Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην Ελασσόνα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Και να που φθάσαμε στις δύο τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος του 4ου ομίλου, με τέσσερις ομάδες να διεκδικούν την άνοδο, δύο εξ αυτών από το νομό Καρδίτσας.
Το μεγάλο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Ελασσόνα και Αναγέννηση, όπως και τα υπόλοιπα παιχνίδια της προτελευταίας αγωνιστικής θα γίνουν το Σάββατο στις 17:00. Η δε τελευταία αγωνιστική θα γίνει την Τετάρτη στις 2 Μαΐου λόγω των Βουλευτικών εκλογών την Κυριακή 6 Μαΐου 2012.
Π.Ο. Ελασσόνας - Αναγέννηση Καρδίτσας
Από πολλές ανατροπές πέρασαν τα δεδομένα του συγκεκριμένου αγώνα τον τελευταίο περίπου μήνα, αρχικά με τον πρόεδρο της γηπεδούχου ομάδας Ανδρέα Πάτση να αφήνει στα "κρύα του λουτρού" παίκτες και φιλάθλους και η ομάδα να αγωνίζεται για ένα αγώνα με τους μικρούς και εν συνεχεία να έρχεται η "ανάσταση" με την συμφωνία αλλαγής ιδιοκτησίας, που επιτρέπει στους γηπεδούχους ξανά να διεκδικήσουν την άνοδο, διατηρώντας παράλληλα και βαθμολογικό πλεονέκτημα (1 βαθμό).
Όλα αυτά όμως πλέον είναι ιστορία και το δεδομένο είναι ένα: Και οι δύο ομάδες θέλουν τη νίκη που θα τους φέρει αγκαλιά με τον τίτλο και την άνοδο στην Football League 2. Σε διαφορετική περίπτωση (ισοπαλία) θα κάνουν ένα ...δώρο στους συνδιεκδικητές του τίτλου Αμπελωνιακό και Α.Ο. Καρδίτσα.
Η διοικητική αλλαγή που πραγματοποιήθηκε ωστόσο έχει αγωνιστικές επιπτώσεις στους γηπεδούχους, καθώς τρεις βασικοί παίκτες, δεν έχουν ενσωματωθεί με την υπόλοιπη ομάδα, που πλέον ξανακοουτσάρει ο Αλέξης Αλεξανδρής. Αναφερόμαστε στους Ρόππα, Φλίγγο και Χατζηβαλσάμη που δεν κατέληξαν σε συμφωνία με την υπάρχουσα διοίκηση για επιστροφή στις αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Από πλευράς Αναγέννησης Καρδίτσας το κλίμα είναι καλό στην ομάδα, καθώς πριν μια εβδομάδα πανηγύρισε τον τίτλο του κυπελλούχου της ΕΠΣ Καρδίτσας. Σίγουρα η αποχή των τριών εβδομάδων από τον βασικό στόχο που είναι το πρωτάθλημα, δημιουργεί ερωτήματα για την αγωνιστική κατάσταση που θα παρουσιαστεί η ομάδα, καθώς μέχρι και την διακοπή είχε ένα σερί 10 αήττητων αγώνων που συνοδεύτηκε από την παρουσία του Σάκη Θεοδοσιάδη στον πάγκο της ομάδας. Ο τελευταίος ωστόσο και με τα δείγματα γραφής που έχει δώσει έως σήμερα, σίγουρα θα γνωρίζει καλύτερα από το καθένα πως πρέπει να παρουσιαστεί η ομάδα στο συγκεκριμένο παιχνίδι, ώστε να φύγει στο τέλος με τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Σε ότι αφορά τους φιλάθλους και το κλίμα του αγώνα, όπως έχει ξανααναφερθεί η ιστορία φυγής του Πάτση φαίνεται να συσπείρωσε τους φίλους της Ελασσόνας, αλλά και τους εναπομείναντες ποδοσφαιριστές. Οι πληροφορίες από πλευράς γηπεδούχων αναφέρουν ότι τα εισιτήρια του αγώνα έχουν εξαντληθεί (1.500) ενώ θυμίζουμε ότι κοντά στην Αναγέννηση θα βρεθούν τουλάχιστον 75 ηρωικοί φίλοι της, αφού τόσα είναι τα εισιτήρια που δόθηκαν από το γηπεδούχο σωματείο. Βέβαια, αυτό δεν αποκλείει κάποιοι προνοητικοί φίλοι της "κιτρινόμαυρης" ομάδας να έχουν προμηθευθεί με ...ιδιωτική πρωτοβουλία εισιτήρια του αγώνα, οπότε στην περίπτωση αυτή θα υπάρχει μεγαλύτερη δυναμική στην εξέδρα των φιλοξενουμένων.
Να θυμίσουμε ότι στον αγώνα του α' γύρου η Ελασσόνα είχε καταφέρει να περάσει με "διπλό" από το Δημοτικό Στάδιο με δύο γκολ που πέτυχαν Χάμος και Καραΐσκος ενώ ο Αθανασιάδης μείωσε σε 1-2 σε ένα αγώνα που είχε και δύο κόκκινες (Σάββας και Μακρής) αλλά και επεισόδια στην κερκίδα.
