Πέρασε από το Δημοτικό Συμβούλιο η παραχώρηση έκτασης στην Αναγέννηση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Συζητήθηκε το απόγευμα της Παρασκευής στο Δημοτικό Συμβούλιο Καρδίτσας το θέμα της παραχώρησης έκτασης στο Δ.Δ. Σταυρού για την ερασιτεχνική Αναγέννηση.
Το σωματείο της Αναγέννησης είχε αιτηθεί προ ολίγου καιρού την παραχώρηση έκτασης 28,6 στρεμμάτων στο Σταυρό για 20 έτη ώστε να προχωρήσει στην διαμόρφωσή του για κατασκευή προπονητικού κέντρου.
Στην εισήγηση του ο αρμόδιος Αντιδήμαρχος Κος Ευαγγελακόπουλος ανέπτυξε τους λόγους που πρέπει να προχωρήσει η παραχώρηση της έκτασης προς το σωματείο, τονίζοντας πως θα δημιουργήσει ανάπτυξη στην κοινότητα Σταυρού από την οποία υπήρχε ήδη θετική ομόφωνη εισήγηση του Τοπικού Συμβουλίου.
Θετική ήταν η εισήγηση και των επικεφαλής των παρατάξεων που ωστόσο ανέφεραν ότι το συγκεκριμένο θέμα ήρθε χωρίς την απαιτούμενη προετοιμασία για ψήφιση ενώ υπήρξαν επικριτικά σχόλια και για το ότι υπήρξαν εργασίες διαμόρφωσης χωρίς να υπάρξει η τυπική επικύρωση της απόφασης από το Δημοτικό Συμβούλιο που είναι και το καθήλην αρμόδιο.
Ο Δημοτικός Σύμβουλος Κος Ντούρλιας τόνισε ότι η παραχώρηση της συγκεκριμένης έκτασης αποδυναμώνει το εισόδημα των μικρο-κτηνοτρόφων της περιοχής αφού θα πάψει ο συγκεκριμένος χώρος να λειτουργεί ως βοσκότοπος, ενώ τόνισε ότι αν δεν ληφθεί υπόψιν η αντίθετη άποψη των κατοίκων της περιοχής μπορεί να οδηγηθούμε σε ένα σύγχρονο "γεφύρι της Άρτας". Ολοκληρώνοντας την τοποθέτησή του ο Κος Ντούρλιας τόνισε ότι είναι θετικός στο να αποκτήσει χώρο η Αναγέννηση αλλά να γίνει αυτό συντονισμένα και έχοντας ληφθεί υπόψιν όλες οι παράμετροι.
Ο Κος Τσαντήλας επίσης θετικά διακείμενος ώστε να δοθεί έκταση στο σωματείο, ζήτησε να υπάρξει μια ολιγοήμερη αναβολή της απόφασης του Δ.Σ. ώστε να υπάρξει μια γενική συνέλευση των κατοίκων του Σταυρού όπου θα τοποθετηθούν τόσο το σωματείο για τις προθέσεις του όσο και οι κτηνοτρόφοι και όποιος άλλος πιθανά θίγεται από την συγκεκριμένη απόφαση.
Δεν έλλειψαν και οι εντάσεις με τα "αίματα" να ανάβουν όταν τέθηκε ως πιθανή εκδοχή να παραχωρηθεί ο χώρος για λιγότερα χρόνια στο σωματείο (5 ή 7) με τον πρόεδρο του Δ.Σ. να μετατρέπεται προσωρινά σε ...διαιτητή και να ζητά την αποβολή του εκπροσώπου και μέλους της ερασιτεχνικής Αναγέννησης Θ. Κατσάρα για ανυπακοή στην λειτουργία του Δ.Σ. Τελικά επικράτησε η νηφαλιότητα ...παρά τις αιχμές που συνεχίσθηκαν να εκτοξεύονται από Δημοτικούς Συμβούλους και η πρόταση για την παραχώρηση της έκτασης ψηφίσθηκε κατά πλειοψηφία.
Ο Δήμαρχος Κώστας Παπαλός για να αμβλύνει τις ενστάσεις από πλευράς των κτηνοτρόφων (τις οποίες μετέφερε ο Κος Ντούρλιας) εξ αρχής τόνισε ότι ο Δήμος θα δεσμευθεί ώστε να απελευθερωθούν τουλάχιστον ίσης έκτασης εκτάσεις τις οποίες και μισθώνει ο Δήμος στο Τ.Δ. Σταυρού.
Επίσης με πρόταση του Κου Χρ. Τέγου προστέθηκε όρος, εφόσον μετά το πέρας της πενταετίας δεν έχουν γίνει οι απαραίτητες εργασίες από πλευράς σωματείου για την διαμόρφωση του χώρου (δημιουργία δύο ποδοσφαιρικών γηπέδων -ένα για την ανδρική και ένα για τις ακαδημίες- με παράλληλη δημιουργία αποδυτηρίων) τότε ο χώρος περιέρχεται και πάλι υπό την πλήρη ευθύνη του Δήμου και χωρίς να απαιτείται νεότερη απόφαση.