Ήττα στις καθυστερήσεις για την Αναγέννηση από τη Λάρισα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Φιλική ήττα γνώρισε η Αναγέννηση Καρδίτσας στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης στο τρίτο κατά σειρά αγώνα της σε ισάριθμες ημέρες και με αντίπαλο την Λάρισα.
Ίσως στον πιο δυνατό αγώνα της προετοιμασίας η Αναγέννηση πάλεψε καθόλη την διάρκεια των 90' και τελικά ηττήθηκε με 1-2 από μια αντίπαλο που θα αγωνίζεται σε μια κατηγορία παραπάνω. Χωρίς ιδιαίτερα καλό ρυθμό ο αγώνας μέχρι το 20λεπτο, με την Αναγέννηση να έχει δυο υποψίες ευκαιριών με τους Χατζηρίζο και Μπουντούρη. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και δημιούργησαν 2-3 καλές στιγμές στην εστία του Παπαδόπουλου.
Στο β ημίχρονο παρά τις αλλαγές που έγιναν εκατέρωθεν διατηρήθηκε μια καλή κυκλοφορία της μπάλας από τις δύο ομάδες χωρίς όμως τις μεγάλες στιγμές μπροστά στις δύο εστίες.
Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε με την λήξη του ημιχρόνου εκμεταλευόμενη λάθος στο χώρο του κέντρου και τον πορτογάλο Ζεκίνια να χρίζεται σκόρερ έπειτα από εντυπωσιακή προσπάθεια και σέντρα του Δεινόπαπα. Οι "κιτρινόμαυροι" έφεραν τον αγώνα στα ίσα στο 82' με τον Σωκράτη Μπουντούρη να ισοφαρίζει με κεφαλιά (!) και έπειτα από σέντρα του Χατζηρίζου. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του Κου Αγγελακόπουλου πέτυχαν και 2ο τέρμα με κεφαλιά του Σκόνδρα και έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα.
Ο Σάκης Θεοδοσιάδης ξεκίνησε το φιλικό με το γνωστό κορμό παικτών και στην κορυφή της επίθεσης τον Αθανασιάδη, ενώ στο β' ημίχρονο πέρασε ο Αλέξης Κρανιώτης.
Περίπου 600 φίλοι της Αναγέννησης και μερικές δικάδες φίλων της ΑΕΛ βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο.
Συνθέσεις ομάδων:
Αναγέννηση Καρδίτσας: Παπαδόπουλος, Σάββας, Τζάνης, Πάτρας, Κουκούλης, Ρόβας, Γκόλιας, Μπουντούρης, Μπιτέλης, Χατζηρίζος και Αθανασιάδης. Έπαιξαν και οι: Γκουγκούδης, Κρανιώτης, Φλιούκας, Μυργιώτης, Υφαντής και Δούκας.
Λάρισα: Σέρεμετ, Σκούπρας, Ραπτάκης, Σκόνδρας, Δημόπουλος, Χατζής, Νεμπεγλέρας, Ζεκίνια, Πόνσε, Ζουρούδης και Δεινόπαπας. Έπαιξαν και οι: Καρανίκας, Σιατραβάνης, Παγώνης, Γκόγκα (τερμ), Μάγγος, Τσίγκας, Παπαϊωάννου, Χασομέρης και Γκαλίτσιος.
Μετά από ένα τριήμερο συνεχών φιλικων αγώνων, έρχεται η ώρα της ξεκούρασης για τους "κιτρινόμαυρους". Επόμενη προγραμματισμένη φιλική αναμέτρηση με τον Πιερικό στο Δημοτικό Στάδιο στις 16 Σεπτεμβρίου ενώ στις 22 θα ακολουθήσει το φιλικό με την ομάδα του Οικονόμου Τσαριτσάνης εκτός έδρας. Για τον επίσημο αγώνα για το κύπελλο που είχε προγραμματισθεί για τις 11 Σεπτεμβρίου ούτε λόγος αφού ούτε κλήρωση δεν έχει γίνει ακόμα, με όλη την αστάθεια που υπάρχει για την συμμετοχή ή όχι των τριών ομάδων (Ολυμπιακού Βόλου, Καβάλας και Ηρακλή) στην Football League.