Νίκη δια περιπάτου (4-0) για την Αναγέννηση κόντρα στο Φωκικό (+ Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Αγώνας χωρίς αύριο ήταν για την Αναγέννηση η αναμέτρηση με το Φωκικό στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο. Οι κιτρινόμαυροι αναζητούσαν πάση θυσία το τρίποντο απέναντι στην ουραγό ομάδα της βαθμολογίας και πέτυχαν τον στόχο τους με το εμφαντικό και καθόλα δίκαιο 4-0 μετά από πολύ καλή και πειστική εμφάνιση.
Η Αναγέννηση μπροστά σε 500 περίπου φιλάθλους τους και φορώντας την νέα εμφάνιση, που αποδείχθηκε γούρικη, έβαλε φρένο σ’ ένα σερί αρνητικών αποτελεσμάτων και επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών, αποκτώντας ψυχολογία για τη συνέχεια και στέλνοντας μήνυμα ότι είναι εδώ και μπορεί ακόμα καλύτερα.
Το 4-3-3 ήταν η επιλογή του κ. Θεοδοσιάδη στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Με Κουτσόπουλο τερματοφύλακα δεξιό μπακ τον Σάββα και αριστερό τον Δημόπουλο. Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Φωτιάς και Οικονόμου.
Μπροστά από τα στόπερ πρωθούσε την μπάλα ο Νίκιτς, με τους Μπιτέλη και Πέεφ να καλύπτουν τους χώρους της μεσαίας γραμμής δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.
Στα άκρα της επίθεσης εναλλάσσονταν ο Σαϊν με το Μαυριά και σέντερ φορ ήταν ο Τζέκος.
Από την πλευρά του ο κ. Τσιγαρίδας ξεκίνησε με 4-4-1-1 και τον Αμουτζάκη κάτω από τα δοκάρια. Δεξιά στην άμυνα τον Ευαγγελιδάκη, αριστερά τον Μαρκάκη και στόπερ τους Δημητρίου Πολυχρονάκη. Αμυντικά χαφ ήταν οι Ζαχαρόπουλος, Κασνέτση, δεξιά στη μεσαία γραμμή ο Κουλός και αριστερά ο Ζαρκάδας.
Μπροστά από την τετράδα του κέντρου και πίσω από τον καθαρόαιμο επιθετικό που ήταν ο Γεωργουσόπουλος, αγωνιζόταν ο αρχηγός του Φωκικού, ο Καλλέργης.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Η μορφή του ματς
Δεν υπήρξε κάποια στιγμή του 90λεπτου που να αμφισβητήθηκε η υπεροχή της Αναγέννησης έναντι του Φωκικού. Ακόμα και όταν το παιχνίδι ήταν στο 0-0, ήταν φανερό πως θα έμπαινε γκολ και θα υπό φυσιολογικές συνθήκες θα το πετύχαινε η Αναγέννηση.
Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν δυνατά και επιχείρησαν να «πνίξουν» τον αντίπαλό τους με πολλή πίεση στα ¾ του γηπέδου. Δημιούργησαν πολλά προβλήματα από τα πλάγια με τους κινητικούς και γρήγορους Μαυριά και Σαϊν, βγήκαν μπαλιές και από τα τρία χαφ και είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Τζέκο που δεν μπόρεσαν να τον σταματήσουν σχεδόν ποτέ τα στόπερ του Φωκικού.
Είχαν αρκετές τελικές και τρεις που μπορούν να χαρακτηριστούν καλές ευκαιρίες στο πρώτο 25λεπτο, μην αφήνοντας τον Φωκικό να απειλήσει ουσιαστικά τη δική τους εστία. Από το 25 μέχρι το 33 οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να ισορροπούν, χωρίς όμως να δημιουργούν φάσεις και στον 33 άνοιξε το σκορ με τον Τζέκο και διευρύνθηκε πέντε λεπτά αργότερα με ασίστ του ίδιου και σκόρερ τον Μαυριά.
Ένα χαλάρωμα μετά το 2-0 έφερε και την μοναδική ευκαιρία του Φωκικού στο πρώτο 45λεπτο με δοκάρι σε σουτ του Καλλέργη.
Η επανάληψη ξεκίνησε με δύο αλλαγές. Ο κ. Θεοδοσιάδης αντικατέστησε για προληπτικούς λόγους τον Μαυριά που ένιωσε ένα τράβηγμα στον προσαγωγό με τον Γκουγκούδη που λίγο αργότερα χρίστηκε σκόρερ. Ο κ. Τσιγαρίδας έκανε μια αλλαγή θέσης με τον Ντάφλο να παίρνει την θέση του Κουλού.
Ο Φωκικός προσπάθησε στο πρώτο 5λεπτο να πιέσει και να δημιουργήσει προϋποθέσεις για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Όχι μόνο δεν τα κατάφερε αλλά από 52 βρέθηκε με τρία γκολ πίσω και κάπου εκεί έγινε αντιληπτό ότι ο νικητής του παιχνιδιού έγινε από νωρίς γνωστός και το μόνο ζητούμενο ήταν το σκορ και τίποτα περισσότερο.
