Με Ρήγα Φεραίο ξεκινά την μάχη των μπαράζ η Α.Ε. Λεονταρίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Μετά από ένα μήνα παρά δύο ημέρες χωρίς επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις η ομάδα της Α.Ε. Λεονταρίου που τερμάτισε πρώτη στην βαθμολογία της Α' Ερασιτεχνικής Καρδίτσας, ρίχνεται την προσεχή Κυριακή στην μάχη της ανόδου στην Δ' Εθνική μέσω των αγώνων μπαράζ που επανέρχονται από την φετινή χρονιά με πρωτοβουλία της ΕΠΟ.
Πρώτος της αντίπαλος η ομάδα του Ρήγα Φεραίου που αναδείχθηκε πρωταθλήτρια της Α ΕΠΣ Θεσσαλίας, κερδίζοντας τη μάχη στο "νήμα" από την Α.Ε. Διμηνίου. Πρόκειται για αντίπαλο με μεγαλύτερη εμπειρία σε ότι αφορά την Δ' Εθνική, καθώς τα τελευταία χρόνια μετρά αρκετές παρουσίες στη συγκεκριμένη κατηγορία.
Από την πλευρά της η Α.Ε. Λεονταρίου το πρώτο που πρέπει να ξεπεράσει για να επιτύχει το στόχο της ανόδου, είναι η παρατεταμένη αποχή από τα επίσημα παιχνίδια που σίγουρα μετά από μια κοπιαστική χρονιά δεν είναι ότι καλύτερο. Στο διάστημα αυτό του ενός μήνα δόθηκαν κάποιοι φιλικοί αγώνες ώστε να κρατηθούν οι παίκτες σε ετοιμότητα, μάλιστα σε ένα εξ αυτών είχαμε και τον τραυματισμό του Καρατζόγλου που δεν θα του επιτρέψει να συμμετέχει στους αγώνες μπαράζ.
Σε ότι αφορά το άλλο ζευγάρι του 6ου ομίλου ο Δωτιέας Αγιάς της ΕΠΣ Λάρισας θα υποδεχθεί τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας της ΕΠΣ Πιερίας που έρχεται σε πλήρη αγωνιστική φόρμα και έχοντας και επίσημα παιχνίδια στα "πόδια" του μέχρι και τις 10 Μαΐου.
Θυμίζουμε ότι την άνοδο στην Δ' Εθνική θα πάρουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, και με την ολοκλήρωση των έξι αγωνιστικών. Το πρόγραμμα των αγώνων δε, είναι αρκετά βαρύ, αφού θα γίνονται δύο αγώνες την εβδομάδα (Τετάρτη - Κυριακή) και πολλά θα κριθούν στη φυσική κατάσταση των παικτών. Τέλος, να αναφέρουμε ότι δεν υπάρχουν τιμωρίες από κάρτες για κανέναν, καθώς δεν μεταφέρονται ότι και αν είχαν από τις Ενώσεις στους αγώνες μπαράζ που διοργανώνονται από την ΕΠΟ.
Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής και οι διαιτητές (Ώρα έναρξης:17:00):
Δωτιέας Αγιάς - Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Καραλιόλιος Α. - Χαρίσης Κ. - Στυλιάδης Δ. από Σ.Δ. ΕΠΣ Γραβενών)
Ρήγας Φεραίος - Α.Ε. Λεονταρίου (Αμπαρκιόλης Απ. - Θανασακούδης Α. - Πάτρας Π. από Σ.Δ. ΕΠΣ Μακεδονίας)