Ήττα 3-1 για την Α.Ε. Λεονταρίου από τον Ρήγα Φεραίο και αντίο Δ΄ Εθνική Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Οι απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών ήταν ίσως η βασική αιτία που η ομάδα του Κώστα Γκαβογιάννη ηττήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης στην έδρα της από τον Ρήγα Φεραίο με 3-1 και παράλληλα χάνει και την άνοδο στη Δ΄ Εθνική μετά και τη νίκη του Αχιλλέα Νεοκαισάρειας επί του Δωτιέα Αγιάς με το ίδιο σκορ.
Στη αναμέτρηση θα λέγαμε ότι από την αρχή τα πράγματα φάνηκαν δύσκολα για τους γηπεδούχους μιας και οι φιλοξενούμενοι αφού απείλησαν στο 14΄με το σου του Σπάθη που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σκούρα, άνοιξαν το σκορ στο 16΄ όταν ο Μιχαλίτσιος από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο Ρηγίνος ανενόχλητος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
Στο 20΄ ο Γούτσιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνει τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σκούρα, ενώ 21΄ο Μπίκας σουτάρει για να απομακρύνει σωτήρια ο τερματοφύλακας του Λεονταρίου.
Στο 24΄η ΑΕΛ έφτασε στην ισοφάριση όταν από μακρινή μπαλιά του Μαχαίρα ο Παπαευαγγέλου με σουτ μέσα από τη περιοχή έκανε το 1-1 για να ανεβάσει την απόδοση της στη συνέχεια αλλά χωρίς όμως το δεύτερο γκολ.
Για να φτάσουμε στο 38΄όταν από μια φάση που δεν μύριζε γκολ ο Ρηγίνος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μιχαλίτσης με πολύ ωραίο γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Σκούρα για το 1-2.
Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο χαμένες ευκαιρίες για τον Ρήγα που πλέον πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και συγκεκριμένα στο 50΄όταν ο Μπίκας πάσαρε στον Μιχαλίτση που σούταρε για να διώξει σε κόρνερ ο Σκούρας και στο 52΄ όταν από δεξιά ο Μιχαλίτσης επιχείρησε σέντρα σουτ η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Σκούρα και στην επιστροφή της ο Ρηγίνος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
Στο 70΄ η ΑΕΛ έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν από μπαλιά του Μαχαίρα ο Χαρβαλιάς χάνει το κοντρόλ και ο Γρίβας με εξ΄επαφής κεφαλιά στέλνει τη μπάλα άουτ.
Στο 77΄ο Τριχόπουλος κάνει το 1-3 μετά από σέντρα του Μιχαλίτση με σουτ εξ΄επαφής για να τελειώσει το παιχνίδι με ένα σουτ του Αρσενίδη στο 85΄για απομακρύνει ο Σφυρής.
Συνθέσεις ομάδων:
Α.Ε Λεονταρίου: Σκούρας, Παρθένης Κ, Καπερώνης(83΄ Μπλέτσας), Καλλιακούδας, Μαχαίρας, Αρσενίδης, Παπαευαγγέλου(56΄ Γρίβας), Κατσαρός, Αναγνωστόπουλος, Χαρβαλιάς, Θεοδωρόπουλος.
Ρήγας Φεραίος: Σφυρής, Γουτούλης, Βουραντζέρης, Σπάθης, Γούτσιος, Μπακάλης(66΄ Κοντούρης), Ρηγίνος(72΄ Τριχόπουλος), Μπλέτσας(66΄Χατζής), Τσιαντής, Μπίκας, Μιχαλίτσης.
Στον άλλο αγώνα της ημέρας ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί καθώς κέρδισε όπως προαναφέραμε με 3-1 τον Δωτιέα Αγιάς με σκόρερς τους Κόλα (6΄) και Κουμορτζή (40 ' και 48') ενώ μείωσε για την Λαρισινή ομάδα ο Μαλάκος στο 88'.
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Δωτιέας Αγιάς 3-1
Α.Ε Λεονταρίου – Ρήγας Φεραίο 1-3
Την προσεχή Κυριακή συνεχίζεται το πρόγραμμα των αγώνων για την 5η αγωνιστική χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον ωστόσο αφού Αχιλλέας Νεοκαισάρειας και Ρήγας Φεραίος εξασφάλισαν και μαθηματικά την άνοδο στην Δ' Εθνική.
Το πρόγραμμα των αγώνων της 5ης αγωνιστικής:
Δωτιέας Αγιάς - Α.Ε. Λεονταρίου
Ρήγας Φεραίος - Αχιλλέας Νεοκαισάρειας
* Η μη άνοδος της Α.Ε. Λεονταρίου συμπαρασύρει όπως έχουμε προαναφέρει την Δόξα Μητρόπολης στον υποβιβασμό στην Α1 Ερασιτεχνική της ΕΠΣ Καρδίτσας αφού η θέση της στην Α κατηγορία καταλαμβάνεται πλέον από την Α.Ε. Λεονταρίου.
Ρεπορτάζ και φωτογραφίες: Χρήστος Καλούτσας