Πάλεψε αλλά δεν κέρδισε ο ΑΟΚ - Νίκες για Αναγέννηση και Α.Ε.Μ. Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Ισοπαλία στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας στο Δημοτικό Στάδιο με τον Α.Ο.Κ. να μένει στο 1-1 με τον Αμπελωνιακό χάνοντας ουσιαστικά τις ελπίδες για άνοδο. Μέτρια εμφάνιση και νίκη στα Καμένα Βούρλα για την Αναγέννηση που ανέβηκε στην 3η θέση ενώ ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο πήρε η Α.Ε. Μουζακίου από τον Ταυρωπό.
Αύξησε την διαφορά από τον Αμπελωνιακό η Ελασσόνα που πέρασε με 1-2 από τον Αλμυρό ενώ σημαντικές νίκες πέτυχαν Πυργετός και Βελούχι ρίχνοντας στην επικίνδυνη ζώνη τον Αγρότη Λιανοκλαδίου.
Με την παρουσία πολλών φιλάθλων της πόλης (περίπου 1000) αλλά και μερικών δεκάδων ταξιδιωτών του Αμπελωνιακού η ομάδα του Α.Ο.Κ. έπαιξε για την νίκη ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει κάτι παραπάνω από ένα βαθμό. Παράπονα πολλά ωστόσο από τους γηπεδούχους για τον αξιολογημένο διαιτητή Αγγελάκη από την ΕΠΣ Μακεδονίας καθώς διαμαρτύρονται για 2 ίσως και 3 πέναλτι που δεν δόθηκαν αλλά και για την γενικότερη παρουσία του στο γήπεδο.
Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα η ομάδα του Α.Ο.Κ. ξεκίνησε πιο συντηρητικά και σιγά σιγά ανέβασε την απόδοσή της και είχε δύο καλές στιγμές με τον Κόκκινο στο 15' και στο 28' ενώ νωρίτερα στο 21' διαμαρτυρήθηκε για ανατροπή του Τσιάκου μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει "παίζεται". Στα τελευταία λετπα του α' ημιχρόνου η ομάδα του Α.Ο.Κ. πίεσε ακόμα περισσότερο για το γκολ, όμως οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν υποδειγματικά για μια ακόμα φορά φέτος και έκλεισαν το ημίχρονο με το 0-0. Λίγο πριν τη λήξη ωστόσο ο Κρανιώτης σέντραρε, η μπάλα ανακόπηκε από αμυνόμενο, με τους παίκτες και τους φιλάθλους της γηπεδούχου ομάδας να ζητούν επίμονα την εσχάτη των ποινών (για χέρι).
Με την έναρξη του β' ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πίεσαν εκ νέου την ομάδα του Αμπελωνιακού χωρίς όμως να μπορούν κάνουν την μεγάλη φάση. Ο προπονητής της ομάδας Τάσος Γκουτζίδης με τις αλλαγές του έκανε πιο επιθετικό το σχήμα συνεχώς ρισκάροντας περισσότερα αμυντικά. Κάπου εκεί ήρθε ένα ανέλπιστο δώρο για τους φιλοξενουμένους με τον Κουκούλη να επιστρέφει την μπάλα στον Τρούκη και τον Κακαβίτση να μπαίνει "σφήνα" κάνοντας το 0-1 στο 76'. Η ομάδα του Α.Ο.Κ. ωστόσο παρά την ψυχρολουσία σήκωσε το κεφάλι και πίεσε ξανά για την ανατροπή. Αφού πρώτα ο Τσιρογιάννης που πέρασε ως αλλαγή έχασε την ευκαιρία για την ισοφάριση ήρθε ο Κουκούλης να διορθώσει το λάθος του στο πρώτο γκολ και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα κάνοντας το 1-1 στο 84'. Παρά την πίεση που δημιούργησαν οι "κυανόλευκοι" στα τελευταία λεπτά δεν κατάφεραν να πετύχουν το 2ο πολυπόθητο τέρμα ενώ ο Αμπελωνιακός έφθασε κοντά στο 1-2 με αντεπίθεση που όμως σταμάτησε ο Τρούκης με το χέρι εκτός της περιοχής, φάση για την οποία αποβλήθηκε.
Με μια μέτρια σε γενικές γραμμές εμφάνιση η ομάδα της Αναγέννησης κατάφερε να περάσει νικηφόρα με 1-3 από τα Καμένα Βούρλα αν και έπαιξε με την "φωτιά" ώστε να απωλέσει τις όποιες ελπίδες έχει ακόμα για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή απόδοση της Αναγέννησης στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με τον Ασπιώτη πήραν προβάδισμα χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Στη συνέχεια η ομάδα της Αναγέννησης ανέβασε την απόδοση και κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα ίσα στο ημίωρο (27') με τέρμα που πέτυχε ο Ζάρρας και έπειτα από πάσα του Φαλάγγα. Παράλληλα δημιούργησε κάποιες ακόμα ευκαιρίες προς το τέλος του ημιχρόνου και θα μπορούσε σε μια τουλάχιστον στιγμή με τον Μπουντούρη να πάρει προβάδισμα. Πρέπει να αναφέρουμε επίσης ότι οι "κιτρινόμαυροι" είχαν δύο αναγκαστικές αλλαγές στο τέλος του ημιχρόνου και στο ημίχρονο με τους Φαλάγγα και Ζάρρα να δίνουν τη θέση τους σε Μυργιώτη και Βράκα αντίστοιχα.
