Για την άνοδο Αναγέννηση και Α.Ο.Κ. - Αντίο από Α.Ε.Μ. και Ταυρωπό Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Να επισημοποιήσει την επιστροφή στα επαγγελματικά πρωταθλήματα θα επιδιώξει το απόγευμα της Τετάρτης 2 Μαΐου, για την τελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου η Αναγέννηση Καρδίτσας υποδεχόμενη τον Αμπελωνιακό ενώ ο Α.Ο.Κ. αγωνίζεται στην έδρα του Πυργετού έχοντας το δεύτερο λόγο σε ότι αφορά την άνοδο και στην περίπτωση που δεν υπάρξει νικηφόρο αποτέλεσμα στο Δημοτικό Στάδιο για τους "κιτρινόμαυρους".
Αυξημένο ενδιαφέρον υπάρχει για την τελευταία αγωνιστική καθώς τρεις ομάδες διεκδικούν την άνοδο, με ξεκάθαρο φαβορί όμως την Αναγέννηση που κρατά την τύχη στα "χέρια" της, ενώ τρεις ομάδες επίσης παλεύουν να αποφύγουν την μια θέση που οδηγεί στα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα με την ομάδα του ΑΠΟΚ Βελούχι να είναι στην δυσμενέστερη θέση.
Αναγέννηση Καρδίτσας - Αμπελωνιακός
Πολύ κοντά στην άνοδο πλέον η Αναγέννηση Καρδίτσας μετά από ένα απίστευτο αγωνιστικά β' γύρο που σε συνδυασμό με την διοικητική "κατάρρευση" της Ελασσόνας τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της χρονιάς, της δίνει τη δυνατότητα να πετύχει τον στόχο της ανόδου. Η ψυχολογία των παικτών είναι στα "ύψη" πλέον μετά και το τελευταίο "διπλό" στην έδρα του Π.Ο.Ε. και μαζί με την συμπαράσταση του κόσμου αναμένεται να πετύχει άλλη μια νίκη που θα της δώσει το πρωτάθλημα και την άνοδο.
Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Τάκη Παραφέστα, πραγματοποίησε μια εκπληκτική πορεία φέτος, θυμίζοντας κάτι από Οικονόμο Τσαριτσάνης, αλλά στο τέλος δεν άντεξε και έμεινε εκτός της διεκδίκησης της ανόδου. Ωστόσο οι εξαιρετικές αμυντικές τις επιδόσεις με λιγότερο από 0,5 γκολ ανά αγώνα, θα πρέπει να προσεχθούν ιδιαίτερα από την γηπεδούχο Αναγέννηση, ώστε να μην υπάρξουν αρνητικές εκπλήξεις.
Αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν για τον Σάκη Θεοδοσιάδη που αναμένεται να παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα. Να θυμίσουμε ότι στον αγώνα του α' γύρου οι δύο ομάδες είχαν μείνει στην "λευκή" ισοπαλία ενώ ο συγκεκριμένος αγώνας συνοδεύθηκε και από το ντεμπούτο του Θεοδοσιάδη στον πάγκο της ομάδας.
Πυργετός - Α.Ο. Καρδίτσα
Νίκη στην φυσική έδρα του Πυργετού για να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες για άνοδο έχει θα προσπαθήσει να πετύχει ο Α.Ο. Καρδίτσα το απόγευμα της Τετάρτης. Προσπάθεια καθόλου εύκολη βέβαια καθώς όπως προαναφέραμε ο Πυργετός επιστρέφει μετά από μήνες στην φυσική του έδρα για αυτό το κρίσιμο παιχνίδι ενώ παράλληλα "καίγεται" για την κατάκτηση ενός τουλάχιστον βαθμού ώστε να παραμείνει στην κατηγορία.
Αγωνιστικά προβλήματα για τους δύο προπονητές δεν υπάρχουν ενώ ο Α.Ο.Κ. καλείται παράλληλα να ξεπεράσει και μια ιδιαίτερα αρνητική παράδοση με την ομάδα του Πυργετού εκτός έδρας, με τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες και τέρματα 8-1.
Α.Ε. Μουζακίου - Αλμυρός
Να κλείσουν την χρονιά με νίκη θέλουν στην Α.Ε. Μουζακίου αφού μετά από τρεις συνεχόμενες συμμετοχές, φέτος επιστρέφουν στο πρωτάθλημα της Α' Ερασιτεχνικής Καρδίτσας. Παρόμοια μοίρα θα έχουν και οι φιλοξενούμενοι που ωστόσο έρχονται από δύο συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα που τους έδωσαν τέσσερις βαθμούς και βρίσκονται στο +3 από την Α.Ε. Μουζακίου. Για άλλη μια αγωνιστική θα απουσιάσει ο Κανιούρας για την Α.Ε.Μ. που είναι τιμωρημένος. Στον αγώνα του α' γύρου οι δύο ομάδες είχαν μείνει στην ισοπαλία με την Α.Ε.Μ. να ισοφαρίζει σε 1-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Α.Ο. Ταυρωπός - Αγρότης Λιανοκλαδίου
Βαθμολογικό ενδιαφέρον μόνο για τους φιλοξενουμένους έχει ο συγκεκριμένος αγώνας, καθώς θέλουν τη νίκη για να μην μπλέξουν σε σενάρια υποβιβασμού ή αγώνα μπαράζ. Από την άλλη και οι "πορτοκαλί" του Λ. Καλογεράκη θέλουν τη νίκη για να κλείσουν τη χρονιά θετικά και για να σταματήσουν το αρνητικό σερί αποτελεσμάτων με έξι συνεχόμενες ήττες και τέρματα 17-0! Στον αγώνα του α' γύρου η ομάδα του Αγρότη είχε κερδίσει με 1-0.
