Να κρατήσει ζεστή την υπόθεση πρόκριση θέλει η Αναγέννηση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Αγώνα πρόκληση δίνει το απόγευμα της Πέμπτης 13 Δεκεμβρίου η ομάδας της Αναγέννησης, που αγωνίζεται για το θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας στα Χανιά με την ομάδα του Πλατανιά.
Αγώνας πολύ δύσκολος για τους "κιτρινόμαυρους" αφού τις δύο ομάδες τις χωρίζουν δύο κατηγορίες και τα περιθώρια έκπληξης είναι μικρά. Ωστόσο, είναι ένας αγώνας που η Αναγέννηση δεν έχει να χάσει κάτι αλλά μόνο να κερδίσει. Ένα θετικό αποτέλεσμα θα δημιουργούσε άλλες ισορροπίες στη ρεβάνς της Καρδίτσας προ-παραμονή των Χριστουγέννων και με το γήπεδο ασφυκτικά γεμάτο.
Πριν φθάσουμε εκεί όμως υπάρχουν 90 λεπτά όπου οι παίκτες της Αναγέννησης θα πρέπει να καταθέσουν ψυχή μέσα στο γήπεδο, για να έρθει ένα επιθυμητό αποτέλεσμα. Απαιτείται αυτοσυγκέντρωση καθότι λάθη σε αυτό το επίπεδο δεν συχγωρούνται από τους αντιπάλους ακόμα και αν ο Αγγ. Αναστασιάδης παρατάξει με αρκετές αλλαγές το βασικό σχήμα της ομάδας των Χανίων. Ένα επιπλέον κίνητρο για τους παίκτες της Αναγέννησης είναι η τηλεοπτική μετάδοση του αγώνα από το συνδρομητικό κανάλι του ΟΤΕ (OTE Sport 3 στις 16:30).
Η αποστολή των κιτρινόμαυρων βρίσκεται από αργά το απόγευμα της Τετάρτης στην Κρήτη και έπειτα από αεροπορικό ταξίδι από το Ελ. Βενιζέλος. Πέραν της γνωστής απουσίας του Μπιτέλη λόγω στράτευσης δεν υπάρχει κάποιο άλλο αγωνιστικό πρόβλημα για τον Σ. Θεοδοσιάδη που πήρε στην αποστολή 18 ποδοσφαιριστές: Παπαδόπουλος, Γεωργαντζάς, Νταντάμης, Σάββας, Γκουγκούδης, Τζάνης, Πάτρας, Δούκας, Γκόλιας, Φλιούκας, Υφαντής, Γεωργακόπουλος, Ρόβας Χατζηρίζος, Αθανασιάδης, Μυριώτης, Μπουντούρης, Κρανιώτης,
Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Αγγελος Αναστασιάδης πήρε στην 20μελή αποστολή τους: Αγκιλέρα, Γκονζάλες, Δέντσα, Δημήτρη, Κάλαϊτζιτς, Λαζαρίδη, Σαλούντοκ, Μαραγκουδάκη, Μαρτσάκη, Μιρτσέτα, Ναζλίδη, Ντόε, Ουκάρ, Παληγεώργο, Ποτουρίδη, Τζανή, Γιακουμάκης, Τσοντάκης, Κουρτεσιώτης, Αρότσα.
Οι διαιτητές του αγώνα θα είναι από το Σ.Δ. Αθηνών (Αγγ. Ευαγγέλου - Ι. Τουμπακάρης - Ν. Χαρίτος)
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές για την 8η αγωνιστική της Football League 2 (Βόρειος):
Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2012
Εθνικός Σιδηροκάστρου - Κασσιώπη Δ. Κρητικός (Θεσσαλίας) - Θωμ. Τασιόπουλος - Χρ. Τσιγγινές (Θεσαλίας)
Οδυσσέας Κορδελιού - Οικονόμος Τσαριτσάνης Γ. Κουναλάκης (Ξάνθης) - Ι. Παπαδόπουλος (Κιλκίς) - Στυλ. Κεντζιόπουλος (Καστοριάς)
Ζάκυνθος - Βατανιακός Ι. Παπάζογλου (Ανατ. Αττικής) - Π. Σπυρόπουλο (Ανατ. Αττικής) - Β. Γκουσάρη (Φωκίδας)
Τύρναβος - Δόξα Κρανούλας Διον. Πάλιουρας (Μακεδονίας) - Γ. Παπαναστασίου - Ι. Λιάρης (Μακεδονίας)
Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2012
Τηλυκράτης - Αναγέννηση Καρδίτσας Κ. Μπούμπας (Ηπείρου) - Aλεξ. Σιαμέτης - Θεοφ. Μωυσιάδης (Ηπείρου)
Αιγινιακός - Απόλλων Καλαμαριάς Κ. Κοτσάνης (Δράμας) - Αναστ. Ζιγκερίδης - Γ. Γάδος (Σερρών)