Με την έναρξη του β' ημιχρόνου η Αναγέννηση πίεσε περισσότερο και με εκφραστές τους Μπουντούρη και Αθανασιάδη πλησίασε και πάλι στο 1-2 χάνοντας τις ευκαιρίες στο 47', 52' και 57' του αγώνα. Τελικά, ο Αθανασιάδης ήταν αυτός που έδωσε τη λυση στο 66' ενώ ο Ντόβας στο 89' έγυρε την "πλάστιγγα" οριστικά υπέρ της Αναγέννησης. Νωρίτερα όμως ο Βαργιανίτης είχε δοκάρι για τους γηπεδούχους και αφού προηγουμένως ο Κοσμίδης έδιωξε με τα δάκτυλά του. Τελικό αποτέλεσμα 1-3 που ωστόσο από πλευράς εμφάνισης δεν ικανοποιεί και ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Στον αγώνα βρέθηκαν και περίπου 30 με 40 φίλοι της ομάδας (κάποιοι από την Αθήνα) που ενίσχυσαν την προσπάθειά της.
Ρεβάνς για την ήττα στο α' γύρο πήρε τελικά η Α.Ε. Μουζακίου στον αγώνα με τον Ταυρωπό στο Μουζάκι αν και νικητής θα μπορούσε να ήταν και ο άνεμος αφού σε πολλές μονομαχίες επικράτησε! Σημαντικό ρόλο στη νίκη για τους γηπεδούχους έπαιξε το γρήγορο γκολ του Τζάνη με ωραίο μακρινό σουτ στο 5'. Το τελικό 3-0 σε ένα αγώνα που θα θέλουν να ξεχάσουν όσοι λίγοι θεατές τον παρακολούθησαν ήταν στο 83' με σουτ του Κίσσα και αυτογκόλ του Καβαλάρη και δύο λεπτά αργότερα με τον Φλιούκα να κάνει το τελικό 3-0.
Μέσα σε ένα επτάλεπτο καθάρισε η Ελασσόνα στον Αλμυρό, πρώτα με γκολ του Φλίγκου στο 17' που για άλλη μια φορά έκανε την διαφορά στον αγώνα και εν συνεχεία με τον Τζωρμπατζάκη που με κεφαλιά στο 23' έκανε το 0-2. Οι γηπεδούχοι στο β' ημίχρονο μπήκαν ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας νωρίς με τον Φαράντο αλλά πέραν τούτου ουδέν.
Στο Καρπενήσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με το καλημέρα με σκόρερ τον Κουρλό στο 5' και ολοκλήρωσαν την επιτυχία τους επί ενός αντιπάλου με ίδιους στόχους με τον Μπακαλίδη στο 75'.
Τέλος, στο γήπεδο του Πυργετού οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη και τελικά την πήραν με ένα γκολ του Μάγγου στο 16'. Ακολούθησαν και άλλες καλές στιγμές ωστόσο ο δείκτης του σκορ έμεινε στο 1-0.
Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:
ΑΠΟΚ Βελούχι - Αγρότης Λιανοκλαδίου 2-0
Αλμυρός - Π.Ο. Ελασσόνας 1-2
Πυργετός - Πύρασος Ν. Αγχιάλου 1-0
Καμένα Βούρλα - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-3
Α.Ε. Μουζακίου - Α.Ο. Ταυρωπός 3-0
Α.Ο. Καρδίτσα - Αμπελωνιακός 1-1
Το KarditsaLive.Net για μια ακόμα Κυριακή σας ενημέρωσε ζωντανά για την εξέλιξη και τον έξι αγώνων. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείε να βρείτε εδώ.
Σημαντική αγωνιστική και η επόμενη για τον 4ο όμιλο καθώς η Ελασσόνα καλείται να περάσει όρθια από την έδρα του Αγρότη Λιανοκλαδίου, παραμένοντας έτσι πρώτο φαβορί για την άνοδο στην Football League 2. Στο Δημοτικό Στάδιο την ίδια ώρα αγωνίζεται η Αναγέννηση Καρδίτσας με αντίπαλο το επικίνδυνο Βελούχι ενώ τοπικό ντέρμπι γίνεται στο γήπεδο των Καμινάδων με τον γηπεδούχο Ταυρωπό να υποδέχεται τον πρώην ....νοικοκύρη Α.Ο.Κ. που όμως έχει βγει πλέον εκτός στόχου. Τέλος, τον Πυργετό που διψάει για βαθμούς θα υποδεχθεί η Α.Ε. Μουζακίου στο Μουζάκι για δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας αγώνα.
Το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής:
Αμπελωνιακός - Αλμυρός
Α.Ε. Μουζακίου - Πυργετός
Αγρότης Λιανοκλαδίου - Π.Ο. Ελασσόνας
Αναγέννηση Καρδίτσας - ΑΠΟΚ Βελούχι
Πύρασος Ν. Αγχιάλου - Καμένα Βούρλα
Α.Ο. Ταυρωπός - Α.Ο. Καρδίτσα