Ντέρμπι κορυφής στο Δ.Α.Κ. την Κυριακή για τον 4ο όμιλο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Μετά από μια εβδομάδα ξεκούρασης λόγω του εορτασμού της 25ης Μαρτίου, οι ομάδες του 4ου ομίλου επιστρέφουν στις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους, τέσσερις αγωνιστικές πριν από το τέλος της σεζόν.
Το σημαντικότερο παιχνίδι γίνεται στην Καρδίτσα, στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης όπου ο 3ος βαθμολογικά Α.Ο. Καρδίτσα υποδέχεται τον 2ο βαθμολογικά Αμπελωνιακό σε ένα αγώνα "ζωής και θανάτου" για τις δύο ομάδες. Στα Καμένα Βούρλα αγωνίζεται η Αναγέννηση Καρδίτσας με την τοπική ομάδα και δεν αναμένεται να συναντήσει κάποιο πρόβλημα από την ουραγό του πρωταθλήματος ενώ τοπικό ντέρμπι έχουμε στο Μουζάκι με την Α.Ε. Μουζακίου να θέλει ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο από τον Ταυρωπό.
Σημαντικοί αγώνες ωστόσο γίνονται σε Αλμυρό όπου η τοπική ομάδα φιλοξενεί την πρωτοπόρο Ελασσόνα που θέλει μόνο νίκη, ενώ νίκη θέλει και ο Πυργετός επί του αδιάφορου Πύρασου για να αυξήσει τις πιθανότητες παραμονής στην κατηγορία. Τέλος, αγώνας που θα κρίνει πολλά για την παραμονή στην κατηγορία γίνεται στο Καρπενήσι με τον ΑΠΟΚ Βελούχι να αντιμετωπίζει τον Αγρότη Λιανοκλαδίου.
Α.Ο. Καρδίτσα - Αμπελωνιακός
Και οι δύο ομάδες παρά την διακοπή της μιας εβδομάδας φρόντισαν να διατηρήσουν την αγωνιστική ετοιμότητα των παικτών τους σε υψηλό επίπεδο για την κρίσιμη συνέχεια. Ο μεν Α.Ο. Καρδίτσα αγωνίστηκε σε επίσημο αγώνα με την Αναγέννηση για το κύπελλο και γνώρισε την ήττα με 2-1 ενώ ο Αμπελωνιακός έδωσε "γερό" φιλικό με την Ελασσόνα και αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1.
Περιθώριο για στραβοπάτημα πλέον για τον Α.Ο.Κ. δεν υπάρχει που αντιμετωπίζει τον συγκεκριμένο αγώνα ως τελικό. Οι "κυανόλευκοι" έχοντας βαθμολογικό ντεζαβαντάζ από την Ελασσόνα αλλά και τον Αμπελωνιακό ελπίζουν μόνο στο απόλυτο των τεσσάρων νικών που με προϋποθέσεις μπορεί να τους δώσει το εισιτήριο ανόδου.
Στα αγωνιστικά τώρα ο Τάσος Γκουτζίδης αντιμετωπίζει πρόβλημα μόνο από την απουσία του Γκόλια λόγω της κόκκινης που δέχθηκε στην Ελασσόνα ενώ πάντα υπάρχει η μακροχρόνια απουσία του Ταχτιντή. Απ' την άλλη ο Αμπελωνιακός του Τάκη Παραφέστα, η μέγαλη έκπληξη του πρωταθλήματος, κατεβαίνει χωρίς ελλείψεις και με την παρουσία φίλων της ομάδας που αναμένεται να ταξιδέψουν για τον πολύ σημαντικό αγώνα. Τον 12ο παίκτη όμως αναμένεται να τον έχει στο γήπεδο ο Α.Ο.Κ., καθώς η κρισιμότητα του αγώνα έχει ανεβάσει τον ενδιαφέρον του φίλαθλου κόσμου της πόλης, που αναμένεται να συμπαρασταθεί ενεργά στην προσπάθεια των ποδοσφαιριστών.