Αξιολογημένος είναι ο διαιτητής του αγώνα (Κουτσιαύτης από Σ.Δ. ΕΠΣ Άρτας) που ακούγεται ότι είναι "καλή" σφυρίχτρα και με προοπτικές.
Α.Ο. Καρδίτσα - Α.Ε. Μουζακίου
Τοπικό ντέρμπι για τις δύο ομάδες του νομού μας, με τους γηπεδούχους ωστόσο να έχουν βαθμολογικό ενδιαφέρον. Η ομάδα του Τάσου Γκουτζίδη θέλει τη νίκη από τον συγκεκριμένο αγώνα ενώ παράλληλα θα έχει στημένο το "αυτί" της τόσο στο ντέρμπι κορυφής στην Ελασσόνα όσο και στον αγώνα του Αγρότη με τον Αμπελωνιακό. Και εδώ το μεγάλο διάστημα διακοπής του πρωταθλήματος πιθανά θα επηρεάσει την απόδοση των παικτών και των δύο ομάδων, με την διαφορά ότι ένας "καίγεται" για το αποτέλεσμα!
Η ομάδα του Α.Ο.Κ. θα παρουσιαστεί κομπλέ, αν εξαιρέσουμε τον μακροχρόνια απόντα Ταχτιντή ενώ από πλευράς Α.Ε.Μ. θα απουσιάσει ο τιμωρημένος Κανιούρας και πιθανότατα ο Μουρκάκης που είναι τραυματίας. Ιδιαιτερότητα του αγώνα που θα γίνει στο Δημοτικό Στάδιο, η διαιτητής Κα Μπούμπουρη από την ΕΠΣ Ευρυτανίας που θα έχει ως βοηθούς τους Κολοκώτσιο και Γαλάνη.
Από πλευράς προϊστορίας οι γηπεδούχοι μετρούν δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια τα δύο τελευταία χρόνια με σκορ 1-0 και 2-1. Νικηφόρα πέρασαν οι "κυανόλευκοι" και στον πρώτο γύρο με σκορ 1-3.
Αλμυρός - Α.Ο. Ταυρωπός
Αγώνας χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τις δύο ομάδες αυτός που γίνεται στον Αλμυρό, αφού και οι δύο έχουν αποχαιρετήσει από καιρό την Δ' Εθνική. Οι γηπεδούχοι πριν την διακοπή προέρχονται από αποτέλεσμα έκπληξη καθώς στέρησαν δύο πολύτιμους βαθμούς από τον Αμπελωνιακό. Από την άλλη ο Ταυρωπός έρχεται από ένα σερί συνεχόμενων αρνητικών αποτελεσμάτων με πέντε ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια και γκολ 13-0! Σίγουρα η αποδυνάμωση του σωματείου της Καρδίτσας τον Ιανουάριο, έχει παίξει σημαντικό ρόλο στην μετέπειτα πορεία της ομάδας, χωρίς όμως να λείπει το πάθος από τους ποδοσφαιριστές της. Στον αγώνα του α' γύρου είχαμε "λευκή" ισοπαλία για τις δύο ομάδες.
Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζει ο αγώνας του Αγρότη Λιανοκλαδίου με τον Αμπελωνιακό με τους γηπεδούχους να θέλουν τους τρεις βαθμούς για να εξασφαλίσουν σε σημαντικό βαθμό την παραμονή, ενώ ο Αμπελωνιακός επιδιώκει τη νίκη για να παραμείνει στο "παιχνίδι" της πρώτης θέσης. Οι άλλοι δύο αγώνες που κλείνουν το πρόγραμμα της αγωνιστικής θεωρητικά θα καταλήξουν στους γηπεδούχους είτε λόγω δυναμικής, είτε λόγω βαθμολογικού ενδιαφέροντος.
Το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής και οι διαιτητές:
Α.Ο. Καρδίτσα - Α.Ε. Μουζακίου (Μπούμπουρη Κων. - Κολοκώτσιος Λ. - Γαλάνης Ηλ. από Σ.Δ. ΕΠΣ Ευρυτανίας)
Αγρότης Λιανοκλαδίου - Αμπελωνιακός (Γρατσάνης Ευα. - Νταλούκας Θ. - Μανασής Μιχ. από Σ.Δ. Τρικάλων)
ΑΠΟΚ Βελούχι - Πύρασος Ν. Αγχιάλου (Αθανασίου Χαρ. - Παππάς Στ. - Μπουντούρης Ιω. από Σ.Δ. ΕΠΣ Άρτας)
Αλμυρός - Α.Ο. Ταυρωπός (Αγγελούλης Χρ. - Τσάπραζης Απ. - Οικονόμου Παν. από Σ.Δ. ΕΠΣ Λάρισας)
Πυργετός - Καμένα Βούρλα (Τσιμεντερίδης Στ. - Σύκος Αστ. - Γκέκα Ευα. από Σ.Δ. ΕΠΣ Κοζάνης)
Π.Ο. Ελασσόνας - Αναγέννηση Καρδίτσας (Κουτσιαύτης Αρ. (Αρτας) - Κάλφογλου Γ. (Θεσπρωτίας) - Πασχάλης Γ. (Ηπείρου))
Το KarditsaLive.Net θα είναι μαζί σας LIVE το Σάββατο από τις 16:30, όπου και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όσα συμβαίνουν στα γήπεδα του 4ου ομίλου της Δ' Εθνικής.