Νίκη σε ένα ημίχρονο για Αναγέννηση - Ήττες για Ταυρωπό και ΑΕΜ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Άλλη μια νίκη για την Αναγέννηση Καρδίτσας με αντίπαλο τον Πύρασο στο Δημοτικό Στάδιο ενώ δύο ήττες γνώρισαν Ταυρωπός και Α.Ε. Μουζακίου με αντιπάλους Πυργετό και Αμπελωνιακό.
Με νικητή τον Αγρότη Λιανοκλαδίου έληξε ο αγώνας με αντίπαλο τα Καμένα Βούρλα ενώ ο ΑΠΟΚ Βελούχι πέρασε έστω και με 1-0 από την έδρα του Αλμυρού.
Νέα τροπή παίρνει ξανά το πρωτάθλημα μετά την χθεσινή ισοπαλία στο ντέρμπι ανάμεσα σε Ελασσόνα και Α.Ο.Κ., αφού ο Αμπελωνιακός πλησίασε στον ένα βαθμό τον Π.Ο.Ε. ενώ και η Αναγέννηση μείωσε στους επτά βαθμούς αλλά με ένα αγώνα λιγότερο (σε εκρεμμότητα η απόφαση για τον αγώνα με τον Πύρασο).
Στο γνωστό ρυθμό αγωνίστηκε η Αναγέννηση για ένα ημίχρονο και ήταν αρκετό για να την φέρει μπροστά στο σκορ με 4-0 με χατ τρικ του Μπουντούρη και ένα γκολ του Φαλάγγα που άνοιξε το σκορ. Στο β ημίχρονο ωστόσο ο ρυθμός έπεσε και η ομάδα του Πύρασου κατάφερε να μειώσει σε 4-2 με γκολ του τέως παίκτη της Αναγέννησης Τσάγγαρη ενώ ο ίδιος έχασε και πέναλτι στις καθυστερήσεις στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Κόκκινη πήρε στις καθυστερήσεις ο Κλάζογλου (δεύτερη κίτρινη) για την Αναγέννηση ενώ στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 500 φίλοι της Αναγέννησης.
Ένα γκολ ήταν αρκετό για τον Αμπελωνιακό για να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στην αποδεκατισμένη Α.Ε. Μουζακίου. Σκόρερ για ακόμα μια φορά ο Κακαβίτσης με κεφαλιά στο 8' και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Η ΑΕΜ είχε 1-2 καλές στιγμές με Τζάνη και Μιαρίτη που πέρασε αλλαγή αλλά πέραν τούτου ουδέν.
Την ήττα με 0-3 γνώρισε ο Ταυρωπός στο γήπεδο των Καμινάδων δεχόμενος δύο γκολ στις ενάρξεις κάθε ημιχρόνου από Κωστούλα και Κουρδή ενώ το τελικό 0-3 έγραψε ο Κωστούλας και πάλι στο 67'.
Με ένα γκολ του Μπακαλίδη πέρασε ο ΑΠΟΚ Βελούχι από τον Αλμυρό ενώ ο Αγρότης κατέβαλε στο β' ημίχρονο τα Καμένα Βούρλα με 2-0 με σκόρερ τον Γκούρλια στο 53' και τον Σκαρλάτο στο 60'.
Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:
Α.Ο. Ταυρωπός - Πυργετός 0-3
Αλμυρός - ΑΠΟΚ Βελούχι 0-1
Αναγέννηση Καρδίτσας - Πύρασος Ν. Αγχιάλου 4-2
Αμπελωνιακός - Α.Ε. Μουζακίου 1-0
Αγρότης Λιανοκλαδίου - Καμένα Βούρλα 2-0
Π.Ο. Ελασσόνας - Α.Ο. Καρδίτσα 1-1 (Σάββατο)
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη των αγώνων της Κυριακής. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να βρείτε εδώ:
Μετά την διακοπή για μια εβδομάδα οι ομάδες επιστρέφουν την πρωταπριλιά για την 19η αγωνιστική με το ενδιαφέρον να εντοπίζεται στην πρωταθλήτρια αλλά και στην 6η ομάδα που θα "αποχαιρετίσει" την κατηγορία.
Άλλο ένα ντέρμπι κορυφής περιμένει τον Α.Ο. Καρδίτσα στο Δημοτικό Στάδιο με αντίπαλο αυτή την φορά τον Αμπελωνιακό ενώ η Αναγέννηση Καρδίτσας αναμένεται να έχει εύκολο απόγευμα στα Καμένα Βούρλα με την τοπική ομάδα. Ντέρμπι τοπικό στο Μουζάκι, με την Α.Ε.Μ. να θέλει τη ρεβάνς της ήττας στον πρώτο γύρο από τους "πορτοκαλί" του Λ. Καλογεράκη.
Στην έδρα του δυσκολοκατάβλητου Αλμυρού θα αγωνιστεί η πρωτοπόρος Ελασσόνα ενώ "μάχη" αναμένεται να γίνει στο Καρπενήσι ανάμεσα σε ΑΠΟΚ Βελούχι και Αγρότη Λιανοκλαδίου για μια θέση στον "ήλιο" της Δ' Εθνικής.
Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής:
ΑΠΟΚ Βελούχι - Αγρότης Λιανοκλαδίου
Αλμυρός - Π.Ο. Ελασσόνας
Πυργετός - Πύρασος Ν. Αγχιάλου
Καμένα Βούρλα - Αναγέννηση Καρδίτσας
Α.Ε. Μουζακίου - Α.Ο. Ταυρωπός
Α.Ο. Καρδίτσα - Αμπελωνιακός