Βαθμολογικό ενδιαφέρον υπάρχει και στους δύο τελευταίους αγώνες της ημέρας ανάμεσα στον Πύρασο και την Ελασσόνα με την φιλοξενούμενη να θέλει τη νίκη περιμένοντας ήττες για Αναγέννηση και Α.Ο.Κ. ώστε να πανηγυρίσει την πρώτη θέση ενώ στα Καμένα Βούρλα η ομάδα του ΑΠΟΚ Βελούχι θα επιδιώξει το "διπλό" που σε συνδυασμό με άλλα αποτελέσματα μπορεί να της δώσει την παραμονή ή την δυνατότητα παραμονής μέσα από μπαράζ. Η βαρύτερη ήττα της χρονιάς 8-0 στον α΄γύρο ωστόσο μπορεί να πεισμώσει τους γηπεδούχους, που θα προσπαθήσουν να κάνουν την ζημιά στους φιλοξενούμενους.
Σενάρια ισοβαθμιών για την 1η θέση:
- Σε ισοβαθμία Αναγέννησης - Ελασσόνας η Αναγέννηση πλεονεκτεί στα μεταξύ τους παιχνίδια καθώς έχει μια νίκη με 2-0 και μια ήττα με 2-1
- Σε ισοβαθμία Αναγέννησης - Α.Ο.Κ. ο Α.Ο.Κ. πλεονεκτεί καθώς έχει μια νίκη και μια ισοπαλία στα μεταξύ τους παιχνίδια
Σενάρια ισοβαθμιών για την αποφυγή του υποβιβασμού (της 7ης θέσης):
- Σε ισοβαθμία Πυργετού - ΑΠΟΚ Βελούχι έχουμε αγώνα μπαράζ γιατι στα μεταξύ τους παιχνίδια έχουμε νίκη 4-1 για τον Πυργετό και 3-0 για τον ΑΠΟΚ
- Σε ισοβαθμία Αγρότη Λιανοκλαδίου - ΑΠΟΚ Βελούχι η ομάδα του ΑΠΟΚ πλεονεκτεί στα μεταξύ τους παιχνίδια, καθώς έχει μια νίκη με 2-0 και μια ήττα με 1-0
- Σε τριπλή ισοβαθμία Αγρότη Λιανοκλαδίου - ΑΠΟΚ Βελούχι - Πυργετού πλεονεκτούν οι δύο πρώτοι καθώς στα μεταξύ τους παιχνίδια συγκεντρώνουν 7, 9 και 4 βαθμούς αντίστοιχα.
Το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής και οι διαιτητές (Ώρα έναρξης στις 17:00):
Πύρασος Ν. Αγχιάλου - Π.Ο. Ελασσόνας (Ζούγρας Δ. - Τσιαμπάζης Χρ. - Ξενακίδης Ιω. από Σ.Δ. ΕΠΣ Κοζάνης)
Πυργετός - Α.Ο. Καρδίτσα (Μαστάκας Γ. - Πελετίδης Χρ. - Στάγκος Δ. από Σ.Δ. ΕΠΣ Μακεδονίας)
Α.Ο. Ταυρωπός - Αγρότης Λιανοκλαδίου (Τσέτσιλας Κ. - Στεργιόπουλος Ευθ. - Στεφούλης Αθ. από Σ.Δ. ΕΠΣ Γρεβενών)
Καμένα Βούρλα - ΑΠΟΚ Βελούχι (Χαλβατζάκος Στ. - Τσιγγινές Χρ. - Τριάντος Χρ. από Σ.δ. ΕΠΣ Θεσσαλίας)
Αναγέννηση Καρδίτσας - Αμπελωνιακός (Λιαχούδης Γ. - Μερκενίδης Κ. - Πατσιάς Αστ. από Σ.Δ. ΕΠΣ Μακεδονίας)
Α.Ε. Μουζακίου - Αλμυρός (Τζοφώλης Αρ. - Λεωνίδας Κ. - Χιώτης Στ. από Σ.Δ. ΕΠΣ Τρικάλων)
Το KarditsaLive.Net θα είναι μαζί σας LIVE την Τετάρτη 2 Μαΐου από τις 16:30, όπου και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όσα συμβαίνουν στα γήπεδα του 4ου ομίλου της Δ' Εθνικής.