματος θα μιλάγαμε για ένα μοιρασμένο παιχνίδι. Δεν έλειπε όμως και η Αναγέννηση έμεινε πίσω στο σκορ.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο κ. Θεοδοσιάδης έκανε την πρώτη διορθωτική κίνηση περνώντας τον Μπουντούρη στην θέση του Κουλίδη. Ο αρχηγός πήγε αριστερά στην επίθεση, ο Νίκιτς οπισθοχώρησε μπροστά από τους στόπερ (εκεί που έπαιζε ο Κουλίδης) και στη μεσαία γραμμή μετακινήθηκε ο Βουτσιάς.
Η Αναγέννηση όμως δεν κατάφερε να γίνει απειλητική και ήρθε ένα γκολ του έμπειρου Περόνε στο 59 να τελειώσει πολύ νωρίς το θέμα νικητής του ματς, καθώς από εκείνο το σημείο και μετά ο Ηρακλής είχε εξασφαλίσει τους τρεις βαθμούς.
Οι επόμενες κινήσεις του κ. Θεοδοσιάδη ήταν να περάσει στα χαφ τον Χατζηρίζο και να βάλει δεύτερο επιθετικό, δίπλα στον Τζέκο, τον Παναγιωτόπουλο αλλά το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί και οι προσπάθειες των απογοητευμένων κιτρινόμαυρων δεν ανησύχησαν τους φιλοξενούμενους. Είναι χαρακτηριστικό ότι για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο δεν έχουμε καταγεγραμμένη κάποια αξιόλογη ευκαιρία των γηπεδούχων παρότι θα ήθελαν να δώσουν στον κόσμο τους μια αιτιολογία να πανηγυρίσει. Αντίθετα ο Ηρακλής πέτυχε και τέταρτο γκολ με πέναλτι που κέρδισε ο Κάσσος και έφερε και αποβολή του Γκουγκούδη.
Δείτε το Βίντεο του αγώνα:
Έτσι οι Θεσσαλνικείς έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη και σε σκορ και σε σημασία, με ευκολία που ούτε οι ίδιοι δεν περίμεναν.
11. Λάθος γύρισμα του Στάμου προς τον Τσάμη παρενέβη ο Τσιλιανίδης και πλάσσαρε για το 0-1
13. Σέντρα του Μπουκουβάλα στην καρδιά της κιτρινόμαυρης άμυνας όπου με εξαιρετική κεφαλιά ο Κάσσος σημείωσε το 0-2
59. Οι παίκτες του Ηρακλή έκλεψαν την μπάλα έξω από την περιοχή και τροφοδοτήθηκε ο Περόνε, που με σουτ από πλάγια νίκησε για τρίτη φορά τον Τσάμη
86. Ο Κάσσος μπαίνει μόνος μέσα στην περιοχή όπου πριν σουτάρει ανατρέπεται από τον Γκουγκούδη. Καταλογίζεται πέναλτι και ο αμυντικός της Αναγέννησης αποβάλλεται. Την εσχάτη των ποινών εκτελεί ο Πορτουλίδης και πετυχαίνει το 0-4
20. Το πρώτο σουτ της Αναγέννησης στο παιχνίδι, με τον Μπιτέλη, που δεν ανησύχησε τον Χουάντερσον
21. Δύσκολες στιγμές για την άμυνα της Αναγέννησης με αλλεπάλληλα σουτ να αποκρούονται από τα σώματα των αμυντικών. Τελικά η μπάλα γύρισε στο ύψος του πέναλτι για να τον Τσιλιανίδη που σούταρε αλλά δεν νίκησε τον Τσάμη.
36. Η κορυφαία στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο 45λεπτο με τον Μπιτέλη να παίζει το 1-2 με τον Τσάμη και τον πρώτο να πλασσάρει από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά τον Χουάντερσον να αντιδρά θετικά.
37. Γέμισμα του Πορτουλίδη έφερε μόνο στο δεύτερο δοκάρι τον Στάμου, που αστόχησε από κοντά
68. Σουτ του Περόνε έξω από την περιοχή πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι
86. Αποβολή με απ’ ευθείας κόκκινη για τον Γκουγκούδη
Οι Συνθέσεις
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ(Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Νίκιτς, Στάμου, Βουτσιάς(72 Παναγιωτόπουλος), Σάββας, Τζέκος, Γκουγκούδης, Μαυριάς(65 Χατζηρίζος), Κουλίδης(46 Μπουντούρης), Παπαργυρίου, Μπιτέλης
ΗΡΑΚΛΗΣ(Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Τσιλιανίδης(78 Κυριακίδης), Περόνε(70 Λουκίνας), Πορτουλίδης, Σιατραβάνης(60 Ρομάνο), Μπαρτολίνι, Κάσσος, Ζιαμπάρης