Ξεκινά την Δευτέρα η προετοιμασία για την Αναγέννηση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Λίγες ώρες απέμειναν για την επίσημη πρεμιέρα της Αναγέννησης στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας το απόγευμα της Δευτέρας 30 Ιουλίου 2012.
Οι κιτρινόμαυροι μετά απο ένα μικρό διάλειμμα στη Δ' Εθνική επιστρέφουν ξανά στις επαγγελματικές κατηγορίες, αγωνιζόμενοι στην Football League 2.
Στην διάρκεια των προηγούμενων ημερών και μετά την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος του 4ου ομίλου, αρκετές ήταν οι αλλαγές στην ομάδα, με τις περισσότερες να αφορούν το ποδοσφαιρικό τμήμα. Αλλαγή ωστόσο είχαμε και στην διοίκηση της ομάδας με τον Βασίλη Μπούρμπο (πρόεδρο της Α.Ε. Μουζακίου) να αναλαμβάνει τη θέση του προέδρου στο Τ.Α.Π. διαδεχόμενος τον Πέτρο Σαμαλικούδη που για προσωπικούς του λόγους ζήτησε να αποχωρήσει από την συγκεκριμένη θέση.
Σε ότι αφορά το πόστο του προπονητή ο Σάκης Θεοδοσιάδης παραμένει στην ομάδα μετά και την εκπληκτική παρουσία της στο β' γύρο του περσινού πρωταθλήματος που της χάρισε και την άνοδο και η οποία πιστώνεται σε μεγάλο βαθμό στον ίδιο. Αυτή τη φορά ωστόσο θα πρέπει να "χτίσει" την ομάδα από την αρχή, αναλαμβάνοντας να συνθέσει το έμψυχο δυναμικό της ομάδας και πλέον έχοντας δημιουργήσει απαιτήσεις στο φίλαθλο κόσμο της ομάδας.
Από πλευράς ποδοσφαιριστών στην ομάδα παρέμειναν οι δύο "σημαίες" Σ. Μπουντούρης και Α. Χατζηρίζος που ήταν και οι πρώτοι που άνοιξαν τον χωρό των ανανεώσεων. Ως πολύ σημαντική μεταγραφή θα πρέπει να θεωρηθεί η προσθήκη του Αλέξη Κρανιώτη από τον συμπολίτη ΑΟΚ μαζί με τους Γκόλια και Πάτρα που ακολούθησαν επίσης το ίδιο δρομολόγιο. Σημαντική επίσης είναι η προσθήκη του Χρ. Δούκα στην άμυνα της ομάδας (από τον Πυργετό) αλλά και η ανανέωση της συνεργασίας με τον Χρ. Αθανασιάδη στην επίθεση της ομάδας.
Προσθήκες είχαμε και στην θέση του τερματοφύλακα της ομάδας με την διοίκηση να κινείται με γνώμονα το μέλλον αποκτώντας τον Τσάμη (21χρονος) και τον Γεωργαντζά (18χρονος) συνεπικουρούμενοι από το παραμένοντα στην ομάδα Πέτρο Αναστασίου. Ενίσχυση επίσης είχαμε και από την Α.Ε. Μουζακίου όπου ο πρόεδρος Β. Μπούρμπος γνώριζε πρόσωπα και πράγματα και με την συγκατάθεση του Σ. Θεοδοσιάδη αποκτήθηκαν οι νεαροί Τζάνης, Φλιούκας και Υφαντής (ο τελευταίος αγωνίστηκε στο β' γύρο σε ομάδα της Αθήνας).
Όλοι οι προαναφερθεντες μαζί με τους Βενέτη, Φαλάγγα, Μυργιώτη, Ζάγγο, Σάββα, Μπαντή, Παπαναστασίου, Γκουγκούδη, Κούρκουλα, Γεωργακόπουλο, Νταντάμη, και Ντόβα θα βρεθούν την Δευτέρα στις 18:00 στο Δημοτικό Στάδιο για την πρώτη προπόνηση της ομάδας ενώ ήδη την εβδομάδα που πέρασε έχουν υποβληθεί σε εργομετρικές εξετάσεις. Η πρώτη προπόνηση της ομάδας είναι ανοιχτή προς το κοινό.
Στον υπάρχον σχήμα αναμένεται να υπάρξουν ακόμα 2-3 προσθήκες παικτών, με την μία να αφορά τερματοφύλακα και τουλάχιστον έναν ακόμα αμυντικό.