Ισονομία ζητά η Αναγέννηση με έγγραφο στην Football League Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Έγγραφο με το οποίο η νυν διοίκηση της Αναγέννησης ζητά ισονομία σε περίπτωση δικαίωσης των ομάδων του Ολυμπιακού Βόλου, του Ηρακλή και της Καβάλας φέρνει στη δημιότητα η ιστοσελίδα gazzetta.gr.
Αναλυτικά το ρεπορτάζ από την συγκεκριμένη ιστοσελίδα:
Το gazzetta.gr αποκαλύπτει ότι η Αναγέννηση Καρδίτσας με έγγραφό της στην Football League σχετικά με την αναδιάρθρωση ζητάει ισονομία και αποκατάσταση όπως στις περιπτώσεις των Ηρακλή, Καβάλας και Ολυμπιακού Βόλου.
Πέρυσι, πολλές ήταν οι ομάδες - άλλες άδικα και άλλες δίκαια - που υποβιβάστηκαν μετά από αποφάσεις είτε της ΕΕΑ είτε της Επιτροπής Ιδιότητας και Μετεγγραφών της ΕΠΟ. Μία από αυτές ήταν και η Αναγέννηση Καρδίτσας, που ξαφνικά βρέθηκε στη Δ' Εθνική για χρέος 200 ευρώ (!) και ενώ σε παρόμοιες περιπτώσεις οι αποφάσεις ήταν αθωωτικές.
Με αφορμή τη συζήτηση για αναδιάρθρωση των κατηγοριών με σκοπό την... εν μέρει δικαίωση των Καβάλας, Ηρακλή και Ολυμπιακού Βόλου, που είναι πολύ πιθανό να βρεθούν στη δεύτερη κατηγορία, το gazzetta.gr αποκαλύπτει ότι οι Καρδιτσιώτες απέστειλαν έγγραφο στην Football League, ζητώντας ισονομία. Τι σημαίνει αυτό; Ότι ζητούν να εξεταστεί και η δική τους περίπτωση, καθώς θεωρούν αδιανόητες τις αποφάσεις που πάρθηκαν το περασμένο καλοκαίρι! Οι άλλοι τρεις που διεκδίκησαν το δίκαιό τους, φαίνεται ότι το βρήκαν σε κάποιο βαθμό, κάτι που είναι αποφασισμένη να κάνει και η Αναγέννηση. Το έγγραφο αφορά τόσο την αποκατάσταση του πρώην πρόεδρου Σωτήρη Αντωνίου και μπορεί να φτάσει μέχρι και την αγωνιστική αποκατάσταση της ομάδας.
Να θυμίσουμε ότι η Football League - διοργανώτρια των πρωταθλημάτων της 2ης και της 3ης κατηγορίας - θα έχει συνάντηση με την ΕΠΟ κατά πάσα πιθανότητα την προσεχή Τρίτη (04/09), καθώς τη Δευτέρα (03/09) το ΔΣ της Ομοσπονδίας θα κηρύξει εκλογές για την 6η Οκτωβρίου. Επίσης, η Football League έχει ορίσει την κλήρωση για την προσεχή Πέμπτη (06/09) και μέχρι τότε θα γίνει προσπάθεια να βρεθεί λύση.
Μένει να δούμε αν αυτό το έγγραφο της Αναγέννησης και οι ενέργειες που θα γίνουν τις αμέσως επόμενες ημέρες φέρουν αποτελέσματα, ενώ είναι ακόμη άγνωστο το κατά πόσο αυτές μπορούν να «μπλοκάρουν» τις εξελίξεις στην υπόθεση, κάτι που ναι μεν μοιάζει δύσκολο, αλλά στο ελληνικό ποδόσφαιρο όλα είναι πιθανά... Άλλωστε, το νομικό πλαίσιο στο οποίο βασίστηκαν οι αποφάσεις σε βάρος της Αναγέννησης, όπως και αυτό στο οποίο θα στηριχθούν τώρα οι τυχόν αποφάσιες είναι τουλάχιστον αμφισβητούμενο. Το βέβαιο είναι ότι οι Καρδιτσιώτες θα πιέσουν όσο μπορούν για τα συμφέροντά τους.
Εντωμεταξύ φιλικό αγώνα δίνει το απόγευμα της Κυριακής 2 Σεπτεμβρίου στο Δημοτικό Στάδιο η ομάδα της Αναγέννησης με αντίπαλο τα Τρίκαλα. Ο Σάκης Θεοδοσιάδης θα έχει μια ακόμα ευκαιρία να δει τους παίκτες του αγωνιζόμενους και μάλιστα σε ένα τοπικό ντέρμπι της Δυτ. Θεσσαλίας, αποκομίζοντας χρήσιμα συμπεράσματα για τη συνέχεια.
Με ρυθμούς προπονήσεων κινούνται τα επόμενα παιχνίδια της Αναγέννησης που μέσα σε επτά ημέρες θα δώσει τέσσερις συνολικά αγώνες εκ των οποίων οι δύο επίσημοι. Η αρχή γίνεται με τον αγώνα Αναγέννηση - Λεοντάρι στο Δημοτικό Στάδιο την Τετάρτη που διοργανώνεται από την ΕΠΣ Καρδίτσας ανάμεσα στον πρωταθλητή και τον κυπελλούχο. Ακολουθεί την επόμενη ημέρα φιλικός αγώνας με τον Ατρόμητο Παλαμά στο γήπεδο του δευτέρου λόγω εγκαινίων του γηπέδου, συνεχίζεται το Σάββατο με την ΑΕΛ στο Δ.Α.Κ. και κλείνει την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου με τον αγώνα κυπέλλου Ελλάδος.