Θυμίζουμε ότι στον αγώνα του α' γύρου η ομάδα του Αμπελωνιακού είχε επικρατήσει με 1-0 με γκολ του Αλεξανδρή στο 49'.
Καμένα Βούρλα - Αναγέννηση Καρδίτσας
Χειρότερος αντίπαλος για την Αναγέννηση Καρδίτσας είναι η χαλάρωση λόγω της δυναμικότητας του αντιπάλου αλλά και τα όσα έχουν γίνει τις τελευταίες ημέρες εξωαγωνιστικά και έχουν να κάνουν με την τιμωρία της ομάδας με χρηματικό πρόστιμο κ.ο.κ. Όλα αυτά, σε συνδυασμό με τις τελευταίες δύο εμφανίσεις της ομάδας με Πύρασο και Α.Ο.Κ. που δεν ήταν του διαμετρήματος που θα ήθελαν όσοι είναι κοντά στην ομάδα, δημιουργούν ένα ελαφρώς ομιχλώδες τοπίο το οποίο καλούνται την Κυριακή οι ποδοσφαιριστές της ομάδας να το απομακρύνουν με καλή εμφάνιση και νίκη.
Αγωνιστικά ο Σάκης Θεοδοσιάδης δεν θα έχει μαζί του τον Κλάζογλου που είναι τιμωρημένος. Τέλος, να θυμίσουμε ότι η Αναγέννηση είχε επιβληθεί στον α' γύρο με 4-0 με χατ τρικ που σημείωσε ο Μπουντούρης και ένα αυτογκόλ από την ομάδα των Καμένων.
Α.Ε. Μουζακίου - Α.Ο. Ταυρωπός
Τοπικό ντέρμπι στο Μουζάκι την Κυριακή με την Α.Ε.Μ. των πολλών ελλείψεων να υποδέχεται τον Ταυρωπό σε ένα αγώνα που ωστόσο δεν υπάρχει κίνητρο βαθμλογικό για καμία από τις δύο ομάδες. Από πλευράς γηπεδούχων θα απουσιάσουν οι Ζαρνακούπης Κ. Κανιούρας, και Ζαρνακούπης Χ. που είναι τιμωρημένοι ενώ για τον Ταυρωπό δεν υπάρχουν παίκτες με ποινή.
Το πρόγραμμα των αγώνων της 1ης Απριλίου με ώρα έναρξης στις 16:00
ΑΠΟΚ Βελούχι - Αγρότης Λιανοκλαδίου (Μακρυπόδης Νικ. - Σπανός Θεμ. - Αναγνωστόπουλος Γ. από Σ.Δ. ΕΠΣ Αχαΐας)
Αλμυρός - Π.Ο. Ελασσόνας (Μανουράς Χρ. - Μανουράς Νικ. - Μαργιώλης Αθ. από Σ.Δ. ΕΠΣ Τρικάλων)
Πυργετός - Πύρασος Ν. Αγχιάλου (Γκαραγκάνης Ιωά. - Ατματζίδης Δ. - Ζάχος Δημ. από Σ.Δ. ΕΠΣ Πιερίας)
Καμένα Βούρλα - Αναγέννηση Καρδίτσας (Ρούσσης Δημ. - Καπέσιος Γ. - Αναστασίου Παν. από Σ.Δ. ΕΠΣ Θεσσαλίας)
Α.Ε. Μουζακίου - Α.Ο. Ταυρωπός (Μυλωνάς Κων. - Ιωαννίδης Νικ. - Τζώρτζος Ιωά. από Σ.Δ. ΕΠΣ Κοζάνης)
Α.Ο. Καρδίτσα - Αμπελωνιακός (Αγγελάκης Αγγ. - Περικλείδης Νικ. - Χαδημόγλου Αθ. από Σ.Δ. Μακεδονίας)
Το KarditsaLive.Net και αυτή την Κυριακή θα είναι μαζί σας LIVE από τις 15:30, όπου και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όσα συμβαίνουν στα γήπεδα του 4ου ομίλου της Δ' Εθνικής.