Έπαιξε και πάλι με την φωτιά η Αναγέννηση... Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Άλλο ένα αγώνα γκραν γκινιόλ είχαμε το απόγευμα της Κυριακής στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας με την Αναγέννηση να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο από τον Αιγινιακό καταφέροντας ωστόσο να περισσώσει τον ένα βαθμό στο τέλος του αγώνα.
Σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο η Αναγέννηση πραγματοποίησε μια ακόμα μέτρια εμφάνιση και βρέθηκε πίσω στο σκορ αρχικά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πλατάκη στο 39' και στο 66' όταν ο Έξαρχος με προβολή έδωσε προβάδισμα με δύο τέρματα στους φιλοξενούμενους παγώνοντας κυριολεκτικά το Στάδιο.
Η Αναγέννηση ωστόσο για μια ακόμα φορά, φέτος αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ, ανάτρεψε έστω μερικώς την υπάρχουσα κατάσταση πετυχαίνοντας δύο γκολ με τον Αθανασιάδη αρχικά (76') που κατέβασε την σέντρα του Γεωργακόπουλου και πλάσαρε εύστοχα, ενώ με την συμπλήρωση των 90' είχαμε την ισοφάριση από τον Κρανιώτη και έπειτα από σέντρα του Μυργιώτη.
Παράπονα για την διαιτησία του Κερκυραίου Κολιγά έχει η Αναγέννηση, που ζητά σε δύο φάσεις πέναλτι, μία σε ανατροπή του Αθανασιάδη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και μια στην επανάληψη σε χέρι προτεταμένο αμυνομένου εντός της περιοχής.
Συνθέσεις ομάδων:
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Παπαδόπουλος, Πάτρας, Δούκας (55' Γεωργακόπουλος), Γκουγκούδης (82' Βενέτης), Τζάνης (71' Μυργιώτης), Γκόλιας, Ρόβας, Κρανιώτης, Χατζηρίζος, Αθανασιάδης, Μπουντούρης.
Αιγινιακός (Βλάχος): Σακελλαρίδης, Μήτρακας (76' Γιαουτζής), Καραγιάννης, Τασίδης, Λιόλιος, Ζούρκος, Αχαλινόπουλος, Μποταϊτης, Προβατίδης (46' Καθάριος), Πλατάκης, Έξαρχος (80' Μπικούδης).
Ισόπαλο με 2-2 έληξε και το Θεσσαλικό ντέρμπι και με παρόμοια εξέλιξη καθώς ο γηπεδούχος Οικονόμος προηγήθηκε με 2-0 για να ισοφαρίσει στο β' μέρος ο Τύρναβος σε 2-2. Νίκη για τον Απόλλων Καλαμαριάς επί του Εθνικού με 1-0, που άνοιξε έτσι ακόμα πιο πολύ την διαφορά από την 2η θέση.
Στη 2η θέση σκρφάλωσε η Κασσιώπη που πέρασε από την Δόξα Κρανούλας, ενώ νίκη ανάσα πέτυχε η Ζάκυνθος επί του Οδ. Κορδελιού.
Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Τύρναβος 2-2
Βατανιακός - Τηλυκράτης 2-1
Απόλλων Καλαμαριάς - Εθνικός Σιδηροκάστρου 1-0
Ζάκυνθος - Οδυσσέας Κορδελιού 2-1
Δόξα Κρανούλας - Κασσιώπη 0-1
Αναγέννηση Καρδίτσας - Αιγινιακός 2-2
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη των αγώνων της ημέρας. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να δείτε εδώ.
Αγώνα κυπέλλου Ελλάδας δίνει μεσοβδόμαδα η ομάδα της Αναγέννησης στην Κρήτη κόντρα στον Πλατανιά, ομάδα της Super League και αναμφίβολλα πρόκειται για αγώνα πρόκληση παρότι ξεκάθαρο φαβορί στην διπλή αναμέτρηση είναι η ομάδα των Χανίων. Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα η Αναγέννηση αγωνίζεται στην έδρα του Τηλυκράτη, ενώ η πρωτοπόρος στη βαθμολογία Καλαμαριά αγωνίζεται εκτός με τον σημερινό αντίπαλο της Αναγέννησης.
Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:
Εθνικός Σιδηροκάστρου - Κασσιώπη
Τηλυκράτης - Αναγέννηση Καρδίτσας
Οδυσσέας Κορδελιού - Οικονόμος Τσαριτσάνης
Αιγινιακός - Απόλλων Καλαμαριάς
Ζάκυνθος - Βατανιακός
Τύρναβος - Δόξα Κρανούλας