Όρθιος έμεινε στην Ελασσόνα ο Α.Ο.Κ. Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Όρθιος στο κυνήγι της ανόδου έμεινε ο Α.Ο. Καρδίτσα στο ντέρμπι κορυφής που έγινε στην Ελασσόνα και από το οποίο προέκυψε ισοπαλία με 1-1.
Η ομάδα του Α.Ο.Κ. παρότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ και με αριθμητικό μειονέκτημα κατόρθωσε να επιστρέψει στον αγώνα και να πάρει τον "χρυσό" βαθμό της ισοπαλίας που τον διατηρεί στο κυνήγι της πρώτης θέσης, σίγουρα έχοντας μειονέκτημα έναντι της Ελασσόνας όσο και από τον Αμπελωνιακό εφόσον επικρατήσει την Κυριακή επι της Α.Ε. Μουζακίου.
Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 700 φίλαθλοι και των δύο ομάδων με τους φίλους του Α.Ο.Κ. να είναι περίπου 100 και οι οποίοι πανηγύρισαν ως νίκη το τελικό αποτέλεσμα ενώ χειροκρότησαν θερμά και την υπερπροσπάθεια των παικτών της ομάδας.
Η ομάδα της Ελασσόνας είχε τις δύο κλασικές ευκαιρίες στον αγώνα σε σουτ του Φλίγκου που βρήκαν τα δοκάρια της εστίας του Τρούκη στο 6΄και στο 45' αντίστοιχα. Ευκαιρίες ωστόσο είχε και ο Α.Ο.Κ. τόσο με τον Κρανιώτη όσο και με τους Μεσιακάρη, Κόκκινο και Κουκούλη που ήταν απειλητικοί σε πολλά σημεία του αγώνα. Καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η αποβολή του Γκόλια με δύο κίτρινες μέσα σε 8 λεπτά (30' και 38') για τις οποίες διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι παίκτες αλλά και ο πάγκος της ομάδας. Πολλές διαμαρτυρίες από πλευράς Α.Ο.Κ. είχαμε και για την φάση πέναλτι με την οποία προηγήθηκε η Ελασσόνα σε υπόδειξη του Κου Κύζα για ανατροπή του Καραΐσκου μέσα στην περιοχή από τον Καραγιώργο.
Ωστόσο, παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα των "κυανόλευκων" στο β' ημίχρονο, η ομάδα του Α.Ο.Κ. προσπάθησε να ισοφαρίσει, πράγμα που κατάφερε με ένα δυνατό σουτ του Θανάση Κουκούλη από το ύψος περίπου του πέναλτι στο 73' ενώ και μετά την ισοφάριση επιδίωξε την ολική ανατροπή που τελικά όμως δεν ήρθε.
Π.Ο. Ελασσόνας (Γιώργος Καμπερίδης): Μπαϊμάκης, Αποστολόπουλος(83' Αλεξανδρής), Τζορμπατζάκης, Ντουτσαρίδης, Αποστόλου, Σκλάβος (75' Μουρατίδης), Χάμος, Φλίγκος (58' Αριανούτσος), Χατζηβαλσάμης, Καραίσκος, Ρόππας.
Α.Ο. Καρδίτσα (Τάσος Γκουτζίδης): Τρούκης, Καραγιώργος (46' Τσιρογιάννης), Τσέλιος, Πάτρας, Κουκούλης, Γκόλιας, Κοντοβάς (90' Καλουδιώτης), Παππάς, Κρανιώτης (91' Τσαρτσαράς)
Διαιτητές του αγώνα: Κύζας Γ. - Παρασκευούδης Νίκ. - Βαντσής Ιω. από Σ.Δ. ΕΠΣ Δράμας
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE από τις 15:45 για την εξέλιξη του αγώνα, στοιχεία της ενημέρωσης αυτής μπορείτε να βρείτε εδώ.