Πρώτη νίκη για την Α.Ε. Λεονταρίου που "βλέπει" άνοδο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Τη πρώτη της νίκη σημείωσε η ομάδα της Α.Ε Λεονταρίου στο εντός έδρας αγώνα με τον Δωτιέα Αγιάς στο πλαίσιο των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στη Δ΄ Εθνική και πλέον θέτει βάσεις για την υπέρβαση τη φετινή σεζόν.
Και αυτό γιατί ισοβαθμεί στους 3 βαθμούς με τον Ρήγα Φεραίο, που έχασε στη Νεοκαισάρεια με σκορ 1-0, ενώ ο Δωτιέας παρέμεινε στον 1 βαθμό.
Το ματς είχε δύο όψεις, με τους γηπεδούχους στο 1ο ημίχρονο να είναι καλύτεροι και να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 17΄ ο Παπαευαγγέλου με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βοηθούμενος και από τον δυνατό αέρα, σημειώνοντας και το μοναδικό γκολ της συνάντησης. Νωρίτερα στο 10΄ο Χαρβαλιάς είχε προειδοποιήσει όταν από καλή θέση σούταρε για να μπλοκάρει ο Γιλοδάσης, ενώ στο 27΄ το Λεοντάρι έφτασε και σε ένα δεύτερο γκολ όταν από πάσα του Χαρβαλιά ο Παπαευαγγέλου έπιασε ένα δυνατό αριστερό σουτ για να βρει η μπάλα τη συμβολή των δοκαριών και να απομακρυνθεί στη συνέχεια από τους αμυντικούς. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανοίξουν χώρους στην αντίπαλη άμυνα με στόχο την ισοφάριση την οποία και πλησίασαν πάρα πολύ όταν στο 45΄όταν ο Σιμούλης κέρδισε πέναλτι από τον Παρθένη αλλά ο Σκούρας είπε όχι στον Μαλάκο αφού με εντυπωσιακή απόκρουση απομάκρυνε τη μπάλα.
Ο τερματοφύλακας του Λεονταρίου είχε πλέον την ψυχολογία που χρειαζόταν και στην επανάληψη ήταν αυτός που κατά πρώτο λόγο κράτησε τη νίκη για την ομάδα του. Στο 63΄έδιωξε σωτήρια με τα πόδια σουτ του Μαλάκου, στο 73΄και στο 75΄πάλι οι δυο τους πρωταγωνιστές αλλά και πάλι ο Σκούρας είπε όχι σε κεφαλιά και σουτ του επιθετικού του Δωτιέα, στο 78΄κόρνερ ο Γεωργούλας πάλι ο Μαλάκος κεφαλιά εκ νέου διώχνει ο Σκούρας, ενώ στο 90΄ σε φάουλ του Τζόλα και σουτ του Αθανασίου η μπάλα έφυγε άουτ. Το Λεοντάρι απείλησε στο 83΄με διαγώνιο σουτ του Αναγνωστόπουλου που πέρασε άουτ.
Καλή η διαιτησία του κ. Μαντάκη από την Ημαθία που είχε σαν βοηθούς τους Σίπκα από την Πέλλα και τον Καραγκιζόπουλο από την Ημαθία.
Κόκιννη: 85΄με 2η κίτρινη Σιμούλης για τον Δωτιέα
Συνθέσεις ομάδων:
Α.Ε Λεονταρίου: Σκούρας, Τριανταφύλλου, Παρθένης Κ., Καλλιακούδας(89΄ΠαρθένηςΛ.), Μαχαίρας, Αρσενίδης, Παπαευαγγέλου, Κατσαρός (72΄Καπερώνης), Αναγνωστόπουλος, Χαρβαλιάς, Τσιώλης.
Δωτιέας Αγιάς: Γιολδάσης, Μπάγκας, Μάντζας, Αθανασίου, Ρέντζας, Βαίτσης, Γεωργούλας, Τζιόλας, Μαλάκος, Ρέψης (54΄Καλόγηρος), Σιμούλης.
Μάλλον πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το 1-0 κέρδισε η ομάδα του Αχιλλέα Νεοκαισάρειας τον Ρήγα Φεραίο στο 2ο παιχνίδι της αγωνιστικής. Το γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Βαρβαρέζος στο 34' ενώ οι γηπεδούχοι στο β ημίχρονο έχασαν και πέναλτι αλλά και άλλες ευκαιρίες για να κάνουν τουλάχιστον το 2-0.
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής
Α.Ε Λεονταρίου – Δωτιέας Αγιάς 1-0
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Ρήγας Φεραίος 1-0
Την ερχόμενη Κυριακή 27 Μαΐου συνεχίζεται το πρόγραμμα των μπαράζ με την ομάδα του Λεονταρίου να φιλοξενείται στην έδρα του Αχιλλέα Νεοκαισάρειας που προηγείται στην βαθμολογία με τέσσερις βαθμούς.
Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας - Α.Ε. Λεονταρίου
Ρήγας Φεραίος - Δωτιέας Αγιάς
Ρεπορτάζ και φωτογραφίες: Χρήστος Καλούτσας