Με την δεύτερη ομάδα ο ΠΟΕ στο Λιανοκλάδι - Φαβορί πλέον η Αναγέννηση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Με τα δεύτερα θα αγωνιστεί στο Λιανοκλάδι με αντίπαλο τον τοπικό Αγρότη η Ελασσόνα μετά την απόφαση του Προέδρου της ομάδας Ανδρέα Πάτση να μην στηρίξει οικονομικά την ομάδα σε ενδεχόμενη άνοδό της στην Football League 2.
Έτσι ανοίγει ο δρόμος για δύο ομάδες που ακολουθούν βαθμολογικά, τον Αμπελωνιακό και την Αναγέννηση Καρδίτσας που ορίζουν την τύχη μόνοι τους αλλά και τον Α.Ο.Κ. που εξαρτάται από τα αποτελέσματα των άλλων δύο ομάδων. Θυμίζουμε ότι απομένουν τρεις αγωνιστικές για την λήξη του πρωταθλήματος και Αναγέννηση Καρδίτσας και Αμπελωνιακός έχουν αγώνα μεταξύ τους στην Καρδίτσα την τελευταία αγωνιστική που θα πραγματοποιηθεί στις 6 Μαΐου εκτός και αν υπάρξει εκλογική αναμέτρηση όπότε θα μεταφερθεί κατά μια εβδομάδα.
Η "λευκή πετσέτα" όμως της Ελασσόνας φέρνει τα πάνω και στις θέσεις του υποβιβασμού, καθώς ο Αγρότης Λιανοκλαδίου ήταν σε πολύ δύσκολη θέση, έχει την ευκαιρία την Κυριακή να κερδίσει την δεύτερη ομάδα της Ελασσόνας και να αποκτήσει προβάδισμα σωτηρίας έναντι του ΑΠΟΚ Βελούχι που την ίδια ώρα θα αγωνίζεται στην Καρδίτσα κόντρα στην Αναγέννηση.
Τέλος, το τελευταίο ζήτημα που προκύπτει και όσο πλησιάζουμε στο φινάλε είναι τελικά ποιές από τις υπόλοιπες τρεις ομάδες που έπονται βαθμολογικά του Π.Ο. Ελασσόνα αντέχουν οικονομικά να πάρουν τη θέση ανόδου στην Football League 2 καθώς ως γνωστόν η "κάνουλα" του ΟΠΑΠ έχει κλείσει για τα καλά...
Δείτε αναλυτικά την κατάσταση που υπάρχει στην ομάδα του Π.Ο.Ε. στο άρθρο του Αντώνη Λιανού από το elassonasport.gr:
"Μετά από ένα θρίλερ που κράτησε από την Κυριακή το βράδυ, με την αλλαγή σχεδίων για το ποδοσφαιρικό τμήμα του Π.Ο. Ελασσόνας από τον πρόεδρο κ. Ανδρέα Πάτση (και δημοσιεύτηκε και στα Μ.Μ.Ε. του νομού) αλλά και με την αποχώρηση του προπονητή Γ. Καμπερίδη και την αποδέσμευση των ποδοσφαιριστών του ανδρικού τμήματος (αποχωρούν σιγά-σιγά οι παίκτες της ομάδας για τις πατρίδες τους), οι τελευταίες εξελίξεις ήρθαν να επιβεβαιώσεις τις πληροφορίες που κυκλοφορούσαν όλες τις ημέρες, πως η ομάδα Νέων του Π.Ο.Ε. θα κατεβεί στον αγωνιστικό χώρο του Λιανοκλαδίου για να αντιμετωπίσει τον Αγρότη εκτός έδρας την Κυριακή.
Σε επικοινωνία που είχαμε πριν από λίγο με τον ίδιο τον πρόεδρο της Ελασσόνας κ. Ανδρέα Πάτση ενημερωθήκαμε πως όσον αφορά για τις πληροφορίες περί ενδιαφέροντος διάφορων επιχειρηματιών για να αναλάβουν πλήρως την ομάδα του Π.Ο.Ε. από αυτήν εβδομάδα μάλιστα και να γίνει η παράδοση-παραλαβή του τιμονιού του συλλόγου, δεν υπήρξε τίποτα περισσότερο από διευκρινιστικές ερωτήσεις προν τον ίδιο τον κ. Πάτση, που δεν ευδοκίμησαν. Ούτε προσέγγιση έγινε με περισσότερη διάθεση για «ανάλυση» όλων των δεδομένων της λειτουργίας της ομάδας ούτε κάτι παρόμοιο, παρά μόνο ερωτήσεις που δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα.
Αυτό σημαίνει αυτόματα πως με την απενεργοποίηση του ανδρικού τμήματος της ομάδας, οριστικά η απόφαση που πάρθηκε και η εντολή που δόθηκε από την διοίκηση του Π.Ο.Ε. προς το προπονητικό τιμ, ήταν μία… «Η ομάδα δεν θα μηδενιστεί. Θα κατέβει κανονικά στο Λιανοκλάδι με τους Νέους», κάτι που είχε διαρρεύσει στο τύπο της Λάρισας από την Πέμπτη (σήμερα) το πρωί.
Ο κ. Πάτσης απαντώντας στην τελευταία ερώτηση μας για το αν συνεχίζει στην ίδια άποψη, πως η ομάδα θα λειτουργεί από του χρόνου σαν φυτώριο-ακαδημία τόνισε: «Το έχω πει ξανά. Δεν θα φύγει από μένα ο Π.Ο.Ε. Θα λειτουργεί σαν φυτώριο. Εκτός και αν εμφανιστεί επενδυτής και θελήσει να αναλάβει πλήρως την ομάδα και να την οδηγήσει σε άλλες επαγγελματικές κατηγορίες».
Ο κόσμος της Ελασσόνας που με αγωνία περίμενε τις εξελίξεις θα δει την ομάδα των Νέων να δοκιμάζεται στην έδρα του Αγρότη Λιανοκλαδίου στην επόμενη αγωνιστική για το πρωτάθλημα του Δ΄Ομίλου της Δ΄Εθνικής".