Η ψαλίδα άνοιξε ακόμα περισσότερο στο 68 με την Αναγέννηση να φθάνει στο 4-0 και να δείχνει ότι μπορεί να συνεχίσει να σκοράρει απέναντι στους σπασμωδικά αντιδρώντες φιλοξενουμένους.
Από τον πάγκο ο κ. Θεοδοσιάδης είχε ήδη αλλάξει τον Μπιτέλη με τον Μίχο και μετά το καρέ των γκολ ξεκούρασε και τον Νίκιτς ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Κουλίδη.
Ο χρόνος που απέμενε είχε περισσότερο τυπικό χαρακτήρα και οι εκατέρωθεν προσπάθειες στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν πιο πολύ ατομικό παρά ομαδικό χαρακτήρα. Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν δημιουργήθηκε κάποια άλλη ευκαιρία και το 4-0 χαρακτήρισε πλήρως ένα ματς που είχε μοναδικό πρωταγωνιστή την Αναγέννηση.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Τα γκολ
33. Η μπάλα έφθασε στον Τζέκο λίγο μέσα στην μεγάλη περιοχή. Ο σέντερ φορ της Αναγέννησης ελίχθηκε ανάμεσα σε δύο αμυντικούς, βρέθηκε «φάτσα» με την εστία και νίκησε τον Αμουτζάκη πετυχαίνοντας το 1-0
38. Ο Τζέκος πάλεψε στον αέρα με τα στόπερ των φιλοξενουμένων και κέρδισε την κεφαλιά προωθώντας την μπάλα αριστερά στην περιοχή εκεί που κινούνταν ο Μαυριάς. Ο τελευταίος από ευνοϊκή θέση και ξεμαρκάριστος, νίκησε με σουτ για δεύτερη φορά τον Αμουτζάκη
52. Κατά μέτωπο επίθεση του Πέεφ και πάσα, την κατάλληλη στιγμή, στον Σαϊν που σούταρε δυνατά τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι. Η μπάλα πήγε δεξιά όπου κινούνταν ο Γκουγκούδης που με δυνατό σουτ δεν αστόχησε στην κενή σχεδόν εστία
68. Κούρσα του Γκουγκούδη από αριστερά και παράλληλη σέντρα έφερε την μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή και ο Ευαγγελιδάκης προσπαθώντας να διώξει σκόραρε εις βάρος της ομάδας του.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Το φιλμ του αγώνα
4. Επέλαση του Σαϊν από αριστερά και σέντρα, απέκρουσε ο Αμουτζάκης και η μπάλα στρώθηκε στον Πέεφ που σούταρε σημαδεύοντας την εξωτερική πλευρά των δικτύων
14. Σουτ του Μαυριά έξω από την περιοχή στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Φωκικού
25. καλό και δυνατό σουτ του Μπιτέλη απείλησε τον Αμουτζάκη αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
41. Προσπάθεια από δεξιά και δυνατό σουτ του Καλλέργη σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Κουτσόπουλου
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Οι συνθέσεις
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος, Φωτιάς, Οικονόμου, Νίκιτς (72' Κουλίδης), Μαυριάς (46' Γκουγκούδης), Σαϊν, Τζέκος, Μπιτέλης (62' Μίχος), Πέεφ
Φωκικός (Τσιγαρίδας): Αμουτζάκης, Δημητρίου, Καλλέργης, Γεωργουσόπουλος, Ευαγγελιδάκης, Μαρκάκης, Ζαχαρόπουλος, Πολυχρονάκης(56 Σκαρίμπας), Ζαρκάδας (65' Χαλιώτης), Κάσνετση, Κουλός (46' Ντάφλας)
Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:
Λαμία - Εθνικός Σερρών 2-0
Πιερικός - Λάρισα 0-0 (Παρασκευή)
Αναγέννηση Καρδίτσας - Φωκικός 4-0
Ολυμπιακός Βόλου - Αγροτικός Αστέρας 3-1
Τύρναβος - Απόλλων 1926 1-0
ΡΕΠΟ: Ζάκυνθος
Την Δευτέρα στις 18:00 ολοκληρώνεται η αγωνιστική με τον αγώνα Ηρακλής - Αιγινιακός.
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Στις Σέρρες θα αγωνιστεί την ερχόμενη αγωνιστική η Αναγέννηση απέναντι στον τοπικό Εθνικό που έχει τον ίδιο στόχο με τους κιτρινόμαυρους, δηλαδή την παραμονή στην κατηγορία μέσω των play out. Από την αγωνιστική ξεχωρίζει το μεγάλο Θεσσαλικό ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΛ και Ολυμπιακό Βόλου.
Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:
Πιερικός - Λαμία
Εθνικός Σερρών - Αναγέννηση Καρδίτσας
Λάρισα - Ολυμπιακός Βόλου
Φωκικός - Ζάκυνθος
Αγροτικός Αστέρας - Τύρναβος
Απόλλων 1926 - Αιγινιακός
Ρεπό: Ηρακλής